eMPOWR Canada Incorporated (Corporation# 3866891) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 15, 2001.
| Corporation ID | 3866891 |
| Business Number | 883362816 |
| Corporation Name | eMPOWR Canada Incorporated |
| Registered Office Address |
P.o. Box:72001 Ottawa ON K2K 2P4 |
| Incorporation Date | 2001-02-15 |
| Dissolution Date | 2006-06-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TAJIMDER MANKU | 460 PHILLIP ST., SUITE 300, SIRIFIC WIRELESS, WATERLOO ON N2L 5J2, Canada |
| NICHOLAS DEEBLE | 1130 MORRISON DR, CADENCE DESIGN SYSTEMS INC, OTTAWA ON K2H 9N6, Canada |
| JIM ROCHE | 603 MARCH RD, TUNDRA SEMICONDUCTOR CORPORATION, KANATA ON K2K 1M5, Canada |
| TONY MARSH | 1342 CHALLENVIEW RD., R R 1, EMPOWR CANADA, KINGSTON ON K7L 4V1, Canada |
| GREGORY AASEN | 8555 BAXTER PLACE, UNIT 105, BURNABY BC V5A 4V7, Canada |
| DAVID L. LYNCH | -, GENNUM CORPORATIO P O BOX 489, STATION A, BURLINGTON ON L7P 3Y3, Canada |
| ROBERT HADAWAY | 3500 CARLING AVENUE, BOOKHAM TECHNOLOGY INC, OTTAWA ON K2H 8E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-15 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2002-03-31 | current | P.o. Box:72001, Ottawa, ON K2K 2P4 |
| Address | 2001-02-15 | 2002-03-31 | 329 March Road, Unit 109, Ottawa, ON K2K 2E9 |
| Name | 2001-02-15 | current | eMPOWR Canada Incorporated |
| Status | 2006-06-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2001-02-15 | 2006-06-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-06-26 | Dissolution | Section: Part II of CCA / Partie II de la LCC |
| 2003-09-02 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2001-02-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dalmari Corporation | 4048 Carling Ave, Box 72089, Kanata, ON K2K 2P4 | 2009-12-30 |
| 7216190 Canada Inc. | 23a Varley Drive, Kanata, ON K2K 2P4 | 2009-07-30 |
| Telnexia Network Corp. | 329 March Road, P.o. Box 72088, Kanata, ON K2K 2P4 | 2002-06-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TAJIMDER MANKU | 460 PHILLIP ST., SUITE 300, SIRIFIC WIRELESS, WATERLOO ON N2L 5J2, Canada |
| NICHOLAS DEEBLE | 1130 MORRISON DR, CADENCE DESIGN SYSTEMS INC, OTTAWA ON K2H 9N6, Canada |
| JIM ROCHE | 603 MARCH RD, TUNDRA SEMICONDUCTOR CORPORATION, KANATA ON K2K 1M5, Canada |
| TONY MARSH | 1342 CHALLENVIEW RD., R R 1, EMPOWR CANADA, KINGSTON ON K7L 4V1, Canada |
| GREGORY AASEN | 8555 BAXTER PLACE, UNIT 105, BURNABY BC V5A 4V7, Canada |
| DAVID L. LYNCH | -, GENNUM CORPORATIO P O BOX 489, STATION A, BURLINGTON ON L7P 3Y3, Canada |
| ROBERT HADAWAY | 3500 CARLING AVENUE, BOOKHAM TECHNOLOGY INC, OTTAWA ON K2H 8E9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2K 2P4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Adi Labs Incorporated | 2211 Number 4 Road, Unit 109, Richmond, BC V6X 3X1 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on eMPOWR Canada Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.