PRIX ODYSSÉE (Corporation# 3866742) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 16, 2001.
| Corporation ID | 3866742 |
| Business Number | 894604115 |
| Corporation Name | PRIX ODYSSÉE |
| Registered Office Address |
4303 Rue Henri Julien MontrÉal QC H2W 2K7 |
| Incorporation Date | 2001-02-16 |
| Dissolution Date | 2015-05-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HOONAN TARAVATI | 4454 RUE COOLBROOKE, #14, MONTREAL QC H4G 3G2, Canada |
| BENJAMIN CORNIC | 4303 HENRI JULIEN, MONTRÉAL QC H2W 2K7, Canada |
| ASHKAN KARBASFROOSHAN | 4454 RUE COOLBROOKE, #14, MONTREAL QC H4A 3G2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-16 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2001-03-31 | current | 4303 Rue Henri Julien, MontrÉal, QC H2W 2K7 |
| Address | 2001-02-16 | 2001-03-31 | 625 Rue Dollard, Outremont, QC H2V 3G4 |
| Name | 2001-02-16 | current | PRIX ODYSSÉE |
| Status | 2015-05-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-15 | 2015-05-14 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-15 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-16 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-14 | Dissolution | Section: 222 |
| 2001-02-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kingsmere Clothing Inc. | 4245 Henri Julien, Montreal, QC H2W 2K7 | 2014-12-15 |
| Corporation Capetrust | 4295 Henri-julien, MontrÉal, QC H2W 2K7 | 2000-02-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jean-michel Ravon Productions Inc. | 4225 Rue St-dominique, App. 612, Montreal, QC H2W 2T5 | 1997-06-05 |
| Du Vert Au Rouge Inc. | 202-3762, Rue Saint-dominique, MontrГ©al, QC H2W 0A2 | 2014-10-29 |
| 12356635 Canada Inc. | 3861 Boulevard Saint-laurent, #42017, MontrГ©al, QC H2W 1A0 | 2020-09-21 |
| 12253631 Canada Inc. | 64 Rue Marie-anne, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2020-08-08 |
| Cursuum Inc. | 66, Marie-anne Est, MontrГ©al, QC H2W 1A2 | 2013-04-23 |
| Ngo Studios Inc. | 15, Rue Marie-anne Ouest Suite 502, Montreal, QC H2W 1B6 | 2011-11-11 |
| Nathaniel/anik Communications Inc. | 200 - 15 Marie-anne Ouest, Montreal, QC H2W 1B6 | 2010-10-13 |
| Intema Solutions Inc. | 15 Marie-anne Street West, Suite 200, Montreal, QC H2W 1B6 | |
| 9892834 Canada Inc. | 101 Marie-anne Street W., Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-09-02 |
| 9646132 Canada Inc. | 101 Marie-anne West, Suite 2, MontrГ©al, QC H2W 1B7 | 2016-02-26 |
| Find all corporations in postal code H2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HOONAN TARAVATI | 4454 RUE COOLBROOKE, #14, MONTREAL QC H4G 3G2, Canada |
| BENJAMIN CORNIC | 4303 HENRI JULIEN, MONTRÉAL QC H2W 2K7, Canada |
| ASHKAN KARBASFROOSHAN | 4454 RUE COOLBROOKE, #14, MONTREAL QC H4A 3G2, Canada |
| City | MONTRÉAL |
| Post Code | H2W 2K7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CollÈge International L'odyssÉe - Campus Ottawa | 1151 North River Rd., Ottawa, ON K1K 3W5 | 1999-09-20 |
| Piscine Grand Prix Co. Ltee | 1895 Chemin Belle Riviere, Sainte-julie, QC | 1975-09-19 |
| Grand Prix Licensement De Sport Ltee | 635 Ouest Dorchester, Montreal, QC | 1971-08-16 |
| Centre D'ordinateur Grand Prix Inc. | 6536-a St-hubert, Montreal, QC H2S 2M3 | 1989-12-29 |
| Les Tissus Grand Prix Ltee | 3555 Cote Des Neiges, #1705, Montreal, QC H3H 1V2 | 1975-09-26 |
| Grand Prix World Inc. | 2114 Jean-talon Est, Montreal, QC H2E 1V3 | 2002-07-15 |
| Magasins Sam-prix (2006) Inc. | 5770 Trans-island, MontrГ©al, QC H3W 3B2 | 2006-07-06 |
| Grand Prix Lighting Inc. | 5445 Rue Vanden Abeele, Montreal, QC H4S 1S1 | 1984-07-03 |
| Grand Prix Import Inc. | 8275 17e Avenue, Montreal, QC H1Z 4J9 | 1977-11-25 |
| Grand Prix Auctioneers Inc. | 841 Mccaffrey, St-laurent, QC H4T 1W3 | 1990-03-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on PRIX ODYSSÉE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.