CropLife Canada (Corporation# 380849) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 20, 1953.
| Corporation ID | 380849 |
| Business Number | 122039076 |
| Corporation Name | CropLife Canada |
| Registered Office Address |
350 Sparks Street Suite 1201 Ottawa ON K1R 7S8 |
| Incorporation Date | 1953-04-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 14 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRUCE HARRISON | 201 – 407 Downey Rd.,, Saskatoon, SK S7N 4L8, Canada |
| AL DRIVER | 200-160 QUARRY PARK BLVD.SE, CALGARY AB T2G 3C3, Canada |
| Scott Bolton | Suite # 700 4838 Richard Road SW, Calgary AB T3E 6L1, Canada |
| CASPER KAASTRA | 9001 De l'Acadie Boul bureau 200, Montreal QC H4N 3H7, Canada |
| Todd Hyra | 400-300 Terry Fox Drive, Kanata ON K2K 0E3, Canada |
| BRYCE EGER | 300 – 510 Cope Way, saskatoon SK S7T 0C7, Canada |
| JONATHAN SWEAT | 100 Milverton Drive,, Mississauga ON L5R 4H1, Canada |
| RUSS REICH | 2800 One Lombard Place, Winnipeg MB R3B 0X8, Canada |
| TRENT McCREA | 630 Freedom Business Center Suite 402, King of Prussia PA 19406, United States |
| KAREN STEPHENSON | 101-2000 ARGENTIA ROAD, PLAZA 5, MISSISSAUGA ON L5N 2R7, Canada |
| Trish Meyers | 401 22nd Street East,, Saskatoon SK S7K 0H2, Canada |
| TREVOR HECK | 6700 MACLEOD TRAIL, CALGARY AB T2H 0M4, Canada |
| SUZANNE BEATTIE | 52 Carmichael Cres., Brantford ON N3R 8A8, Canada |
| Cornie Thiessen | 300-191 Lombard Avenue, Winnipeg MB R3B 0X1, Canada |
| Boyd Bergstrom | 350, 2618 Hopewell Place Northeast, Calgary AB T1J 7J7, Canada |
| GREG McDONALD | 302 Wellman Lane Suite 101, Saskatoon SK S7T 0G3, Canada |
| DAVID HANSEN | 201-1475 CHEVRIER BLVD., WINNIPEG MB R3T 1Y7, Canada |
| GLENN HOUSER | 240 GRAHAM AVENUE, 3RD FLOOR, BOX 5900, WINNIPEG MB R3C 4C5, Canada |
| DARREN DILLENBECK | 333 11 Ave SW, Calgary AB T2R 1L9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-01-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1953-04-20 | 2014-01-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1953-04-19 | 1953-04-20 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-01-10 | current | 350 Sparks Street Suite 1201, Ottawa, ON K1R 7S8 |
| Address | 2014-01-08 | 2019-01-10 | 350 Sparks Street, Suite 612, Ottawa, ON K1R 7S8 |
| Address | 2010-01-29 | 2014-01-08 | 350 Sparks Street, #612, Ottawa, ON K1R 7S8 |
| Address | 2000-03-31 | 2010-02-18 | 21 Four Seasons Place, Suite 627, Etobicoke, ON M9B 6J8 |
| Address | 1988-11-03 | 2000-03-31 | 6 Lansing Square, Suite 211, Willowdale, ON M2J 1T5 |
| Name | 2001-10-02 | current | CropLife Canada |
| Name | 1986-06-21 | 2001-10-02 | INSTITUT CANADIEN POUR LA PROTECTION DES CULTURES |
| Name | 1986-06-21 | 2001-10-02 | CROP PROTECTION INSTITUTE OF CANADA |
| Name | 1977-01-26 | 1986-06-21 | ASSOCIATION DE L'INDUSRIE CANADIENNE DES PRODUITS CHIMIQUES AGRICOLES |
| Name | 1977-01-26 | 1986-06-21 | CANADIAN AGRICULTURAL CHEMICALS ASSOCIATION |
| Name | 1969-01-22 | 1977-01-26 | ASSOCIATION DE L'INDUSTRIE CANADIENNE DES PRODUITS CHIMIQUES AGRICOLES |
| Name | 1969-01-22 | 1977-01-26 | CANADIAN AGRICULTURAL CHEMICALS ASSOCIATION - |
| Name | 1953-04-20 | 1969-01-22 | CANADIAN AGRICULTURAL CHEMICALS ASSOCIATION |
| Status | 2014-01-08 | current | Active / Actif |
| Status | 1953-04-20 | 2014-01-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-01-08 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2010-01-29 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2005-11-25 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2001-10-02 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1953-04-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-11-27 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-11-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| David S. Pratt & Associates Ltd. | 350 Sparks Street, Suite 605, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2016-09-08 |
| Heavyweight Productions | 1101-350 Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2016-02-18 |
| Cement Association of Canada | 502-350, Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2012-11-21 |
| Nunavut Jay Management Group Ltd. | Suite 706, 350 Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2004-05-26 |
| Compas Ottawa Inc. | 702-350 Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2002-08-28 |
| Philprime International Inc. | 350 Sparks, Suite 909, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2000-12-11 |
| Cannig Management Services Ltd. | 350 Sparks St., Suite 607, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1999-03-25 |
| Fsp Food Safety Practice Inc. | 350 Sparks Street, Suite 900, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1998-04-27 |
| Emergency Preparedness Partners | 350 Rue Sparks, Suite 405, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1997-04-17 |
| Mosmac Investment Corp. | Suite 706, 350 Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 1996-03-21 |
| Find all corporations in postal code K1R 7S8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRUCE HARRISON | 201 – 407 Downey Rd.,, Saskatoon, SK S7N 4L8, Canada |
| AL DRIVER | 200-160 QUARRY PARK BLVD.SE, CALGARY AB T2G 3C3, Canada |
| Scott Bolton | Suite # 700 4838 Richard Road SW, Calgary AB T3E 6L1, Canada |
| CASPER KAASTRA | 9001 De l'Acadie Boul bureau 200, Montreal QC H4N 3H7, Canada |
| Todd Hyra | 400-300 Terry Fox Drive, Kanata ON K2K 0E3, Canada |
| BRYCE EGER | 300 – 510 Cope Way, saskatoon SK S7T 0C7, Canada |
| JONATHAN SWEAT | 100 Milverton Drive,, Mississauga ON L5R 4H1, Canada |
| RUSS REICH | 2800 One Lombard Place, Winnipeg MB R3B 0X8, Canada |
| TRENT McCREA | 630 Freedom Business Center Suite 402, King of Prussia PA 19406, United States |
| KAREN STEPHENSON | 101-2000 ARGENTIA ROAD, PLAZA 5, MISSISSAUGA ON L5N 2R7, Canada |
| Trish Meyers | 401 22nd Street East,, Saskatoon SK S7K 0H2, Canada |
| TREVOR HECK | 6700 MACLEOD TRAIL, CALGARY AB T2H 0M4, Canada |
| SUZANNE BEATTIE | 52 Carmichael Cres., Brantford ON N3R 8A8, Canada |
| Cornie Thiessen | 300-191 Lombard Avenue, Winnipeg MB R3B 0X1, Canada |
| Boyd Bergstrom | 350, 2618 Hopewell Place Northeast, Calgary AB T1J 7J7, Canada |
| GREG McDONALD | 302 Wellman Lane Suite 101, Saskatoon SK S7T 0G3, Canada |
| DAVID HANSEN | 201-1475 CHEVRIER BLVD., WINNIPEG MB R3T 1Y7, Canada |
| GLENN HOUSER | 240 GRAHAM AVENUE, 3RD FLOOR, BOX 5900, WINNIPEG MB R3C 4C5, Canada |
| DARREN DILLENBECK | 333 11 Ave SW, Calgary AB T2R 1L9, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1R 7S8 |
Please comment or provide details below to improve the information on CropLife Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.