THE CANADIAN FOUNDATION FOR HOLISTIC HEALTH RESEARCH - (Corporation# 3867099) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 15, 2001.
| Corporation ID | 3867099 |
| Business Number | 889159513 |
| Corporation Name |
THE CANADIAN FOUNDATION FOR HOLISTIC HEALTH RESEARCH - LA FONDATION CANADIENNE POUR LA RECHERCHE EN SANTÉ HOLISTIQUE |
| Registered Office Address |
80 Adelaide Street East #6 Toronto ON M5C 1K9 |
| Incorporation Date | 2001-02-15 |
| Dissolution Date | 2003-12-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHANNON SKINNER | 54 ARUNDEL AVENUE, TORONTO ON M4K 3A4, Canada |
| KEREN DAWKINS | 80 ADELAIDE STREET EAST, #6, TORONTO ON M5C 1K9, Canada |
| LISE JANELLE, D.C. | 880 BROADVIEW AVENUE, TORONTO ON M4K 2R1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-15 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2001-02-15 | current | 80 Adelaide Street East, #6, Toronto, ON M5C 1K9 |
| Name | 2001-02-15 | current | THE CANADIAN FOUNDATION FOR HOLISTIC HEALTH RESEARCH - |
| Name | 2001-02-15 | current | LA FONDATION CANADIENNE POUR LA RECHERCHE EN SANTÉ HOLISTIQUE |
| Status | 2003-12-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2001-02-15 | 2003-12-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-12-08 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 2001-02-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A&e Investment International Group Ltd. | 80 Adelaide Street East, Toronto, ON M5C 1K9 | 2009-08-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Iscream | 102 Adelaide Street East, Unit 400, Toronto, ON M5C 1K9 | 2019-04-05 |
| The Spirit Group Holdings Inc. | 100 Adelaide St E, Toronto, ON M5C 1K9 | 2019-03-13 |
| Kos Architects Inc. | 110 Adelaide St. E, 4th Floor, Toronto, ON M5C 1K9 | 2019-01-15 |
| 10338630 Canada Inc. | 300-120 Adelaide St E, Toronto, ON M5C 1K9 | 2017-07-26 |
| Jyh Consulting Inc. | 80 Adelaide St E Unit 12, Toronto, ON M5C 1K9 | 2014-01-07 |
| Capitalize for Kids | 120 Adelaide Street E, Suite 200, Toronto, ON M5C 1K9 | 2013-11-20 |
| Klondo Inc. | 110 Adelaide Street East, 4th Fl., Toronto, ON M5C 1K9 | 2012-10-10 |
| Getfilmi Inc. | 134 Adelaide St East #202, Toronto, ON M5C 1K9 | 2012-06-11 |
| Shopkio Inc. | 134 Adelaide Street East Unit 309, Toronto, ON M5C 1K9 | 2011-10-04 |
| Indian Electronica Inc. | 134 Adelaide St E #202, Toronto, ON M5C 1K9 | 2011-06-23 |
| Find all corporations in postal code M5C 1K9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SHANNON SKINNER | 54 ARUNDEL AVENUE, TORONTO ON M4K 3A4, Canada |
| KEREN DAWKINS | 80 ADELAIDE STREET EAST, #6, TORONTO ON M5C 1K9, Canada |
| LISE JANELLE, D.C. | 880 BROADVIEW AVENUE, TORONTO ON M4K 2R1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5C 1K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Holistic Health Research Foundation of Canada | 80 Carlton Street, Toronto, ON M5B 1L6 | 1996-12-17 |
| Association Canadienne De L'industrie Du MГ©dicament - Fondation Pour La Recherche En Science De La SantГ© (acim-frss) | 1199 Seymour Ave, Montreal, QC H3H 2A4 | 1964-02-03 |
| Rx&d Health Research Foundation | 55 Metcalfe Street, Suite 1220, Ottawa, ON K1P 6L5 | 1991-03-01 |
| Rx&d Health Research Foundation 2006 | 55 Metcalfe Street, Suite 1220, Ottawa, ON K1P 6L5 | 2006-08-29 |
| Fondation Canadienne Pour La SantÉ Vasculaire | 2353 Av. Hingston, Montréal, QC H4A 2J3 | 2014-10-20 |
| Canadian Coalition for Global Health Research | 65 A Claremore Avenue, Toronto, ON M1N 3S1 | 2003-11-06 |
| The Canadian Foundation for Legal Research | 900 Greenbank Road, Suite 436, Ottawa, ON K2J 4P6 | 1959-08-27 |
| Canadian Chiropractic Research Foundation | 186 Spadina Avenue, Suite 6, Toronto, ON M5T 3B2 | 1976-03-22 |
| Fondation Canadienne Pour La Recherche Sur Obesite | 99 Bank Street, Suite 830, Ottawa, ON K1P 6C1 | 1985-01-08 |
| Fondation Pour La SantÉ Canadienne Latine-amÉrica Ine | 23 Courton Drive, Scarborough, ON M1R 1K7 | 1991-01-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE CANADIAN FOUNDATION FOR HOLISTIC HEALTH RESEARCH -.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.