ZHASPEN CANADA INC. (Corporation# 3867552) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2001.
| Corporation ID | 3867552 |
| Business Number | 883474215 |
| Corporation Name | ZHASPEN CANADA INC. |
| Registered Office Address |
119 Meadowbrook St. Beaconsdfield QC H9W 5B9 |
| Incorporation Date | 2001-02-20 |
| Dissolution Date | 2013-12-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEWART SPENCE | 105 - 335 BORD DU LAC ST., DORVAL QC H9S 3A5, Canada |
| JESSE Spence | 5280 MAYFAIR ST., MONTREAL QC H4V 2E9, Canada |
| ZUNGANG ZHAO | 1785 DAWSON AVE., DORVAL QC H9S 1Z2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-07-28 | current | 119 Meadowbrook St., Beaconsdfield, QC H9W 5B9 |
| Address | 2011-06-06 | 2011-07-28 | 119 Meadowbrook St., Beacondfield, QC H9W 5B9 |
| Address | 2009-09-17 | 2011-06-06 | 10646, Ave. St-charles, Montreal, QC H2C 2L8 |
| Address | 2007-10-23 | 2009-09-17 | 335 Bord Du Lac Street, Suite 105, Dorval, QC H9S 3A5 |
| Address | 2001-02-20 | 2007-10-23 | 335 Bord Du Lac Street, Suite 105, Dorval, QC H9S 3A5 |
| Name | 2007-10-23 | current | ZHASPEN CANADA INC. |
| Name | 2001-03-19 | 2007-10-23 | ZHASPEN CANADA INC. |
| Name | 2001-02-20 | 2001-03-19 | 3867552 CANADA INC. |
| Status | 2013-12-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2013-07-24 | 2013-12-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-06-06 | 2013-07-24 | Active / Actif |
| Status | 2011-05-10 | 2011-06-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2009-09-18 | 2011-05-10 | Active / Actif |
| Status | 2009-07-23 | 2009-09-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2007-10-23 | 2009-07-23 | Active / Actif |
| Status | 2005-11-02 | 2007-10-23 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-20 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-12-21 | Dissolution | Section: 212 |
| 2007-10-23 | Revival / Reconstitution | |
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 2001-03-19 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2001-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-06-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 119 MEADOWBROOK ST. |
| City | BEACONSDFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 5B9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Service D'aviation Noilco Inc. | 111 Meadowbrook, Beaconsfield, QC H9W 5B9 | 1997-10-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEWART SPENCE | 105 - 335 BORD DU LAC ST., DORVAL QC H9S 3A5, Canada |
| JESSE Spence | 5280 MAYFAIR ST., MONTREAL QC H4V 2E9, Canada |
| ZUNGANG ZHAO | 1785 DAWSON AVE., DORVAL QC H9S 1Z2, Canada |
| City | BEACONSDFIELD |
| Post Code | H9W 5B9 |
Please comment or provide details below to improve the information on ZHASPEN CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.