GUR AASRA FOUNDATION CANADA (Corporation# 3867404) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 3, 2001.
| Corporation ID | 3867404 |
| Business Number | 871223210 |
| Corporation Name | GUR AASRA FOUNDATION CANADA |
| Registered Office Address |
7948-141 B Street Surrey BC V3W 5L8 |
| Incorporation Date | 2001-07-03 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SUKHVINDER KAUR BAINS | 13319 80 Avenue, Surrey BC V3W 3B5, Canada |
| MANDEEP SINGH MANN | 3890 - 15 AVENUE, VERNON BC V1T 8H4, Canada |
| SURJEET SINGH KOHLI | 7948 - 141 B STREET, SURREY BC V3W 5L8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-08-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2001-07-03 | 2014-08-21 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-08-21 | current | 7948-141 B Street, Surrey, BC V3W 5L8 |
| Address | 2008-05-26 | 2014-08-21 | 140-1951 Glen Drive, Vancouver, BC V6A 4J6 |
| Address | 2002-03-31 | 2008-05-26 | 127-1951 Glen Drive, #101, Vancouver, BC V6A 4J6 |
| Address | 2001-07-03 | 2002-03-31 | 910 Main Land St., #101, Vancouver, BC V6B 1A9 |
| Name | 2014-08-21 | current | GUR AASRA FOUNDATION CANADA |
| Name | 2001-07-03 | 2014-08-21 | GUR AASRA FOUNDATION CANADA |
| Status | 2014-08-21 | current | Active / Actif |
| Status | 2001-07-03 | 2014-08-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-21 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2001-07-03 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-08-18 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-04-14 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-04-21 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ipob British Columbia Community Association | 13957 70 Avenue, Surrey, BC V3W 0A3 | 2020-07-14 |
| Default Consulting Inc. | 12306 69a Avenue, Surrey, BC V3W 0A5 | 2018-08-13 |
| 7711379 Canada Inc. | 12328 69a Avenue, Surrey, BC V3W 0A5 | 2010-11-27 |
| Bzp Business Zone Pages Inc. | 14320 - 69 A Ave., Surrey, BC V3W 0E2 | 2009-07-01 |
| Sashay Day Spa & Salon Inc. | 14315 69-a Avenue, Surrey, BC V3W 0E2 | 2008-09-11 |
| Worldclass Funding Partners Inc. | 7297 138 St, Suite 316, Surrey, BC V3W 0E5 | 2018-05-15 |
| 6808531 Canada Inc. | 301-7297-138 Street, Surrey, BC V3W 0E5 | 2007-07-17 |
| Eye Immigration Inc. | 12885 80 Avenue, Unit 211, Surrey, BC V3W 0E6 | 2014-09-08 |
| Can-asia Immigration Consultants Canada Inc. | 12885 - 80th Avenue, Suite 206, Surrey, BC V3W 0E6 | 2002-10-28 |
| Shasun Investments Corp. | 208-12885 80 Ave, Surrey, BC V3W 0E6 | |
| Find all corporations in postal code V3W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SUKHVINDER KAUR BAINS | 13319 80 Avenue, Surrey BC V3W 3B5, Canada |
| MANDEEP SINGH MANN | 3890 - 15 AVENUE, VERNON BC V1T 8H4, Canada |
| SURJEET SINGH KOHLI | 7948 - 141 B STREET, SURREY BC V3W 5L8, Canada |
| City | SURREY |
| Post Code | V3W 5L8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Prabh Aasra | 467 Meadowridge Court, Mississauga, ON L5W 0B6 | 2017-11-02 |
| Innocence Canada Foundation | 555 Richmond Street West, Suite 1111, Box 106, Toronto, ON M5V 3B1 | |
| La Compagnie De Genie Foundation Limitee | 1 Yonge St, Toronto 299, ON M5E 1E7 | 1953-08-19 |
| La Compagnie De Genie Foundation Limitee | 1 Yonge St, Toronto, ON M5E 1E7 | |
| La Foundation Canadienne Pour Le Developpement De La Dominique Inc. | 36 Hamilton Hall Drive, Markham, ON L3P 3L6 | 1979-12-28 |
| La Compagnie Foundation Du Canada Limitee | 3660 Midland Avenue, Scarborough, ON M1V 4V3 | |
| La Compagnie Foundation Du Canada LimitГ©e | 3660 Midland Ave, Scarborough, ON M1V 4V3 | |
| La Compagnie Foundation Du Canada Limitee | 1 Yonge Street, Toronto, ON M5E 1E8 | |
| La Compagnie Foundation Du Canada LimitГ©e | 3660 Midland Ave, Scarborough, ON M1V 4V3 | |
| La Compagnie Foundation Du Canada Limitee | 1 Yonge St, Toronto 220, ON M5E 1E8 | 1924-09-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on GUR AASRA FOUNDATION CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.