Aboriginal Futures Career & Training Centre (Corporation# 3808297) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 8, 2000.
| Corporation ID | 3808297 |
| Business Number | 863857363 |
| Corporation Name | Aboriginal Futures Career & Training Centre |
| Registered Office Address |
#200 6011-1a Street S.w. Calgary AB T2H 0G5 |
| Incorporation Date | 2000-09-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Candace Morning Bull | 140 Cannington Place Southwest, Calgary AB T2W 1T8, Canada |
| GAYLENE WEASEL CHILD | #200 6011 1A STREET S.W., CALGARY AB T2H 0G5, Canada |
| JACQUELINE MARTIAL | 200, 6011 1A STREET SW, CALGARY AB T2H 0G5, Canada |
| Nedine Le Houillier Simeon | 33 Bullhead Road, Tsuu Tina Nation AB T2T 0A6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-08-08 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2000-09-08 | 2014-08-08 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-08-08 | current | #200 6011-1a Street S.w., Calgary, AB T2H 0G5 |
| Address | 2007-08-17 | 2014-08-08 | #200, 6011 - 1a Street Sw, Calgary, AB T2H 0G5 |
| Address | 2000-09-08 | 2007-08-17 | 6011 1a Street S W, 2nd Floor, Calgary, AB T2H 0G5 |
| Name | 2014-08-08 | current | Aboriginal Futures Career & Training Centre |
| Name | 2014-08-08 | current | Aboriginal Futures Career ; Training Centre |
| Name | 2000-09-08 | 2014-08-08 | ABORIGINAL FUTURES CAREER & TRAINING CENTRE |
| Name | 2000-09-08 | 2014-08-08 | ABORIGINAL FUTURES CAREER ; TRAINING CENTRE |
| Status | 2014-08-08 | current | Active / Actif |
| Status | 2000-09-08 | 2014-08-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-08-08 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2000-09-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-10 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-09-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-09-05 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-10-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12350351 Canada Inc. | 5717 2 Street, S.w., Apt 605, Calgary, AB T2H 0A1 | 2020-09-18 |
| Ice Noma Corporation | 5717 2 Street Sw, Apt 605, Calgary, AB T2H 0A1 | 2019-01-02 |
| Reinbold Ebp Corp. | 110, 5970 Centre Street S.e., Calgary, AB T2H 0C1 | 2014-10-24 |
| Consolidated Refrigeration Contractors Ltd. | 6012 Centre Street S.e., Calgary, AB T2H 0C3 | 1991-12-12 |
| Redline Automotive Products Inc. | 6230 Centre Street S.e., Calgary, AB T2H 0C6 | 2011-09-30 |
| Three Point Zero Inc. | 100, 5440-1st Street Sw, Calgary, AB T2H 0C8 | 2017-02-14 |
| Asken Staging & Decor Ltd. | #207,5718 1 A Street Sw, Calgary, AB T2H 0E8 | 2017-10-18 |
| Highpoint Management Inc. | 105-5718 1a Street Sw, Calgary, AB T2H 0E8 | 2008-05-08 |
| Lodging Solutions Inc. | 5718 1a St Sw, Bay 105, Calgary, AB T2H 0E8 | 2008-01-04 |
| 150715 Canada Inc. | 101, 5718 1a Street Sw, Calgary, AB T2H 0E8 | |
| Find all corporations in postal code T2H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Candace Morning Bull | 140 Cannington Place Southwest, Calgary AB T2W 1T8, Canada |
| GAYLENE WEASEL CHILD | #200 6011 1A STREET S.W., CALGARY AB T2H 0G5, Canada |
| JACQUELINE MARTIAL | 200, 6011 1A STREET SW, CALGARY AB T2H 0G5, Canada |
| Nedine Le Houillier Simeon | 33 Bullhead Road, Tsuu Tina Nation AB T2T 0A6, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2H 0G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Quetico Aboriginal Training Centre | 462 Chelsea Crescent, Thunder Bay, ON P7B 5P7 | 2009-08-17 |
| Notigi Guide Training Centre Inc. | Box 429 (aboriginal Land), Nelson House, MB R0B 1A0 | 2004-09-01 |
| The Canadian Centre for Advanced Career Training Foundation Inc. | 121 Blackfriar Ave, Whitby, ON L1M 2C9 | 2015-02-04 |
| Alife Career and Skills Training Centre Inc. | 11 Darou Crescent, Brampton, ON L6R 0N7 | 2012-10-11 |
| The Canadian Centre for Advanced Career Training Inc. | 102 Rossland Road West Apt 403, Whitby, ON L1N 9H1 | 2012-08-07 |
| Oaks Associated Career Training International Ltd. | 1216 Centre St N., Suite 203, Calgary, AB T2E 6N8 | 1990-10-11 |
| International Management Training and Career Development Centre Canada Corp. | 801-1050 Markham Road, Scarborough, ON M1H 2Y7 | 2018-02-17 |
| The National Aboriginal Career Symposium | 1755 Courtwood Crescent, 300, Ottawa, ON K2C 3J2 | 2002-10-11 |
| Aboriginal Community Training Services Ltd. | 605, 734 - 7th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 3P8 | 2003-05-12 |
| Kamik Aboriginal Training Ltd. | 201, 2520 Ellwood Drive, Edmonton, AB T6X 0A9 | 2010-11-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on Aboriginal Futures Career & Training Centre.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.