3807576 CANADA INC. (Corporation# 3807576) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 8, 2000.
| Corporation ID | 3807576 |
| Business Number | 865321160 |
| Corporation Name | 3807576 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
2810, St-martin Est #105 Laval QC H7E 4Y6 |
| Incorporation Date | 2000-09-08 |
| Dissolution Date | 2005-01-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID BEAUDOIN | 3564 BOULEVARD STE-ROSE, LAVAL QC H7P 4K6, Canada |
| ALAIN THIBAULT | 725 RUE DE CORTINA, LAVAL QC H7K 3L5, Canada |
| ERIC MAZIADE | 2927 RENÉ LAENNEC, SUITE 102, LAVAL QC H7K 3V6, Canada |
| RÉJEAN GRAVEL | 7680 MARIE-VICTORIN, SUITE 504, BROSSARD QC J4W 3L2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-12-20 | current | 2810, St-martin Est, #105, Laval, QC H7E 4Y6 |
| Address | 2002-07-09 | 2002-12-20 | 1965 Boul. Industriel, Bur 203, Laval, QC H7S 1P6 |
| Address | 2000-09-08 | 2002-07-09 | 1950 Rue Sherbrooke Ouest, 4e Г‰tage, Montreal, QC H3H 1E7 |
| Name | 2000-09-08 | current | 3807576 CANADA INC. |
| Status | 2005-01-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2000-09-08 | 2005-01-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-01-25 | Dissolution | Section: 210 |
| 2000-09-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2003-04-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2001-08-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3204138 Canada Inc. | 2810, St-martin Est, #105, Laval, QC H7E 4Y6 | 1995-11-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11951475 Canada Inc. | 201-2810 Boulevard Saint-martin Est, Laval, QC H7E 4Y6 | 2020-03-10 |
| Desousa Defence & Strategies (dds) Inc. | 104b-2810 Saint-martin Boulevard E, Laval, QC H7E 4Y6 | 2016-09-02 |
| Action Pardon Inc. | 104 - 2810 Boulevard Saint-martin Est, Laval, QC H7E 4Y6 | 2008-08-19 |
| 6253253 Canada LtÉe | 103-2810 Boul. St-martin Est, Laval, QC H7E 4Y6 | 2004-06-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12330351 Canada Inc. | 3484 Du Commandant St, Laval, QC H7E 0A1 | 2020-09-10 |
| 9745084 Canada Inc. | 3503 De L'amiral Street, Laval, QC H7E 0A1 | 2016-05-09 |
| Pratique Medicale M.s. Seck Inc. | 3495 Rue Du Commandant, Laval, QC H7E 0A1 | 2012-10-03 |
| Les Placements Alessandro Colombo Inc. | 3524 Rue De L'amiral, Laval, QC H7E 0A1 | 2011-12-16 |
| 7929277 Canada Inc. | 3484 Rue De Commandant, Laval, QC H7E 0A1 | 2011-09-13 |
| 6674780 Canada Inc. | 3491 Rue De Commandant, Laval, QC H7E 0A1 | 2006-12-18 |
| Totalshred Incorporated | 3472 Commandant, Laval, QC H7E 0A1 | 2003-08-01 |
| 3820165 Canada Inc. | 3503 Rue De L'amiral, Laval, QC H7E 0A1 | 2000-10-10 |
| Groupe De Consultation En Import/export Nicomar Inc. | 3512 De L'amiral, Laval, QC H7E 0A1 | 1997-06-02 |
| Gestion Sentra Inc. | 3507 De L'amiral, Laval, QC H7E 0A1 | 1980-11-13 |
| Find all corporations in postal code H7E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID BEAUDOIN | 3564 BOULEVARD STE-ROSE, LAVAL QC H7P 4K6, Canada |
| ALAIN THIBAULT | 725 RUE DE CORTINA, LAVAL QC H7K 3L5, Canada |
| ERIC MAZIADE | 2927 RENÉ LAENNEC, SUITE 102, LAVAL QC H7K 3V6, Canada |
| RÉJEAN GRAVEL | 7680 MARIE-VICTORIN, SUITE 504, BROSSARD QC J4W 3L2, Canada |
| City | LAVAL |
| Post Code | H7E 4Y6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3807576 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.