FONDS RADIOSTAR (Corporation# 3867242) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 16, 2001.
| Corporation ID | 3867242 |
| Business Number | 893944710 |
| Corporation Name | FONDS RADIOSTAR |
| Registered Office Address |
4385 Rue Saint-hubert Bureau 2 Montreal QC H2J 2X1 |
| Incorporation Date | 2001-02-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 10 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jean-Philippe LAVOIE | 135 Liberty Street, # 400, Toronto ON M6K 1A7, Canada |
| Jean-Christian Aubry | 160, rue Saint-Viateur Est, bureau 400, Montréal QC H2T 1A8, Canada |
| Jacynthe PLAMONDON-ÉMOND | 1697 Rue Robillard, St-Hubert QC J4T 1C2, Canada |
| Janik Richard | 1717 Boulevard René-Lévesque Est, Montréal QC H2L 4T9, Canada |
| Eve Paré | 6420 Rue Saint-Denis, Montréal QC H2S 2R7, Canada |
| Patrick Binette | 730 Wellington, Montréal QC H3C 1T4, Canada |
| Raymond Du Berger | 1208, rue Beaubien Est, suite 101, Montréal QC H2S 1T7, Canada |
| Nathalie Corbeil | 1513a Sauvé Est, Montréal QC H2C 2A6, Canada |
| Martine Tremblay | 5455 Avenue de Gaspé, App.200, Montréal QC H2T 3B3, Canada |
| Jean-François BLANCHET | 339 Rue Saint-Charles Ouest, 2e étage, Longueuil QC J4H 1E7, Canada |
| Alixe Hennessey Dubuc | 355 Rue Sainte-Catherine Ouest, Bureau 600, Montréal QC H3B 1A5, Canada |
| Pier-Étienne Lessard | 800 Rue De La Gauchetière Ouest, no 1100, Montreal QC H5A 1M1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-12-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2001-02-16 | 2013-12-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-12-15 | current | 4385 Rue Saint-hubert, Bureau 2, Montreal, QC H2J 2X1 |
| Address | 2010-03-31 | 2013-12-15 | 4385 Rue Saint-hubert, #2, MontrÉal, QC H2J 2X1 |
| Address | 2001-02-16 | 2010-03-31 | 350 Sparks Street, 306, Ottawa, ON K1P 5S2 |
| Name | 2001-02-16 | current | FONDS RADIOSTAR |
| Status | 2013-12-15 | current | Active / Actif |
| Status | 2001-02-16 | 2013-12-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-12-15 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2013-02-15 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2003-08-01 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2003-08-01 | Amendment / Modification | |
| 2001-02-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-11-21 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-11-22 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-11-23 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Fondation Musicaction | 4385 Rue Saint-hubert, Bureau #2, Montreal, QC H2J 2X1 | 1985-09-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Pour Les Enfants De L’Équateur | 4409 Rue Saint-hubert, Montreal, QC H2J 2X1 | 2002-07-02 |
| 3924769 Canada Inc. | 4385 Rue St-hubert, MontrÉal, QC H2J 2X1 | 2001-10-04 |
| Les Productions De La Langue Sale Inc. | 4367 St-hubert, Montreal, QC H2J 2X1 | 1990-11-15 |
| Rock Et Belles Oreilles International Inc. | 4367 St-hubert, Montreal, QC H2J 2X1 | 1987-07-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| BellithГ©s Inc. | 5400 St-andre, Suite 118, MontrГ©al, QC H2J 0A1 | 2006-06-02 |
| Un Amour Des Thés (laval) Inc. | 5400 St-andre, Suite 118, MontrÉal, QC H2J 0A1 | 2006-09-12 |
| Les Investissements StÉphane Lemay Inc. | 5400 St-andre, Suite 118, Montreal, QC H2J 0A1 | 2002-07-24 |
| Un Amour Des ThÉs (outremont) Inc. | 5400 St-andre, Suite 118, Montreal, QC H2J 0A1 | 2002-08-27 |
| 12381729 Canada Inc. | 1276 Rue Pauline-julien, Montreal, QC H2J 0A2 | 2020-10-01 |
| Zuulu North America Financial Services Inc. | 1258, Pauline-julien Street, Montreal, QC H2J 0A2 | 2019-02-27 |
| Ap2d Consultants Inc. | 1258, Rue Pauline-julien, Montreal, QC H2J 0A2 | 2015-11-16 |
| Leon4s4 Inc. | 5425, Rue Gerry-boulet, Suite 206, MontrГ©al, QC H2J 0A3 | 2017-06-20 |
| Trovy Mobile Apps Inc. | 5507 Rue Gerry-boulet, Montreal, QC H2J 0A3 | 2015-07-06 |
| Booza Inc. | 5425 Gerry Boulet, 104, Montreal, QC H2J 0A3 | 2006-07-05 |
| Find all corporations in postal code H2J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jean-Philippe LAVOIE | 135 Liberty Street, # 400, Toronto ON M6K 1A7, Canada |
| Jean-Christian Aubry | 160, rue Saint-Viateur Est, bureau 400, Montréal QC H2T 1A8, Canada |
| Jacynthe PLAMONDON-ÉMOND | 1697 Rue Robillard, St-Hubert QC J4T 1C2, Canada |
| Janik Richard | 1717 Boulevard René-Lévesque Est, Montréal QC H2L 4T9, Canada |
| Eve Paré | 6420 Rue Saint-Denis, Montréal QC H2S 2R7, Canada |
| Patrick Binette | 730 Wellington, Montréal QC H3C 1T4, Canada |
| Raymond Du Berger | 1208, rue Beaubien Est, suite 101, Montréal QC H2S 1T7, Canada |
| Nathalie Corbeil | 1513a Sauvé Est, Montréal QC H2C 2A6, Canada |
| Martine Tremblay | 5455 Avenue de Gaspé, App.200, Montréal QC H2T 3B3, Canada |
| Jean-François BLANCHET | 339 Rue Saint-Charles Ouest, 2e étage, Longueuil QC J4H 1E7, Canada |
| Alixe Hennessey Dubuc | 355 Rue Sainte-Catherine Ouest, Bureau 600, Montréal QC H3B 1A5, Canada |
| Pier-Étienne Lessard | 800 Rue De La Gauchetière Ouest, no 1100, Montreal QC H5A 1M1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2J 2X1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solu Fonds Inc. | 101 Ave Du Mont Bruno, Ste-julie, QC J0L 2S0 | 1984-01-19 |
| Fonds F.d.c. Inc. | 200 Rue Isabella, Ottawa, ON K1S 1V7 | 1974-10-23 |
| Les Fonds Lu-jak Inc. | 1550 Lessard, Ste-foy, QC G2A 2W6 | 1979-03-13 |
| Les Fonds Ro-guy Ltee | 24 Rue Beliveau, Laval, QC H7B 1A7 | 1981-03-25 |
| Le Fonds Roland D'aigle | P.o. Box:247, Campbellton, NB E3N 3G4 | 1984-03-20 |
| Fonds Oeconome Inc. | 86 De Provence, Ile-perrot, QC J7V 8L3 | 2017-07-25 |
| Fonds Lamurco Inc. | 663, Rue Charlemagne, Sherbrooke, QC J1N 0S9 | 1979-03-20 |
| Centre De Ski De Fonds L'eperon Inc. | 759 Rue Roland, Neufchatel, QC | 1980-04-01 |
| Fonds Sartec | 1229 Rue Panet, Montreal, QC H2L 2Y6 | 2012-12-31 |
| Fonds Г‰volution Inc. | 700 Boul Lebourgneuf, Bureau 10, Qc, QC G2J 1E3 |
Please comment or provide details below to improve the information on FONDS RADIOSTAR.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.