P F L R D INC. (Corporation# 3808351) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 7, 2000.
| Corporation ID | 3808351 |
| Business Number | 895409613 |
| Corporation Name | P F L R D INC. |
| Registered Office Address |
4900 Rue Taillon Montreal QC H1K 2M2 |
| Incorporation Date | 2000-09-07 |
| Dissolution Date | 2011-11-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CATHY DUROCHER | 3447 RUE BOUR BONNIERE, MONTREAL QC H1X 2M2, Canada |
| NEL DUROCHER | 2138 DE STRASBOUR, STE JULIE QC J3E 2L1, Canada |
| ROGER DUROCHER | 4900 RUE TAILLON, MONTREAL QC H1K 2M2, Canada |
| PATRICK GIRARD | 64 RANG ST-JEAN NORT-EST, LAVALTRIE QC J0K 1H0, Canada |
| LEE DUROCHER | 87 AVE CHOMEDAY, 336, LAVAL QC H7W 3C1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-07 | current | 4900 Rue Taillon, Montreal, QC H1K 2M2 |
| Name | 2000-09-07 | current | P F L R D INC. |
| Status | 2011-11-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-06-14 | 2011-11-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-09-07 | 2011-06-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-11-11 | Dissolution | Section: 212 |
| 2000-09-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-09-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-12-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7902735 Canada Inc. | 7322 Ave. Baldwin #55012, Anjou, QC H1K 0A4 | 2011-06-24 |
| Coeurs DisposÉs | 9435 Grosbois, Montréal, QC H1K 0C8 | 2020-03-11 |
| Econo Cercle Inc. | 9478, Rue Myra-cree, MontrГ©al, QC H1K 0C9 | 2014-11-11 |
| S3bas.com Inc. | 9438, Rue Myra-cree, MontrÉal, QC H1K 0C9 | 2004-10-15 |
| Frittycanada Limited | 9405 Myra-cree#11, Montreal, QC H1K 0E1 | 2014-11-05 |
| Terra Connexion Inc. | 5255 Rue Duchesneau, Apt 21, MontrГ©al, QC H1K 0E1 | 2011-11-18 |
| 10027863 Canada Inc. | 9487, Rue Rousseau, MontrÉal, QC H1K 0E2 | 2016-12-19 |
| 4253744 Canada Inc. | 9405, Rue Rousseau, MontrГ©al, QC H1K 0E2 | 2004-08-26 |
| Trycubik Interactive Inc. | 9480 Rue Anne-courtemanche, MontrГ©al, QC H1K 0E2 | 2001-07-27 |
| Kelly Ruben Consulting Inc. | 9503, Rue Jean-pierre Ronfard, Montreal, QC H1K 0E3 | 2011-08-29 |
| Find all corporations in postal code H1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CATHY DUROCHER | 3447 RUE BOUR BONNIERE, MONTREAL QC H1X 2M2, Canada |
| NEL DUROCHER | 2138 DE STRASBOUR, STE JULIE QC J3E 2L1, Canada |
| ROGER DUROCHER | 4900 RUE TAILLON, MONTREAL QC H1K 2M2, Canada |
| PATRICK GIRARD | 64 RANG ST-JEAN NORT-EST, LAVALTRIE QC J0K 1H0, Canada |
| LEE DUROCHER | 87 AVE CHOMEDAY, 336, LAVAL QC H7W 3C1, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on P F L R D INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.