CANADA WIDE LOCOMOTIVE INDUSTRIES LTD. (Corporation# 3867790) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 2001.
| Corporation ID | 3867790 |
| Business Number | 895398915 |
| Corporation Name |
CANADA WIDE LOCOMOTIVE INDUSTRIES LTD. LES INDUSTRIES LOCOMOTIVE DU CANADA LTEE. |
| Registered Office Address |
51 Chemin Lac Hughes West Lakefield QC J0V 1K0 |
| Incorporation Date | 2001-02-21 |
| Dissolution Date | 2011-07-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL MANCONI | 51 CHEMIN LAC HUGHES WEST, LAKEFIELD QC J0V 1K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-02-21 | current | 51 Chemin Lac Hughes West, Lakefield, QC J0V 1K0 |
| Name | 2001-02-21 | current | CANADA WIDE LOCOMOTIVE INDUSTRIES LTD. |
| Name | 2001-02-21 | current | LES INDUSTRIES LOCOMOTIVE DU CANADA LTEE. |
| Status | 2011-07-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-07-10 | 2011-07-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-21 | 2008-07-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2001-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6672957 Canada Limited | 51 Chemin Lac Hughes West, Lakefield, QC J0V 1K0 | 2006-12-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12217121 Canada Inc. | 17 Rue Racine, Gore, QC J0V 1K0 | 2020-07-22 |
| SystÈme IntÉrieur AvancÉ Inc. | 4 Ch Rodgers, Gore, QC J0V 1K0 | 2017-03-07 |
| 8894779 Canada Inc. | 159, Chemin Du Lac Chevreuil, Gore, QC J0V 1K0 | 2014-05-22 |
| 8455473 Canada Inc. | 102 Cambria, Gore, QC J0V 1K0 | 2013-03-07 |
| Dealraise Inc. | 3 Halbert, Gore, QC J0V 1K0 | 2012-10-17 |
| 7718152 Canada Inc. | 3 Rue Birch, Gore, QC J0V 1K0 | 2010-12-03 |
| 7656327 Canada Inc. | 54 B & B Street, Lakefield, QC J0V 1K0 | 2010-09-23 |
| Projet Ecoarchitek Inc. | 11 Ch. Halbert, Gore, QC J0V 1K0 | 2010-09-14 |
| SociÉtÉ ImmobiliÈre Ecoarchitek Inc. | 11 Chemin Halbert, Gore, QC J0V 1K0 | 2010-09-14 |
| Finition Nouvel Art Inc. | 20, Ch. Des CГЁdres, Gore, QC J0V 1K0 | 2007-09-25 |
| Find all corporations in postal code J0V 1K0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL MANCONI | 51 CHEMIN LAC HUGHES WEST, LAKEFIELD QC J0V 1K0, Canada |
| City | LAKEFIELD |
| Post Code | J0V 1K0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8508968 Canada Inc. | 50 Locomotive Crescent, Brampton, ON L7A 0T6 | 2013-04-30 |
| 7121741 Canada Inc. | 3 Locomotive Crescent, Brampton, ON L7A 0T7 | 2009-02-10 |
| 8514011 Canada Inc. | 50 Locomotive Crescent, Brampton, ON L7A 0T6 | 2013-05-06 |
| 10412210 Canada Inc. | 50 Locomotive Crescent, Brampton, ON L7A 0S5 | 2017-09-19 |
| 10891703 Canada Inc. | 20 Locomotive Crescent, Brampton, ON L7A 0S5 | 2018-07-18 |
| 6768466 Canada Inc. | 28 Locomotive Crescent, Brampton, ON L7A 0T7 | 2007-05-09 |
| 11037749 Canada Inc. | 5 Locomotive Cres, Brampton, ON L7A 0T7 | 2018-10-11 |
| Visual Locomotive Inc. | 926 Rang 2, Rr1, Cap-d'espoir (perce), QC G0C 1G0 | 2003-05-15 |
| Zedar International Inc. | 8, Locomotive Crescent, Brampton, ON L7A 0T7 | 2017-06-07 |
| Locomotive Research, Inc. | 4976 Victoria Ave, Montreal, QC H3W 2N3 | 2009-04-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADA WIDE LOCOMOTIVE INDUSTRIES LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.