Transport Investments International Limited (Corporation# 3808432) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 28, 2001.
| Corporation ID | 3808432 |
| Business Number | 882476013 |
| Corporation Name | Transport Investments International Limited |
| Registered Office Address |
2827 Springland Drive Ottawa ON K1V 9S7 |
| Incorporation Date | 2001-02-28 |
| Dissolution Date | 2005-05-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL POWER | 2827 SPRINGLAND DRIVE, OTTAWA ON K1V 9S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2001-02-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-02-28 | current | 2827 Springland Drive, Ottawa, ON K1V 9S7 |
| Name | 2001-02-28 | current | Transport Investments International Limited |
| Status | 2005-05-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-12-13 | 2005-05-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2001-02-28 | 2004-12-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-05-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 2001-02-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Anani Holdings Inc. | 2833 Springland Drive, Ottawa, ON K1V 9S7 | 2020-10-16 |
| 7695713 Canada Inc. | 2825 Springland Drive, Ottawa, ON K1V 9S7 | 2010-11-08 |
| Orbit Global International Inc. | 2833 Springland, Ottawa, ON K1V 9S7 | 2000-10-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL POWER | 2827 SPRINGLAND DRIVE, OTTAWA ON K1V 9S7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V 9S7 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Transport Pan International (canada) Limite | 410 Rue St. Nicholas, Montreal, QC | 1977-05-09 |
| Red River International Investments Limited | 20 Elwood Street, Ottawa, ON K1J 1J4 | |
| Tii (transport Investments International) Corporation | 150 Isabella, Penthouse Floor, Ottawa, ON K1S 1V7 | 1999-12-13 |
| Courtier International En Transport I.t.b. Inc. | 539 Boul. Rive-sud, St-romuald, QC G6W 7N2 | 2001-12-27 |
| Transport Routair Limitee | Aeroport International Dorval, Air Cargo Bldg1, Dorval, QC | 1951-01-19 |
| Transport Convoi (international) Inc. | 770 Sherbrooke Street West, Suite 1700, Montreal, QC H3A 1G1 | 1985-05-16 |
| Way-ward Transport International Ltee | 300 Leo Pariseau, Suite 1800, Montreal, QC H2W 2P9 | 1981-01-05 |
| Transport International Sonic Inc. | 8985 Henri-bourassa West, Montreal, QC H4S 1P7 | 1981-11-23 |
| Canadian Pacific Transport (international) Limited | 855 - 2nd Street S.w., Calgary, AB T2P 4Z5 | |
| J. Lecavalier Transport International Inc. | 1130, Rue Sherbrooke Ouest, Bureau 200, MontrГ©al, QC H3A 2M8 | 1992-10-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Transport Investments International Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.