Artistic Alchemist Inc. (Corporation# 3867412) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 2001.
| Corporation ID | 3867412 |
| Business Number | 895738110 |
| Corporation Name | Artistic Alchemist Inc. |
| Registered Office Address |
52 Kelvinway Drive Toronto ON M1W 1N6 |
| Incorporation Date | 2001-02-19 |
| Dissolution Date | 2009-12-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VIVIAN KANARGELIDIS | 52 KELVINWAY DRIVE, TORONTO ON M1W 1N6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-02-19 | current | 52 Kelvinway Drive, Toronto, ON M1W 1N6 |
| Name | 2001-02-19 | current | Artistic Alchemist Inc. |
| Status | 2009-12-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2009-07-23 | 2009-12-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-19 | 2009-07-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-12-15 | Dissolution | Section: 212 |
| 2001-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2007 | 2006-08-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-07-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2004-08-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Paramount Screens Inc. | 52 Kelvinway Drive, Toronto, ON M1W 1N6 | 2004-03-08 |
| Metamorphic An Inspiration Corporation | 52 Kelvinway Drive, Toronto, ON M1W 1N6 | 2000-09-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6176275 Canada Inc. | Unit 1102, 1038 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1W 0A4 | 2003-12-29 |
| 12277841 Canada Inc. | 23-17 Eaton Parl Lane, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2020-08-18 |
| 12124882 Canada Inc. | 1251 Bridletowne Circle, Unit 16, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-06-12 |
| Aaa Food Supply Inc. | Unit 32-17 Eaton Park Lane, Toronto, ON M1W 0A5 | 2020-01-20 |
| Jjw Renovation Inc. | 8 Eaton Park Lane, Unit 16, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2018-01-22 |
| 10496111 Canada Inc. | 7 Eaton Park Lane Unit #2, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2017-11-15 |
| Pintonese Ltd. | 8 Eaton Park Lane Unit 5, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-11-28 |
| 9953914 Canada Inc. | 16 Eaton Park Lane, Unit 12, Scarborough, ON M1W 0A5 | 2016-10-21 |
| African-canadian Entrepreneurs for Success (aces) | 30 Meadowglen Place, Suite 2609, Toronto, ON M1W 0A6 | 2020-12-05 |
| Grovescape Inc. | 121 - 10 Echo Point, Scarborough, ON M1W 0A7 | 2020-12-09 |
| Find all corporations in postal code M1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VIVIAN KANARGELIDIS | 52 KELVINWAY DRIVE, TORONTO ON M1W 1N6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M1W 1N6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Travaux D'exposition Artistic Mississauga Ltee | 2077 Dundas Street East, Suite 202, Mississauga, ON L4X 1M2 | 1983-03-09 |
| Alchemist's Arc Welding Ltd. | 50 Montrose Crescent, Unionville, ON L3R 7Z5 | 2018-11-13 |
| Metal Clay Alchemist Inc. | 11912 - 78 St Nw, Edmonton, AB T5B 2J5 | 2011-12-23 |
| Alchemist Erp Solutions Inc. | 406 Sandy Cove Cr, Waterloo, ON N2K 4G6 | 2013-02-23 |
| The Alchemist's Stone Inc. | 1004 - 24 Wellesley St. W, Toronto, ON M4Y 2X6 | 2007-09-12 |
| Alchemist Emporium Inc. | 380 Vansickle Rd, Unit 450, St. Catharines, ON L2S 0B5 | 2019-08-30 |
| Alchemist Drugs Inc. | 200, 1115 - 11th Avenue Sw, Calgary, AB T2R 0G5 | 2009-09-20 |
| Vapor Alchemist Incorporated | 8 Stark Cres, Vaughan, ON L4H 0J3 | 2016-01-28 |
| Alchemist Group of Canada Inc. | 75 International Blvd Unit 201, Toronto, ON M9W 6L9 | 2018-07-02 |
| Western Canada Alchemist Mining Corporation | 3686 156a Street, Surrey, BC V3Z 0L4 | 2019-08-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Artistic Alchemist Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.