3866858 CANADA INC. (Corporation# 3866858) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 16, 2001.
| Corporation ID | 3866858 |
| Business Number | 883690018 |
| Corporation Name | 3866858 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1190 Bas L'assomption Nord L'assomption QC J0K 1G0 |
| Incorporation Date | 2001-02-16 |
| Dissolution Date | 2014-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BERNARD Bouchard | 1190 BAS L'ASSOMPTION NORD, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-02-16 | current | 1190 Bas L'assomption Nord, L'assomption, QC J0K 1G0 |
| Name | 2001-02-16 | current | 3866858 CANADA INC. |
| Status | 2014-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2001-02-16 | 2014-03-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-03-10 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2001-02-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2013 | 2013-02-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-03-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-02-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1190 BAS L'ASSOMPTION NORD |
| City | L'ASSOMPTION |
| Province | QC |
| Postal Code | J0K 1G0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Remorques De Chevaux Г‰clipse Du Canada Inc. | 1131 Chemin De LanaudiГ€re, Saint-didace, QC J0K 1G0 | 2009-07-06 |
| 6603297 Canada Inc. | 147 Chemin Des Commissaires, L'assomption, QC J0K 1G0 | 2006-07-25 |
| Tradeskinz Inc. | 150 St-etienne, L'assomption, QC J0K 1G0 | 2002-06-20 |
| Hydro Mobile Inc. | 125 De L'industrie, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1994-02-04 |
| 165659 Canada Inc. | 75 De L'industrie, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1989-02-14 |
| 3320235 Canada Inc. | 175 Montee Saint-sulpice, L'assomption, QC J0K 1G0 | |
| Le ChГ‚teau De NoГ‹l Inc. | 21 Rue Dumais, L'assomption, QC J0K 1G0 | 1995-05-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La ForestiГЁre Sylvestre De Berthier Inc. | 620, Rue De Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2020-12-01 |
| Ebi Latam Inc. | 670 Rue De Montcalm, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2020-10-21 |
| Transport Éric HÉlie Inc. | 500, Rivière Bayonne Sud, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2019-06-11 |
| Centre De L'immigrant Roumain Au Canada (c.e.r.c) | 300 Rang Sainte PhilomГЁne, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2019-01-07 |
| 10927538 Canada Inc. | 300, Rang De La RiviГЁre-bayonne Nord, Sainte-geneviГЁve-de-berthier, QC J0K 1A0 | 2018-08-01 |
| Pangea Foods Inc. | 300 Rang Sainte-philomГЁne, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2018-06-05 |
| Education Innovation Association | 480 Rue Montcalm, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2018-03-08 |
| 10086584 Canada Inc. | 891, Rue Saint-viateur, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2017-03-01 |
| Agrilogy Inc. | 752 Grande Cote, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2017-02-15 |
| Г‰cole De Danse GravitГ© Inc. | 1081 Rue De Frontenac, Berthierville, QC J0K 1A0 | 2016-06-30 |
| Find all corporations in postal code J0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BERNARD Bouchard | 1190 BAS L'ASSOMPTION NORD, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| City | L'ASSOMPTION |
| Post Code | J0K 1G0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3866858 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.