CONSTRUCTION PRINCESSE V INC. (Corporation# 3807321) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 7, 2000.
| Corporation ID | 3807321 |
| Business Number | 896148814 |
| Corporation Name | CONSTRUCTION PRINCESSE V INC. |
| Registered Office Address |
6358 Place Gouin Montreal-nord QC H1G 6L3 |
| Incorporation Date | 2000-09-07 |
| Dissolution Date | 2008-02-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUIGI GRACEFFA | 6358 PLACE GOUIN, MONTREAL-NORD QC H1G 6L3, Canada |
| GIACOMO PENNINO | 9285 AVENUE JEAN-BOURDON, MONTREAL QC H4K 2W2, Canada |
| PAOLO PENNINO | 7820 AVENUE PHILIPPE-ROTTOT, MONTREAL QC H4K 2E9, Canada |
| BIAGIO PENNINO | 12245 PLACE HENRI-BEAU, MONTREAL QC H4K 2H2, Canada |
| RAIMONDO PENNINO | 864 RUE MAHEU, SAINT-LAURENT QC H4M 2Y8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-07 | current | 6358 Place Gouin, Montreal-nord, QC H1G 6L3 |
| Name | 2000-09-07 | current | CONSTRUCTION PRINCESSE V INC. |
| Status | 2008-02-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2007-09-14 | 2008-02-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-09-07 | 2007-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-02-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 2000-09-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2005-03-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6358 PLACE GOUIN |
| City | MONTREAL-NORD |
| Province | QC |
| Postal Code | H1G 6L3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nuvia Wireless Communications Company Inc. | 6334 Gouin Boulevard East, Montreal-nord, QC H1G 6L3 | 2000-10-04 |
| Construction Riviere Des Prairies Inc. | 6358 Place Gouin, Montreal North/nord, QC H1G 6L3 | 1983-01-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Essentiellement Zoltan Inc. | 5045, Boul. Gouin Est, Montreal, QC H1G 1A3 | 2012-02-22 |
| D'onofrio & Associates Investment & Insurance Services Inc. | 4904 Gouin Boul. East, Montreal-north, QC H1G 1A4 | 1999-07-21 |
| 12058910 Canada Inc. | 5030, Boulevard Gouin Est, MontrГ©al, QC H1G 1A7 | 2020-05-13 |
| Isocials Inc. | 5000 Boul Gouin East, Montreal, QC H1G 1A7 | 2013-05-17 |
| 7631006 Canada Inc. | 5030 Bld Gouin East, Montreal, QC H1G 1A7 | 2010-08-24 |
| Touareg Inc. | 5030 Gouin Boulevard East, Montreal, QC H1G 1A7 | 2003-09-30 |
| Hawgshop Inc. | 5000 Boul Gouin East, Montreal, QC H1G 1A7 | 2013-07-17 |
| Isb Canin FÉlin Inc. | 5062 Boul Gouin Est, Montreal, QC H1G 1A8 | 2007-07-19 |
| 12051826 Canada Inc. | 5286 Boulevard Gouin Est, MontrГ©al, QC H1G 1B3 | 2020-05-10 |
| Shishi Desserts Inc. | 5340 Gouin Blvd. East, Montreal-north, QC H1G 1B4 | 2010-02-18 |
| Find all corporations in postal code H1G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUIGI GRACEFFA | 6358 PLACE GOUIN, MONTREAL-NORD QC H1G 6L3, Canada |
| GIACOMO PENNINO | 9285 AVENUE JEAN-BOURDON, MONTREAL QC H4K 2W2, Canada |
| PAOLO PENNINO | 7820 AVENUE PHILIPPE-ROTTOT, MONTREAL QC H4K 2E9, Canada |
| BIAGIO PENNINO | 12245 PLACE HENRI-BEAU, MONTREAL QC H4K 2H2, Canada |
| RAIMONDO PENNINO | 864 RUE MAHEU, SAINT-LAURENT QC H4M 2Y8, Canada |
| City | MONTREAL-NORD |
| Post Code | H1G 6L3 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + MONTREAL-NORD |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6566537 Canada Inc. | 62 Princesse, Lachute, QC J8H 4K4 | 2006-05-09 |
| 6873537 Canada Inc. | 3874 De La Princesse, Laval, QC H7E 5H7 | 2007-11-14 |
| 10987824 Canada Inc. | 3967 Rue De La Princesse, Laval, QC H7E 5K2 | 2018-09-11 |
| 8997039 Canada Inc. | 3947 Rue De La Princesse, Laval, QC H7E 5K2 | 2014-08-22 |
| Trophees De La Rose Inc. | 75 Rue Princesse, Lachute, QC J8H 3G2 | 1982-12-15 |
| 3301711 Canada Inc. | 3967 De La Princesse St, Laval, QC H7E 5K2 | 1996-10-03 |
| 92767 Canada Limitee | 1013, Princesse, Sherbrooke, QC J1H 3W5 | 1979-06-27 |
| Buffet Princesse Inc. | 2850, Boul. De La CГ”te-vertu, Bur. 401, St-laurent, QC H4R 3A8 | 1981-03-03 |
| 3141691 Canada Inc. | 3910 De La Princesse, Duvernay, Laval, QC H7E 5K2 | 1995-04-26 |
| 3141691 Canada Inc. | 3910 De La Princesse Street, Laval, QC H7E 5K2 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONSTRUCTION PRINCESSE V INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.