THE CANADIAN PAPER MONEY SOCIETY (Corporation# 386758) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 28, 1972.
| Corporation ID | 386758 |
| Corporation Name | THE CANADIAN PAPER MONEY SOCIETY |
| Registered Office Address |
610 Cowan Circle Pickering ON L1W 3K7 |
| Incorporation Date | 1972-12-28 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 12 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES WILLISTON | 881 15TH AVENUE, CALGARY AB T2R 1R8, Canada |
| MICHAEL TURRINI | 205 ALVARADO AVE, VALLEJO CA 94590-3337, United States |
| RONALD A GREENE | 1908 STORE STREET, VICTORIA BC V8T 4R4, Canada |
| SCOTT DOUGLAS | 273 MILL ST., ACTON ON L7J 1J7, Canada |
| BRIAN BELL | 1141 MAIN ST., MONCTON NB E1C 1G4, Canada |
| JOHN WILSON | 9353-SW 92nd PLACE RD., OCALA FL 34481, United States |
| JASMIN LOVOIE | 115 RTE LOUIS KEKIX DIONNE, MATANE QC G4W 0E5, Canada |
| JARED STAPLETON | 722 ANNETTE STREET, TORONTO ON M6S 2E2, Canada |
| STEPHEN OATWAY | 44 MEADOWVALE DR., MONCTON NB E1G 1K6, Canada |
| CLIFF BEATTIE | 14 MACDERMID CRESCENT, SASKATOON SK S7J 2R2, Canada |
| ROBERT GRAHAM | MAIL DELIVERY STATION 19, KINBERLY ON N0C 1G0, Canada |
| MICHAEL ZIGLER | 30 SASKATOON DR., TORONTO ON M9P 2E9, Canada |
| TED BATCHER | 718 WILSON AVE. STE 500, TORONTO ON M3K 1E2, Canada |
| ALLAN TEBWORTH | 1772 W. 66 AVE., VANCOUVER BC V6P 2S3, Canada |
| RICHARD DUNN | 610 COWAN CIRCLE, PICKERING ON L1W 3K7, Canada |
| GRAHAM ESLER | 56 GLASS AVENUE, LONDON ON N5W 1Z7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-16 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1972-12-28 | 2014-10-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1972-12-27 | 1972-12-28 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-16 | current | 610 Cowan Circle, Pickering, ON L1W 3K7 |
| Address | 2001-03-31 | 2014-10-16 | Box 1074 Adelaide St., Toronto, ON M5C 2K5 |
| Address | 1972-12-28 | 2001-03-31 | Adelaide Street, Box 1074, Toronto, BC M5C 2K5 |
| Name | 2014-10-16 | current | THE CANADIAN PAPER MONEY SOCIETY |
| Name | 1972-12-28 | 2014-10-16 | THE CANADIAN PAPER MONEY SOCIETY |
| Status | 2014-10-16 | current | Active / Actif |
| Status | 1972-12-28 | 2014-10-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-16 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1972-12-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-10 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-07-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-08-07 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-07-21 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10722057 Canada Inc. | 632 Cowan Circle, Toronto, ON L1W 3K7 | 2018-04-08 |
| Sudden Death Inc. | 630 Cowan Circle, Pickering, ON L1W 3K7 | 2002-12-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ausolei LtГ©e | 1250 St. Martin's Drive, Pickering, ON L1W 0A2 | 2020-10-23 |
| Jamie Thomas-pavanel, Ccpa Inc. | 1250 St. Martins Drive, Unit 48, Pickering, ON L1W 0A2 | 2019-12-05 |
| All Access Landscaping and Snow Removal Inc. | 14-1250 At Martins Dr, Pickering, ON L1W 0A2 | 2018-12-20 |
| Re Ona Inc. | 1250 St Martins Drive, Unit 70, Pickering, ON L1W 0A2 | 2017-02-03 |
| 9595252 Canada Incorporated | 12050 St. Martins Drive, Unit 25, Pickering, ON L1W 0A2 | 2016-01-22 |
| All Access Property Maintenance Inc. | 14-1250 St Martins Drive, Pickering, ON L1W 0A2 | 2015-07-03 |
| Youths of Eglinton Inc. | 1250 St. Martins Dr, Unit #27, Pickering, ON L1W 0A2 | 2009-01-12 |
| 6358888 Canada Corp. | 1250 St. Martins Drive, Unit 36, Pickering, ON L1W 0A2 | 2005-03-06 |
| 6830871 Canada Inc. | 899 Pike Court, Pickering, ON L1W 0A8 | 2007-08-28 |
| 9529284 Canada Inc. | 554 Gillmoss Road, Pickering, ON L1W 0A9 | 2015-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES WILLISTON | 881 15TH AVENUE, CALGARY AB T2R 1R8, Canada |
| MICHAEL TURRINI | 205 ALVARADO AVE, VALLEJO CA 94590-3337, United States |
| RONALD A GREENE | 1908 STORE STREET, VICTORIA BC V8T 4R4, Canada |
| SCOTT DOUGLAS | 273 MILL ST., ACTON ON L7J 1J7, Canada |
| BRIAN BELL | 1141 MAIN ST., MONCTON NB E1C 1G4, Canada |
| JOHN WILSON | 9353-SW 92nd PLACE RD., OCALA FL 34481, United States |
| JASMIN LOVOIE | 115 RTE LOUIS KEKIX DIONNE, MATANE QC G4W 0E5, Canada |
| JARED STAPLETON | 722 ANNETTE STREET, TORONTO ON M6S 2E2, Canada |
| STEPHEN OATWAY | 44 MEADOWVALE DR., MONCTON NB E1G 1K6, Canada |
| CLIFF BEATTIE | 14 MACDERMID CRESCENT, SASKATOON SK S7J 2R2, Canada |
| ROBERT GRAHAM | MAIL DELIVERY STATION 19, KINBERLY ON N0C 1G0, Canada |
| MICHAEL ZIGLER | 30 SASKATOON DR., TORONTO ON M9P 2E9, Canada |
| TED BATCHER | 718 WILSON AVE. STE 500, TORONTO ON M3K 1E2, Canada |
| ALLAN TEBWORTH | 1772 W. 66 AVE., VANCOUVER BC V6P 2S3, Canada |
| RICHARD DUNN | 610 COWAN CIRCLE, PICKERING ON L1W 3K7, Canada |
| GRAHAM ESLER | 56 GLASS AVENUE, LONDON ON N5W 1Z7, Canada |
| City | PICKERING |
| Post Code | L1W 3K7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Iraqi Canadian Society | 25 Beacon Hill Drive, Brampton, ON L6X 0V7 | |
| Canadian Bible Society | 10 Carnforth Road, Toronto, ON M4A 2S4 | 1906-06-26 |
| Her Money Holdings Inc. | 1303 Greene Ave., Suite 300, Westmount, QC H3Z 2A7 | 1999-05-25 |
| Canadian Express Money Transfer Inc. | 243 Evansborough Way Northwest, Calgary, AB T3P 0N9 | 2018-05-17 |
| The Shovel Money Company Inc. | 1 First Canadian Place, Suite 6115 Box 118, Toronto, ON | 1981-06-05 |
| Canadian Money Remittance Association Cmra | 15-3130 Queen Frederica Dr, Mississauga, ON L4Y 3A8 | 2015-10-14 |
| Canadian Money Garden Group (canada) Inc. | 107 Yonge St, Lower Fl, Kitchener, ON N2H 4Z2 | 1995-11-22 |
| Association of Canadian Money Remittance Businesses Inc. | 123 Rexdale Blvd, Bldg B Unit 3, Toronto, ON M9W 1P1 | 2011-06-13 |
| Canadian Money Museum | Commerce Court West, Suite 2500, Toronto, ON M5L 1A9 | 1975-07-14 |
| Canadian Cigarette Paper Processing Ltd. | 79 Roxborough St W, Toronto, ON M5R 1T9 | 2016-03-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE CANADIAN PAPER MONEY SOCIETY.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.