AMADIA INTERNATIONAL TRADING CORPORATION (Corporation# 3807428) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 18, 2000.
| Corporation ID | 3807428 |
| Business Number | 894880012 |
| Corporation Name | AMADIA INTERNATIONAL TRADING CORPORATION |
| Registered Office Address |
3460 Rue Peel Apt. 2008 Monteal QC H3A 2M1 |
| Incorporation Date | 2000-09-18 |
| Dissolution Date | 2005-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAVIER ARVIZU | 3460 PEEL ST., APT. 2008, MONTREAL QC H3A 2M1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-18 | current | 3460 Rue Peel, Apt. 2008, Monteal, QC H3A 2M1 |
| Name | 2000-09-18 | current | AMADIA INTERNATIONAL TRADING CORPORATION |
| Status | 2005-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-01-07 | 2005-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-09-18 | 2005-01-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-06-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2000-09-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation Gnowthy | 3460 Rue Peel, Suite 911, Montreal, QC H3A 2M1 | 1991-09-01 |
| Stress IllimitГ© Inc. | 3460 Rue Peel, Suite 911, Montreal, QC H3A 2M1 | 1994-08-19 |
| Corestham Inc. | 3460 Rue Peel, Suite 911, Montreal, QC H3A 2M1 | 1989-09-12 |
| 6987109 Canada Inc. | 3460 Rue Peel, Suite 1410, Montreal, QC H3A 2M1 | 2008-06-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Condos Clyde G.p. Inc. | 3460 Peel Street, Suite 2010, Montreal, QC H3A 2M1 | 2018-05-16 |
| Memo Services & Trading Co Inc. | 3460 Peel Plaza, MontrÉal, QC H3A 2M1 | 2009-07-08 |
| 3 A & M Consultants Inc. | 1810 - 3460 Peel, Montreal, QC H3A 2M1 | 2006-01-10 |
| 6061559 Canada Inc. | 3460 Peel Street, Suite 116, Montreal, QC H3A 2M1 | 2003-02-04 |
| Imperial Food Brokers (canada) Ltd. | 3460 Peel Street, Suite 114, Montreal, QC H3A 2M1 | 2002-12-12 |
| 4041879 Canada Inc. | 3460 Peel Street, Suite 1014, Montreal, QC H3A 2M1 | 2002-05-07 |
| Inzigo, Inc. | 3460 Peel St., Suite 310, Montreal, QC H3A 2M1 | 2000-03-07 |
| Corporation De Developpement Koebra | 3460 Peel Street, Suite 2010, Montreal, QC H3A 2M1 | 1991-10-30 |
| Studio Design Pappas Inc. | 3460 Peel St, Suite 2010, Montreal, QC H3A 2M1 | 1996-05-17 |
| Le Charlebois Residences Inc. | 3460 Peel Street, Suite 2010, Montreal, QC H3A 2M1 | 1997-12-05 |
| Find all corporations in postal code H3A 2M1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAVIER ARVIZU | 3460 PEEL ST., APT. 2008, MONTREAL QC H3A 2M1, Canada |
| City | MONTEAL |
| Post Code | H3A 2M1 |
| Category | trading |
| Category + City | trading + MONTEAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation D'investissement Et De Commerce International Shoura | 550 Sherbrooke St West, Suite 890, Montreal, QC H3A 1B9 | 1991-09-09 |
| Corporation De Commerce International A.r. Meltzer | 1230 Dr. Penfield, Suite 1102, Montreal, QC H3G 1G5 | 1982-11-23 |
| La Corporation De Commerce International Melmont Ltee | 4010 Malo Street, Brossard, QC | 1978-04-06 |
| Corporation De Commerce International Nitoscany | 2075 University Street, Montreal, QC H3A 2L1 | 1999-01-19 |
| Amekob International Trading Corporation | 75 Deslauriers, Pierrefonds, QC H8Y 2E5 | 1999-02-12 |
| Lowes International Trading Corporation | 222-845 Boulevard Labelle, Laval, QC H7V 2V2 | 2018-04-09 |
| Societe De Commerce International Zali | P.o.box 189, Westmount, QC H3Z 2X3 | 1981-09-16 |
| Corporation Commerciale Tolivia Internationale | 550 Sherbooke Ouest, Suite 1000, Montreal, QC H3A 1B9 | 1982-03-08 |
| Siracle International Trading Corporation | 121 Wolseley St., Toronto, ON M6J 1K1 | 2007-04-11 |
| Kvn International Trading Corporation | 1-328 Passmore Avenue, Toronto, ON M1V 5J5 | 2019-04-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on AMADIA INTERNATIONAL TRADING CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.