GESTION FSTG INC. (Corporation# 3867218) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 2001.
| Corporation ID | 3867218 |
| Business Number | 895627719 |
| Corporation Name | GESTION FSTG INC. |
| Registered Office Address |
4785 Boul. Laurier Terrebonne (laplaine) QC J7M 1C3 |
| Incorporation Date | 2001-02-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEANNINE BRASSEUR | 1200 Boulevard de Maisonneuve Ouest, Montréal QC H3A 0A1, Canada |
| FRANÇOIS SAINT-GERMAIN | 1200 Boulevard de Maisonneuve Ouest, Montréal QC H3A 0A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-02-20 | current | 4785 Boul. Laurier, Terrebonne (laplaine), QC J7M 1C3 |
| Address | 2014-03-03 | 2017-02-20 | 3400 Boul. FrГ©chette, Chambly, QC J3L 6Z6 |
| Address | 2009-08-24 | 2014-03-03 | 95 Boul. Lafleche, Casselman, ON K0A 1M0 |
| Address | 2007-02-12 | 2009-08-24 | 101, Cardinal-lГ©ger, Pincourt, QC J7V 3Y3 |
| Address | 2007-02-08 | 2007-02-12 | 941, Massawippi, Lachenaie, QC J6W 5H2 |
| Address | 2001-02-19 | 2007-02-08 | 800 Boul. RenÉ-lÉvesque Ouest, Bureau 2220, Montreal, QC H3B 1X9 |
| Name | 2001-02-19 | current | GESTION FSTG INC. |
| Status | 2006-01-16 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-11-02 | 2006-01-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-19 | 2005-11-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-09-23 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2014-03-03 | Amendment / Modification |
RO Changed. Section: 178 |
| 2009-08-24 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 2007-07-18 | Amendment / Modification | |
| 2001-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-10-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-10-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-10-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4785 Boul. Laurier |
| City | Terrebonne (Laplaine) |
| Province | QC |
| Postal Code | J7M 1C3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155231 Canada Inc. | 4785, Boulevard Laurier, Terrebonne, QC J7M 1C3 | 2020-06-25 |
| Station Service Lajeunesse & Robichaud Inc. | 4791 Boulevard Laurier, La Plaine, QC J7M 1C3 | |
| 7168349 Canada Inc. | 5821 Boul. Laurier, Suite 202, La Plaine, QC J7M 1C3 | 2009-05-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Solid Trusted Mines Corp. | 6181 Boul. Laurier, Terrebonne, QC J7M 0A1 | 2013-05-27 |
| New Release Lactoferrin Pharma Canada Inc. | 6181 Boul Laurier, Terrebonne, QC J7M 0A1 | 2010-05-26 |
| Pepiniere Di Sabatino & Fils Ltee | 5600, Blv. Laurier, Terrebonne, QC J7M 0A1 | 1983-05-03 |
| Canh Feed Solutions Corp. | 6181 Boul. Laurier, Terrebonne, QC J7M 0A1 | 2015-04-09 |
| Novaquatic Solutions Corp. | 6181 Boul. Laurier, Terrebonne, QC J7M 0A1 | 2015-05-05 |
| Arpentage Arcad Inc. | 7831, Rue Des Grosseilles, Terrebonne, QC J7M 0A4 | 2010-04-01 |
| 12221861 Canada Inc. | 1861, Rue Du GenГ©vrier, Terrebonne, QC J7M 0B1 | 2020-07-24 |
| Art B Arts Inc. | 2218 Rue De L'azalee, Terrebonne, QC J7M 0C4 | 1998-04-06 |
| Macaya Kitchen Inc. | 2261, De L'azalee, Terrebonne, QC J7M 0C5 | 2017-03-15 |
| PavÉ-royal Danick Inc. | 11621, Ch. Du Seigle, Terrebonne, QC J7M 0E2 | 2011-03-31 |
| Find all corporations in postal code J7M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEANNINE BRASSEUR | 1200 Boulevard de Maisonneuve Ouest, Montréal QC H3A 0A1, Canada |
| FRANÇOIS SAINT-GERMAIN | 1200 Boulevard de Maisonneuve Ouest, Montréal QC H3A 0A1, Canada |
| City | Terrebonne (Laplaine) |
| Post Code | J7M 1C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Co-gestion Limited | 3470 Breboeuf, Brossard, QC H4Z 2X5 | 1976-11-25 |
| Gestion F.a.j.m. Inc. | 1525 - 137e Rue, Saint-georges, QC G5Y 6V9 | |
| Gestion 2hl Inc. | 220, Chemin Du Tremblay, Boucherville, QC J4B 8H7 | |
| Gestion M2b Inc. | 1700, Rue Fleetwood, Laval, QC H7N 0C6 | |
| Gestion Jsf Inc. | 201, Chemin Du Lac, Varennes, QC J3X 1P7 | |
| Gestion F.t. Inc. | 2120, Rue Lavoisier, QuГ©bec, QC G1N 4B1 | |
| Gestion Plexo Inc. | 600 De Maisonneuve Blvd. West, Suite 2000, Montreal, QC H3A 3J2 | |
| Gestion Favori Inc. | 50 Avenue Quebec UnitÉ 2401, Toronto, ON M6P 4B4 | |
| Gestion P. Venne Inc. | 3079 Boul. Des Sources, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 1Z6 | |
| Gestion Loiretain LimitГ©e | 871 Rue Ferrant, Gestion Loiretain LtГ©e, Ancienne Lorette, QC G2E 6B4 | 1985-02-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION FSTG INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.