BECKY LOGISTICS INC. (Corporation# 3867170) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 2001.
| Corporation ID | 3867170 |
| Business Number | 883573412 |
| Corporation Name |
BECKY LOGISTICS INC. LOGISTIQUES BECKY INC. |
| Registered Office Address |
5107 Campbell St. Chomedy Laval QC H7W 4Y5 |
| Incorporation Date | 2001-02-19 |
| Dissolution Date | 2012-12-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACKIE ZARITSKY | 5107 CAMPBELL STREET, LAVAL QC H7W 4Y5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-08-15 | current | 5107 Campbell St., Chomedy Laval, QC H7W 4Y5 |
| Address | 2002-12-17 | 2006-08-15 | 3505, Boulevard Saint-martin Ouest, Bureau 102, Laval, QC H7T 1A2 |
| Address | 2001-02-19 | 2002-12-17 | 5107 Campbell Street, Laval, QC H7W 4Y5 |
| Name | 2001-02-19 | current | BECKY LOGISTICS INC. |
| Name | 2001-02-19 | current | LOGISTIQUES BECKY INC. |
| Status | 2012-12-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-01-05 | 2012-12-03 | Active / Actif |
| Status | 2011-02-21 | 2012-01-05 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-08-16 | 2011-02-21 | Active / Actif |
| Status | 2005-07-06 | 2005-08-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-19 | 2005-07-06 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-12-03 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2012-01-05 | Revival / Reconstitution | |
| 2011-02-21 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2001-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2012-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2012-01-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5107 CAMPBELL ST. |
| City | CHOMEDY LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7W 4Y5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4463340 Canada Inc. | 796 Arthur -sauve, St-eustache, QC H7W 4Y5 | 2008-01-14 |
| Blue Tower Transport Inc. | 5107 Campbell Street, Chomedy, Laval, QC H7W 4Y5 | 1999-10-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACKIE ZARITSKY | 5107 CAMPBELL STREET, LAVAL QC H7W 4Y5, Canada |
| City | CHOMEDY LAVAL |
| Post Code | H7W 4Y5 |
| Category | logistic |
| Category + City | logistic + CHOMEDY LAVAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Becky's Apparel Inc. | 6445 CГґte De Liesse Road, St. Laurent, QC H4T 1E5 | 2005-03-01 |
| Becky's Choice International Ltd. | 32 Pawnee Ave, North York, ON M2H 3A9 | 2003-08-26 |
| Abundance Englemann Inc. | 136 Becky Way, Salt Spring Island, BC V8K 2X8 | 2015-10-15 |
| John & Becky Investment Ltd. | 15972 110a Ave., Surrey, BC V4N 4Y2 | 2007-12-10 |
| Becky Boutique and Fashion Inc. | 556 Robert Ferrie Drive, Kitchener, ON N2P 2T8 | 2017-08-06 |
| Logistiques C.v. Inc. | 306 Perreault, Rosemere, QC J7A 1C1 | 1997-12-11 |
| Sgt Logistics Inc. | 354 Route 122, Saint-germain, QC J0C 1K0 | 2001-06-08 |
| Logistiques Dnd Logistics Inc. | 5235 De L'armoise, Pierrefonds, QC H8Z 0A6 | 2015-09-01 |
| Eta Logistics Inc. | 5415 Rue Eadie, MontrГ©al, QC H4E 3S5 | 2016-11-05 |
| Cgp Logistics Inc. | 709 Rue Saint-pierre, MontrГ©al, QC H2Y 2N4 | 2016-07-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on BECKY LOGISTICS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.