ReelWorld Film Festival Inc. (Corporation# 3807231) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 6, 2000.
| Corporation ID | 3807231 |
| Business Number | 895696011 |
| Corporation Name | ReelWorld Film Festival Inc. |
| Registered Office Address |
20 Richmond Street Suite 600 Toronto ON M5C 2R9 |
| Incorporation Date | 2000-09-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Randolph Thorne | 50 Camden street, Unit 705, Toronto ON M5V 3N1, Canada |
| Peter-John Kerr | 104 Ambleside Ave, Etobicoke ON M8Z 2J1, Canada |
| Floyd Kane | 151 Queensdale Avenue, Toronto ON M4J 1Y5, Canada |
| Blake Tahona | 23 Fraser Ave, Toronto ON M6K 1Y7, Canada |
| Erica Shaw | 1223 Woodhill Court, Mississauga ON L5E 3H1, Canada |
| Cheryl Hudson | 1169 Dorval Drive, Oakville ON L6M 4V7, Canada |
| ROMEN PODZYHUN | 233 BROOKFIELD AVENUE, BURLINGTON ON L7N 1T9, Canada |
| Patricia Mawa | 60 Wolfson Crescent, Richmond Hill ON L4E 4P1, Canada |
| Srinivas KRISHNA | 10 Yonge St, 513, Toronto ON M5E 1R4, Canada |
| Sasha Henry | 681 Saint Clair Ave West, Unit B, Toronto ON M6C 1A7, Canada |
| Andria Case | Channel Nine Court, Scarborough ON M1S 4B5, Canada |
| Shelley Niro | 11 Proctor Ave, Brantford ON N3S 3E5, Canada |
| April Mullings | 3640 Kingston Road, Toronto ON M1J 3N6, Canada |
| Terry Markus | 245 Eglinton Avenue East, Suite 12, Toronto ON M4P 3B7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-29 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2000-09-06 | 2014-10-29 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-04-22 | current | 20 Richmond Street, Suite 600, Toronto, ON M5C 2R9 |
| Address | 2017-03-09 | 2020-04-22 | 50 Carroll Street, Suite 200, Toronto, ON M5M 3G3 |
| Address | 2017-03-09 | 2017-03-09 | 50 Carroll Street, Suite 200, Toronto, ON M5M 3G3 |
| Address | 2017-03-09 | 2017-03-09 | 50 Carroll Street, Suite 200, Toronto, ON M5M 3G3 |
| Address | 2014-10-29 | 2017-03-09 | 438 Parliament Street,suite 300, Toronto, ON M5A 3A2 |
| Address | 2007-03-31 | 2014-10-29 | 438 Parliament St, Suite 300 P.o. Box 185, Toronto, ON M5A 3A2 |
| Address | 2000-09-06 | 2007-03-31 | South Tower, Royal Bank Towers, Suite 2600 P.o. Box 185, Toronto, ON M5J 2J4 |
| Name | 2014-10-29 | current | ReelWorld Film Festival Inc. |
| Name | 2000-09-06 | 2014-10-29 | REELWORLD FILM FESTIVAL INC. |
| Status | 2014-10-29 | current | Active / Actif |
| Status | 2000-09-06 | 2014-10-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-29 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2002-10-08 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2002-02-12 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-09-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-06-05 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-21 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-05-25 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Elitely Inc. | 20 Richmond St E, 6f, Toronto, ON M5C 2R9 | 2018-03-09 |
| Knit Technologies Inc. | 20 Richmond St, East, Suite 600, Toronto, ON M5C 2R9 | 2015-12-20 |
| Paragon Imports Ltd. | 20 Richmond Street East, Suite 302, Toronto, ON M5C 2R9 | 2011-02-08 |
| Kensington Cares Inc. | 20 Richmond St East, Ste 212, Toronto, ON M5C 2R9 | 2008-03-05 |
| Reelworld Foundation | 20 Richmond Street East, Suite 600, Toronto, ON M5C 2R9 | 2001-06-14 |
| Institute for Catastrophic Loss Reduction | 20 Richmond Street East, Suite 210, Toronto, ON M5C 2R9 | 1999-07-15 |
| James R. Lymburner & Sons Limited | 20 Richmond Street E, Suite 301, Toronto, ON M5C 2R9 | 1976-04-29 |
| Lymburner Eedy & Co. Ltd. | 20 Richmond Street E, Suite 301, Toronto, ON M5C 2R9 | |
| Carrot Insights Inc. | 20 Richmond Street East, Suite 330, Toronto, ON M5C 2R9 | |
| Property and Casualty Insurance Compensation Corporation | 20 Richmond Street East, Suite 210, Toronto, ON M5C 2R9 | 1988-02-17 |
| Find all corporations in postal code M5C 2R9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Randolph Thorne | 50 Camden street, Unit 705, Toronto ON M5V 3N1, Canada |
| Peter-John Kerr | 104 Ambleside Ave, Etobicoke ON M8Z 2J1, Canada |
| Floyd Kane | 151 Queensdale Avenue, Toronto ON M4J 1Y5, Canada |
| Blake Tahona | 23 Fraser Ave, Toronto ON M6K 1Y7, Canada |
| Erica Shaw | 1223 Woodhill Court, Mississauga ON L5E 3H1, Canada |
| Cheryl Hudson | 1169 Dorval Drive, Oakville ON L6M 4V7, Canada |
| ROMEN PODZYHUN | 233 BROOKFIELD AVENUE, BURLINGTON ON L7N 1T9, Canada |
| Patricia Mawa | 60 Wolfson Crescent, Richmond Hill ON L4E 4P1, Canada |
| Srinivas KRISHNA | 10 Yonge St, 513, Toronto ON M5E 1R4, Canada |
| Sasha Henry | 681 Saint Clair Ave West, Unit B, Toronto ON M6C 1A7, Canada |
| Andria Case | Channel Nine Court, Scarborough ON M1S 4B5, Canada |
| Shelley Niro | 11 Proctor Ave, Brantford ON N3S 3E5, Canada |
| April Mullings | 3640 Kingston Road, Toronto ON M1J 3N6, Canada |
| Terry Markus | 245 Eglinton Avenue East, Suite 12, Toronto ON M4P 3B7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5C 2R9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Student Film Festival | 1432 Bleury, Montreal, QC H3A 2J1 | 1982-03-16 |
| Montreal Jewish Film Festival | 1564 Saint-denis Street, Montreal, QC H2X 3K2 | 2000-11-01 |
| The One Film Festival (festival Du Film Le One) | 14 Montebello Lane, Kanata, ON K2L 1X6 | 2014-11-14 |
| Festival Du Film Libanais Au Canada (fflcanada) | 187-421 Rue Г‰ricka, Laval, QC H7P 5S4 | 2017-12-15 |
| Festival International Du Film Pour Enfants De MontrÉal | 4067 Boul. St Laurent, Bureau 400-a, Montreal, QC H2W 1Y7 | 1997-12-23 |
| International Film Festival of Quebec City Inc. | 261 Rue St-jacques Ouest, Montreal, QC H2Y 1M6 | 1986-08-11 |
| Festival Canadien Des Films Du Monde | 1432 Rue De Bleury, Montreal, QC H3A 2J1 | 1977-08-09 |
| Vancouver Black Film Festival | 701 West Georgia Street, Suite 1500, Vancouver, BC V7Y 1C6 | 2020-10-20 |
| Festival Film IsraГ‹l Inc. | AgnГЁs, MontrГ©al, QC H4C 2P9 | 2009-03-31 |
| Ottawa Black Film Festival | 116 Albert Street, Suite 200 & 300, Ottawa, ON K1P 5G3 | 2020-10-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on ReelWorld Film Festival Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.