AUSTRALIAN CATTLE DOG RESCUE OF ONTARIO (Corporation# 3867323) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 16, 2001.
| Corporation ID | 3867323 |
| Business Number | 889443313 |
| Corporation Name | AUSTRALIAN CATTLE DOG RESCUE OF ONTARIO |
| Registered Office Address |
221 East 12th Street Hamilton ON L9A 3X5 |
| Incorporation Date | 2001-02-16 |
| Dissolution Date | 2015-08-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SARAH MOMBOURQUETTE | 221 EAST 12TH ST., HAMILTON ON L9A 3X5, Canada |
| ERIN LONGBOAT | 381 PALING AVENUE N., HAMILTON ON L8H 5K1, Canada |
| MCCANN Isobel | 24 HILLGARDEN DR., STONEY CREEK ON L8J 3R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-16 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2002-03-31 | current | 221 East 12th Street, Hamilton, ON L9A 3X5 |
| Address | 2001-02-16 | 2002-03-31 | 119 East 25th Street, Hamilton, ON L8V 3A3 |
| Name | 2001-02-16 | current | AUSTRALIAN CATTLE DOG RESCUE OF ONTARIO |
| Status | 2015-08-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-03-25 | 2015-08-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-16 | 2015-03-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-22 | Dissolution | Section: 222 |
| 2001-02-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-01-06 | |
| 2009 | 2008-12-20 | |
| 2008 | 2007-12-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abifol Ltd. | 11 Colin Crescent, Hamilton, ON L9A 0A1 | 2020-11-08 |
| Enchanted Kinderland Early Learning Centre Inc. | 15 Colin Crescent, Hamilton, ON L9A 0A1 | 2017-09-17 |
| Nu Atlantic Insurance Brokers Inc. | 185 Lorenzo Drive, Hamilton, ON L9A 0A1 | 2013-02-08 |
| Zion Tv & Itv Technical Support Service Inc. | 11 Coin Cres., Hamilton, ON L9A 0A1 | 2012-10-01 |
| 8164258 Canada Inc. | 11 Colin Cres, Hamilton, ON L9A 0A1 | 2012-04-11 |
| Payyapilly Business Inc. | 38 Colin Crescent, Hamilton, ON L9A 0A1 | 2008-05-26 |
| 7663218 Canada Inc. | 156 Lorenzo Dr., Hamilton, ON L9A 0A2 | 2010-09-29 |
| Om Exim Incorporated | 156 Lorenzo Dr., Hamilton, ON L9A 0A2 | 2004-09-28 |
| Sadhana Logistic Inc. | 156 Lorenzo Dr., Hamilton, ON L9A 0A2 | 2005-02-03 |
| 8365229 Canada Inc. | 84 Old Filed Crescent, Newmarket, ON L9A 0A4 | 2012-12-04 |
| Find all corporations in postal code L9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SARAH MOMBOURQUETTE | 221 EAST 12TH ST., HAMILTON ON L9A 3X5, Canada |
| ERIN LONGBOAT | 381 PALING AVENUE N., HAMILTON ON L8H 5K1, Canada |
| MCCANN Isobel | 24 HILLGARDEN DR., STONEY CREEK ON L8J 3R3, Canada |
| City | HAMILTON |
| Post Code | L9A 3X5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aroo Australian Shepherd Rescue of Ontario | 749 Crozier Road, Oxford Mills, ON K0G 1S0 | 2013-04-22 |
| Northstar Cattle Company Inc. | R. R. 2, Hillsburgh, Ontario, ON N0B 1Z0 | 2004-05-28 |
| Eastern Ontario Potcake Rescue | 81 Upminster Way, Ottawa, ON K2J 5G2 | 2017-04-18 |
| Ontario Reptile Rescue | 3 Goldfinch Court, 810, North York, ON M2R 2C1 | 2020-12-02 |
| Ontario Wildlife Rescue Centre | 34 Thirtysixth Street, Toronto, ON M8W 3K9 | 2012-05-23 |
| Canadian Dachshund Rescue (ontario) | 7143 Gelert Road, Haliburton, ON K0M 1S0 | 2013-12-06 |
| American Bully Rescue of Ontario | 212 North Street, Unit 8, Stayner, ON L0M 1S0 | 2017-03-26 |
| English Bulldog Rescue of Ontario | 3537 Wallace Point Road, Peterborough, ON K9J 6Y3 | 2019-09-12 |
| Rescue & Rescue Technology & Training Inc. | 27 Coates Cres, Richmond Hill, ON L4E 2L9 | 2015-05-01 |
| Le Groupe BГ©nГ©vole Sauvetage Canada Rescue (s.c.r.) | 1178 Ch. Principal, St-joseph-du-lac, QC J0N 1M0 | 1998-08-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on AUSTRALIAN CATTLE DOG RESCUE OF ONTARIO.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.