Canada's Sports Hall of Fame (Corporation# 380814) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 25, 1971.
| Corporation ID | 380814 |
| Business Number | 118828631 |
| Corporation Name | Canada's Sports Hall of Fame |
| Registered Office Address |
4000, 421 - 7 Avenue Sw Calgary AB T2P 4K9 |
| Incorporation Date | 1971-11-25 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 31 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHELLE CAMERON-COULTER | 319 SIGNAL HILL COURT SW., CALGARY AB T3H 2J3, Canada |
| SCOTT MOORE | 3704, 183 WELLINGTON STREET, TORONTO ON M5V 0A1, Canada |
| BRIAN GALLANT | 3660 ROUTE 134, SHEDIAC BRIDGE NB E4R 1S8, Canada |
| GEOFF BEATTIE | 82 HIGHLAND AVENUE, TORONTO ON M4W 2A5, Canada |
| BRAD ROBERTSON | 34, VARSVILLE PLACE N.W., CALGARY AB T3A 0A8, Canada |
| DANY ASSAF | 6 HIGHLAND AVENUE, TORONTO ON M4W 2A3, Canada |
| SUSAN ANDERSON | 628 BRITANNIA DRIVE SW, CALGARY AB T2S 1J1, Canada |
| BRENDAN SHANAHAN | SUITE 1500, 50 BAY STREET, TORONTO ON M5J 2L2, Canada |
| MARK SMITH | 615 CLARKE AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 3E5, Canada |
| TREVOR HAYNES | 3031 LINDEN DRIVE SW, CALGARY AB T3E 6C8, Canada |
| KELLY MURUMETS | 3011, 55 HARBOUR SQUARE, TORONTO ON M5J 2L1, Canada |
| ROBERT ROONEY | 846, HILLCREST AVENUE S.W., CALGARY AB T2T 0Y9, Canada |
| BLAKE HUTCHESON | 4 HIGHLAND GARDENS, TORONTO ON M4W 2A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-10-11 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1971-11-25 | 2013-10-11 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1971-11-24 | 1971-11-25 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2019-01-30 | current | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 |
| Address | 2014-07-11 | 2019-01-30 | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 |
| Address | 2013-10-11 | 2014-07-11 | 169, Canada Olympic Road S.w., Calgary, AB T3B 6B7 |
| Address | 2011-06-08 | 2013-10-11 | 169 Canada Olympic Road Sw, Calgary, AB T3B 3R5 |
| Address | 2008-03-31 | 2011-06-08 | 115 Princes Place, Exhibition Place, Toronto, ON M6K 3C3 |
| Address | 2006-03-31 | 2008-03-31 | 115 Princes Place, Exhibition Place, Toronto, ON M6K 3C3 |
| Address | 1971-11-25 | 2006-03-31 | Exhibition Pl, Toronto, ON M6K 3C3 |
| Name | 2013-10-11 | current | Canada's Sports Hall of Fame |
| Name | 1971-11-25 | 2013-10-11 | CANADA'S SPORTS HALL OF FAME |
| Status | 2013-10-11 | current | Active / Actif |
| Status | 1971-11-25 | 2013-10-11 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-07-27 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2019-12-31. |
| 2019-11-27 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2016-12-31. |
| 2019-11-27 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2018-12-31. |
| 2019-11-27 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2017-12-31. |
| 2019-11-27 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2014-12-31. |
| 2019-11-27 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2015-12-31. |
| 2017-10-05 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 201 |
| 2016-04-28 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2015-12-31. |
| 2015-04-29 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2014-12-31. |
| 2014-11-10 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2013-12-31. |
| 2014-05-05 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2013-12-31. |
| 2013-10-11 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2012-07-31 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2011-06-08 | Amendment / Modification | RO Changed. |
| 1971-11-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-16 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-24 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-31 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-04-19 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Warcop Capital Inc. | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 2000-05-15 |
| Walnos Corporation | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 1980-01-28 |
| Yamnuska Inc. | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 1986-01-31 |
| Imo Industries (canada) Inc. | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | |
| Legacy Ranchlands Amalco Inc. | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | |
| Concord Asset Management Inc. | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 2002-08-26 |
| 6801561 Canada Inc. | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 2007-07-04 |
| Root Co2 Canada Inc. | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 2011-08-16 |
| Bursting Silver Inc. | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 2012-11-22 |
| Idemitsu Canada Gas Inc. | 4000, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 2013-01-18 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Allancroft Exploration Inc. | 421 7th Avenue S.w, 30 Floor, Calgary, AB T2P 4K9 | 2020-02-28 |
| Pavati Canada Inc. | 1700, 421 - 7th Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 4K9 | 2019-12-19 |
| 11304372 Canada Inc. | 421 - 7th Avenue Sw, Td Canada Trust Tower, Suite 1700, Calgary, AB T2P 4K9 | 2019-03-18 |
| Allison's Logistics Inc. | Suite # 3049, 421 7 Ave Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 2018-10-14 |
| Canada-asean Business Council | Suite 4000, 421 7th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 2018-07-03 |
| Great Race Productions Ltd. | 421 7th Avenue Sw, Td Canada Trust Tower, Suite 1700, Calgary, AB T2P 4K9 | 2018-04-04 |
| Seastrom Scholarship of Life Pursuits | 1600, 421 7 Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 4K9 | 2017-11-06 |
| Green Gold Productions Inc. | 4000, 421 7 Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 4K9 | 2017-06-01 |
| Hemp Hydrate International Holdings Ltd. | 421 7th Avenue, Southwest, Td Canada Trust Tower, Suite 1700, Calgary, AB T2P 4K9 | 2017-05-19 |
| Karma Cars Canada Ltd. | 1600, 421 - 7 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4K9 | 2016-10-06 |
| Find all corporations in postal code T2P 4K9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHELLE CAMERON-COULTER | 319 SIGNAL HILL COURT SW., CALGARY AB T3H 2J3, Canada |
| SCOTT MOORE | 3704, 183 WELLINGTON STREET, TORONTO ON M5V 0A1, Canada |
| BRIAN GALLANT | 3660 ROUTE 134, SHEDIAC BRIDGE NB E4R 1S8, Canada |
| GEOFF BEATTIE | 82 HIGHLAND AVENUE, TORONTO ON M4W 2A5, Canada |
| BRAD ROBERTSON | 34, VARSVILLE PLACE N.W., CALGARY AB T3A 0A8, Canada |
| DANY ASSAF | 6 HIGHLAND AVENUE, TORONTO ON M4W 2A3, Canada |
| SUSAN ANDERSON | 628 BRITANNIA DRIVE SW, CALGARY AB T2S 1J1, Canada |
| BRENDAN SHANAHAN | SUITE 1500, 50 BAY STREET, TORONTO ON M5J 2L2, Canada |
| MARK SMITH | 615 CLARKE AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 3E5, Canada |
| TREVOR HAYNES | 3031 LINDEN DRIVE SW, CALGARY AB T3E 6C8, Canada |
| KELLY MURUMETS | 3011, 55 HARBOUR SQUARE, TORONTO ON M5J 2L1, Canada |
| ROBERT ROONEY | 846, HILLCREST AVENUE S.W., CALGARY AB T2T 0Y9, Canada |
| BLAKE HUTCHESON | 4 HIGHLAND GARDENS, TORONTO ON M4W 2A1, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2P 4K9 |
| Category | sports |
| Category + City | sports + CALGARY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Jewish Sports Hall of Fame | 56 Beaverhall Drive, North York, ON M2L 2C9 | 1990-05-04 |
| World Sports Hall of Fame and Museum | 2192 Queen Street East, Suite 65, Toronto, ON M4E 1E6 | 2005-09-26 |
| British Columbia Sports Hall of Fame and Museum Foundation | 1300 - 777 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7Y 1K2 | 1997-06-13 |
| Canadian Ukrainian Sports Hall of Fame | 1075 West Georgia Street, Suite 2100, Vancouver, BC V6E 3G2 | 1993-02-18 |
| Hall of Fame Productions Inc. | 417 Rue St-pierre, Suite 400, Montreal, QC H2Y 2M4 | 1985-08-08 |
| Milton Sports Hall of Fame | 605 Santa Maria Boulevard, Unit 8, Milton, ON L9T 6J5 | 2016-03-10 |
| Aurora Sports Hall of Fame | 100 John West Way, Aurora, ON L4G 6J1 | 2012-10-12 |
| Canada's Aviation Hall of Fame | 6462-40 Avenue, Wetaskiwin, AB T9A 2E8 | 1973-06-29 |
| National Inventors Hall of Fame, Inc. (canada) | 67 Yonge Street, Suite 701, Toronto, ON M5E 1J8 | 2019-01-24 |
| Q Hall of Fame Canada | 1122 Gilford Street, Suite 2405, Vancouver, BC V6G 2P5 | 2010-02-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canada's Sports Hall of Fame.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.