FASworld Canada (Corporation# 3866769) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 16, 2001.
| Corporation ID | 3866769 |
| Business Number | 881736615 |
| Corporation Name |
FASworld Canada SAFmonde Canada |
| Registered Office Address |
408-452 Scarborough Golf Club Road Toronto ON M1G 1H1 |
| Incorporation Date | 2001-02-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CATHIE KING | 3835 SETTLER'S COVE DRIVE, STEVENSVILLE ON L0S 1S0, Canada |
| MICHELLE TODOROW | 22 PICKETT CRESCENT, RICHMOND HILL ON L4C 9L4, Canada |
| JOHN WOOD | 259 HURON ROAD, #2, SEBRINGVILLE ON N0K 1X0, Canada |
| SUE KOBUS | 878 ROWANTREE CRES., KINGSTON ON K7P 1P5, Canada |
| SHARON MANSHIP | 1932 127 STREET, SURREY BC V4A 5W3, Canada |
| VAL SURBEY | 15 GARDENIA BAY, WINNIPEG MB R2P 0Y6, Canada |
| TARA BEAGAN | #1 - 191 DUNN AVENUE, TORONTO ON M6K 2S1, Canada |
| BRIAN PHILCOX | 250 SCARBOROUGH GOLF CLUB RD., TORONTO ON M1J 3G8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-04 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2001-02-16 | 2015-08-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-05-07 | current | 408-452 Scarborough Golf Club Road, Toronto, ON M1G 1H1 |
| Address | 2015-08-04 | 2019-05-07 | 250 Scarborough Golf Club Road, Toronto, ON M1J 3G8 |
| Address | 2001-02-16 | 2015-08-04 | 250 Scarborough Golf Club Road, Toronto, ON M1J 3G8 |
| Name | 2015-08-04 | current | FASworld Canada |
| Name | 2015-08-04 | current | SAFmonde Canada |
| Name | 2001-02-16 | 2015-08-04 | FASworld Canada - |
| Name | 2001-02-16 | 2015-08-04 | SAFmonde Canada |
| Status | 2015-08-04 | current | Active / Actif |
| Status | 2001-02-16 | 2015-08-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-04 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2001-02-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-25 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-09-13 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-08-06 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-04-07 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 408-452 SCARBOROUGH GOLF CLUB ROAD |
| City | TORONTO |
| Province | ON |
| Postal Code | M1G 1H1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6548636 Canada Ltd. | 603-452 Scarboro Golf Club Road, Toronto, ON M1G 1H1 | 2006-04-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pnp Appraisal Inc. | 47 Curran Hall Crescent, Toronto, ON M1G 0A1 | 2020-05-28 |
| Vrishni Inc. | 47 Curran Hall Crescent, Toronto, ON M1G 0A1 | 2020-10-19 |
| Alpha Abroad Canadian Immigration Services Inc. | 409-30 Meadowglen Place, Scarborough, ON M1G 0A6 | 2020-11-25 |
| 12212404 Canada Inc. | 2602-30 Meadowglen Place, Toronto, ON M1G 0A6 | 2020-07-21 |
| 12036401 Canada Inc. | 21 Guery Crescent, Suite 2210, Vaughan, ON M1G 0A6 | 2020-05-02 |
| 12014386 Canada Inc. | 2409 - 30 Meadowglen Pl, Scarborough, ON M1G 0A6 | 2020-04-21 |
| 10358347 Canada Corp. | 30 Meadowglen Place, Unit #509, Scarborough, ON M1G 0A6 | 2017-08-09 |
| 12140110 Canada Inc. | 30 Meadowglen Place, Unit 811, Toronto, ON M1G 0A6 | 2020-06-18 |
| Dr. Michael Wong Optometry Professional Corporation | 30 Meadowglen Place, Unit 1807, Scarborough, ON M1G 0A6 | 2020-07-23 |
| 12516713 Canada Inc. | 1504-40 Meadowglen Pl, Toronto, ON M1G 0A7 | 2020-11-23 |
| Find all corporations in postal code M1G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CATHIE KING | 3835 SETTLER'S COVE DRIVE, STEVENSVILLE ON L0S 1S0, Canada |
| MICHELLE TODOROW | 22 PICKETT CRESCENT, RICHMOND HILL ON L4C 9L4, Canada |
| JOHN WOOD | 259 HURON ROAD, #2, SEBRINGVILLE ON N0K 1X0, Canada |
| SUE KOBUS | 878 ROWANTREE CRES., KINGSTON ON K7P 1P5, Canada |
| SHARON MANSHIP | 1932 127 STREET, SURREY BC V4A 5W3, Canada |
| VAL SURBEY | 15 GARDENIA BAY, WINNIPEG MB R2P 0Y6, Canada |
| TARA BEAGAN | #1 - 191 DUNN AVENUE, TORONTO ON M6K 2S1, Canada |
| BRIAN PHILCOX | 250 SCARBOROUGH GOLF CLUB RD., TORONTO ON M1J 3G8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M1G 1H1 |
Please comment or provide details below to improve the information on FASworld Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.