Woods BCO Investments Ltd. (Corporation# 3867382) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 16, 2001.
| Corporation ID | 3867382 |
| Business Number | 882976012 |
| Corporation Name | Woods BCO Investments Ltd. |
| Registered Office Address |
607-130 Spadina Avenue Toronto ON M5V 2L4 |
| Incorporation Date | 2001-02-16 |
| Dissolution Date | 2008-10-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHIOVEAN WOODS | 73 BLANTYRE AVE., SCARBOROUGH ON M1N 2R3, Canada |
| BRIAN WOODS | 130 SPADINA AVE., SUITE 607, TORONTO ON M5V 2L4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-01-31 | current | 607-130 Spadina Avenue, Toronto, ON M5V 2L4 |
| Address | 2001-02-16 | 2005-01-31 | 14 Prince Arthur Avenue, Toronto, ON M5R 1C9 |
| Name | 2001-02-16 | current | Woods BCO Investments Ltd. |
| Status | 2008-10-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-05-21 | 2008-10-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-01-31 | 2008-05-21 | Active / Actif |
| Status | 2004-11-03 | 2005-01-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-16 | 2004-11-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-10-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2001-02-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-12-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2002-12-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Three Point Systems & Security Inc. | 130 Spadina Ave, Suite 807, Toronto, ON M5V 2L4 | 2018-10-04 |
| Mdx Data Solutions Inc. | 130 Spadina Ave, Suite 807, Toronto, ON M5V 2L4 | 2015-02-10 |
| Searchowl Inc. | 305 - 130 Spadina Ave., Toronto, ON M5V 2L4 | 2014-08-21 |
| Gda Economics Inc. | 802-130 Spadina Ave., Toronto, ON M5V 2L4 | 2011-01-11 |
| Canadian Association of Drug Treatment Court Professionals | 130 Spadina Avenue, Suite 606, Toronto, ON M5V 2L4 | 2009-06-15 |
| Student Hours Inc. | 702-130, Spadian Ave., Toronto, ON M5V 2L4 | 2008-05-26 |
| Crawl Walk Run Fly Consulting Inc. | 130 Spadina Ave., Suite 705, Toronto, ON M5V 2L4 | 2006-08-21 |
| Entertainment Software Association of Canada | 130 Spadina Avenue, Suite 408, Toronto, ON M5V 2L4 | 2005-01-24 |
| Bruze Inc. | 502-130 Spadina Ave., Toronto, ON M5V 2L4 | 2004-03-01 |
| Eua Cogenex-canada Energy Services, Inc. | 130 Spadina Avenue, Suite 701, Toronto, ON M5V 2L4 | 1997-12-16 |
| Find all corporations in postal code M5V 2L4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SHIOVEAN WOODS | 73 BLANTYRE AVE., SCARBOROUGH ON M1N 2R3, Canada |
| BRIAN WOODS | 130 SPADINA AVE., SUITE 607, TORONTO ON M5V 2L4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5V 2L4 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S.p.v. Investments Ltd. | 1550 Point O-woods Road, Mississauga, ON L5G 2X7 | 1973-03-05 |
| Into The Woods Investments Inc. / Placements Dans Les Bois Inc. | 9600, Meilleur Street, Suite 950, Montreal, QC H2N 2E3 | 2001-04-18 |
| Woods Wellbeing Inc. | 22-78 Carr Street, Th22, Toronto, ON M5T 1B7 | 2018-11-25 |
| Rossclair & Woods Apparel Ltd. | 1550 Point-o-woods Road, Mississauga, ON L5G 2X7 | 2018-09-11 |
| K. Klubien Investments Inc. | 4 Breton Woods, Beaconsfield, QC H9W 5A5 | 2009-07-15 |
| Harvey Woods Limitee | 26 Wellington Street East, Suite 600, Toronto, ON M5E 1S2 | |
| Bretton Woods Avocats Inc. | 1400-1501 Mcgill College Avenue, MontrГ©al, QC H3A 3M8 | 2015-08-29 |
| Harbour Authority of Woods Harbour | 131 Falls Point Road, Woods Harbour, Shelburne County, NS B0W 2E0 | 1995-10-27 |
| Woods Fans (canada) Limitee | 5112 Timberlea Blvd., Mississauga, ON L4W 2S5 | 1958-01-27 |
| Communications Wabasso-woods Ltee | 1825 Graham Blvd, Montreal 305, QC H3R 1H2 | 1956-04-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on Woods BCO Investments Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.