SHABOR MANAGEMENT & X-RAY LIMITED (Corporation# 3866904) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3866904 |
| Business Number | 104812375 |
| Corporation Name | SHABOR MANAGEMENT & X-RAY LIMITED |
| Registered Office Address |
50 Clarinda Dr. Toronto ON M2K 2W3 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SHAYNE SARDI | 50 CLARINDA DRIVE, TORONTO ON M2K 2W3, Canada |
| GABOR SARDI | 50 CLARINDA DRIVE, TORONTO ON M2K 2W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2013-06-18 | current | 50 Clarinda Dr., Toronto, ON M2K 2W3 |
| Address | 2001-02-16 | 2013-06-18 | 326 College Street, Suite 2, Toronto, ON M5T 1S3 |
| Name | 2001-02-16 | current | SHABOR MANAGEMENT & X-RAY LIMITED |
| Name | 2001-02-16 | current | SHABOR MANAGEMENT ; X-RAY LIMITED |
| Status | 2001-02-16 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2001-02-16 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-03-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vedic Arogya Mandir-research and Educational Institute | 58 Clarindra Dr., Toronto, ON M2K 2W3 | 2007-10-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cake Г La Maison Inc. | 2885, Bayview Ave., Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-12-04 |
| Adliman International Corporation | 319 - 2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-09-09 |
| Green Metro Group Corp. | 2885 Bayview Avenue, Unit 306, Toronto, ON M2K 0A3 | 2020-07-15 |
| Arlimited Inc. | 2885 Bayview Ave #505, North York, ON M2K 0A3 | 2020-05-13 |
| Eshc Inc. | 334-2885 Bayview Ave, North York, ON M2K 0A3 | 2020-01-09 |
| Cksuv Consulting Inc. | 433-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2019-02-22 |
| 11206729 Canada Inc. | 1423-2885 Bayview Avenue, North York, ON M2K 0A3 | 2019-01-19 |
| Haois International Inc. | 815-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-11-08 |
| 10800325 Canada Inc. | Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-05-25 |
| Rellusion Inc. | 1415-2885 Bayview Avenue, Toronto, ON M2K 0A3 | 2018-04-10 |
| Find all corporations in postal code M2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SHAYNE SARDI | 50 CLARINDA DRIVE, TORONTO ON M2K 2W3, Canada |
| GABOR SARDI | 50 CLARINDA DRIVE, TORONTO ON M2K 2W3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M2K 2W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rodd Management Limited | 70 Kent Street, Suite 200, Charlottetown, PE C1A 1M9 | |
| Ge Canada Management Services Limited | 1919 Minnesota Court, Suite 100, Mississauga, ON L5N 0C9 | |
| Crux Operations Control Management Limited | 4726 Bowness Road Northwest, Calgary, AB T3B 0B4 | |
| Gagnon Management Limited | 2, First Avenue, Industrial Park, Wabush, NL A0R 1B0 | |
| Brockton Management Limited | 56 Elmwood Avenue, Pointe Claire, QC H9R 2M3 | 1999-12-01 |
| Gagnon Management Limited | 2 First Avenue, Industrial Park, Wabush, NL A0R 1B0 | |
| 8567093 Canada Limited | 70 Jefferson Avenue, Toronto, ON M6K 1Y4 | |
| Flagstone Management Services (halifax) Limited | 900-1959 Upper Water Street, Halifax, NS B3J 3N2 | |
| Jll Management Limited | 145 Sylvan Ave, Scarborough, ON M1M 1J9 | 2017-01-25 |
| Geo Management Limited | 389 Rideau St, Ottawa, ON | 1961-11-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on SHABOR MANAGEMENT & X-RAY LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.