MULTICONNECT OUTLETS INCORPORATED (Corporation# 3866424) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 22, 2001.
| Corporation ID | 3866424 |
| Business Number | 895399111 |
| Corporation Name | MULTICONNECT OUTLETS INCORPORATED |
| Registered Office Address |
105 Willowlea Road Carp ON K0A 1L0 |
| Incorporation Date | 2001-02-22 |
| Dissolution Date | 2010-07-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TERRY E DODS | 984 WILLIAM MONEY ROAD, CARP ON K0A 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-02-22 | current | 105 Willowlea Road, Carp, ON K0A 1L0 |
| Name | 2001-02-22 | current | MULTICONNECT OUTLETS INCORPORATED |
| Status | 2010-07-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2001-02-22 | 2010-07-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-07-08 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2001-02-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2009-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2008-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-02-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mido Industries Limited | 105 Willowlea Road, Carp, ON K0A 1L0 | 2005-08-08 |
| Nocom Luxmat International Inc. | 105 Willowlea Road, Carp, ON K0A 1L0 | 2007-03-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jaxsy Contracting Inc. | 119 Sierra Woods Drive, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-11-09 |
| 12410575 Canada Inc. | 172 Reis Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-10-13 |
| True Moderation Inc. | 107 Corkery Woods Dr, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-09-23 |
| Hard Box Storage Inc. | 122 Reis Road - Unit 1, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-09-08 |
| 12292327 Canada Inc. | 114 Charlie's Lane, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-09-01 |
| Sakura Sales Solutions Inc. | 127 Pineridge Road, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-20 |
| Haj Rims and Tires Ltd. | 5-110 Westhunt Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-20 |
| Ancox Inc. | 173 Inniskillin Drive, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-08-07 |
| 12219913 Canada Corporation | 185 West Lake Circle, Carp, ON K0A 1L0 | 2020-07-23 |
| Jeff Bowes Software and Consulting Inc. | 117 Rocky Creek Way, Ottawa, ON K0A 1L0 | 2020-07-17 |
| Find all corporations in postal code K0A 1L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TERRY E DODS | 984 WILLIAM MONEY ROAD, CARP ON K0A 1L0, Canada |
| City | CARP |
| Post Code | K0A 1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Transition Outlets Inc. | 239 Covemeadow Crescent Ne, Calgary, AB T3K 6B1 | 2015-07-27 |
| Cost Plus Ten Manufacturers Outlets Ltd. | 1255 Phillips Sq, Ste 911, Montreal, QC | 1975-04-28 |
| Twin Hideaway Outlets Inc. | 239 Covemeadow Crescent Ne, Calgary, AB T3K 6B1 | 2013-03-20 |
| First Canadian Factory Outlets Developers Ltd. | 455 King O, Bur 200, Sherbrooke, QC J1H 6E9 | 1993-07-23 |
| Aquarium Services Warehouse Outlets Inc. | 441 Chrislea Road, Woodbridge, ON L4L 8N4 | 1985-04-23 |
| Canadian Ingredient Outlets and Logistic Inc. | 332 Nantucket Blvd., Toronto, ON M1P 2P4 | 2015-09-01 |
| Canadian Flooring Outlets of Canada Inc. | 1590 Inkster Boulevard, Winnipeg, MB R2X 2W4 | 1996-04-01 |
| Save-a-lot Factory Outlets Inc. | 1200 Meyerside Drive, Mississauga, ON L5T 1L2 | 1989-02-23 |
| Classic Outlets Limited | 4370 Boul. Des Grandes Prairies, St-leonard, QC | 1970-11-06 |
| Les Entrepots Secret Inc. | 3701 Jarry East, Montreal, QC H1Z 2G1 | 2000-09-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on MULTICONNECT OUTLETS INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.