WORLD INSTITUTE FOR SELF HEALING CANADA, INC. (WISH) - (Corporation# 3807215) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 6, 2000.
| Corporation ID | 3807215 |
| Business Number | 894383611 |
| Corporation Name |
WORLD INSTITUTE FOR SELF HEALING CANADA, INC. (WISH) - L'INSTITUT MONDIAL DE L'AUTO-GUÉRISON CANADA, INC. (WISH) |
| Registered Office Address |
15 Balding Crescent Kanata ON K2K 2L4 |
| Incorporation Date | 2000-09-06 |
| Dissolution Date | 2015-06-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAURETTE CHRETIEN | 1751 KILBORN AVE, OTTAWA ON K1H 6N1, Canada |
| KATHERINE CHAN | 15 BALDING CRESCENT, KANATA ON K2K 2L4, Canada |
| MICHELE CHARBONNEAU | 40 FENTIMAN, OTTAWA ON K1S 0T6, Canada |
| KATHERING KIMBELL | 2836 GRANDEUR AVE., OTTAWA ON K2B 6Y9, Canada |
| CLARA CHAN | 18 BEAUFORT DR, KANATA ON K2L 1Z4, Canada |
| BINHUI HE | 250 LACKLAND DR., SUITE 10, MIDDLESEX NJ 08846, United States |
| WILTON IEVERS | 278 KIRKLAND, KIRKLAND LAKE QC H9T 2P5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-06 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2000-09-06 | current | 15 Balding Crescent, Kanata, ON K2K 2L4 |
| Name | 2000-09-06 | current | WORLD INSTITUTE FOR SELF HEALING CANADA, INC. (WISH) - |
| Name | 2000-09-06 | current | L'INSTITUT MONDIAL DE L'AUTO-GUÉRISON CANADA, INC. (WISH) |
| Status | 2015-06-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-01-05 | 2015-06-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-09-06 | 2015-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-04 | Dissolution | Section: 222 |
| 2000-09-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2003-11-29 | |
| 2003 | 2002-09-26 | |
| 2002 | 2002-02-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12232618 Canada Ltd. | 22 Balding Crescent, Ottawa, ON K2K 2L4 | 2020-07-29 |
| Servefo Inc. | 18 Balding Crescent, Ottawa, ON K2K 2L4 | 2019-09-14 |
| Overseas Friends of India Canada | 13 Sherk Crescent, Ottawa, ON K2K 2L4 | 2017-09-14 |
| Ripple Grace It Services Inc. | 6 Balding Crescent, Kanata, ON K2K 2L4 | 2013-04-18 |
| Tooleeg Inc. | 11 Balding Cresent, Ottawa, ON K2K 2L4 | 2010-06-09 |
| 3744302 Canada Inc. | 14 Balding Crescent, Kanata, ON K2K 2L4 | 2000-04-07 |
| Trueip.com Inc. | 22 Balding Cres., Kanata, ON K2K 2L4 | 1999-12-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAURETTE CHRETIEN | 1751 KILBORN AVE, OTTAWA ON K1H 6N1, Canada |
| KATHERINE CHAN | 15 BALDING CRESCENT, KANATA ON K2K 2L4, Canada |
| MICHELE CHARBONNEAU | 40 FENTIMAN, OTTAWA ON K1S 0T6, Canada |
| KATHERING KIMBELL | 2836 GRANDEUR AVE., OTTAWA ON K2B 6Y9, Canada |
| CLARA CHAN | 18 BEAUFORT DR, KANATA ON K2L 1Z4, Canada |
| BINHUI HE | 250 LACKLAND DR., SUITE 10, MIDDLESEX NJ 08846, United States |
| WILTON IEVERS | 278 KIRKLAND, KIRKLAND LAKE QC H9T 2P5, Canada |
| City | KANATA |
| Post Code | K2K 2L4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| World Institute for The Family | 180 Elgin Street, Suite 1200, Ottawa, ON K2P 2K7 | 1994-09-09 |
| Institut Mondial Du Commerce Г‰lectronique | 58 Rue De Bresoles, Montreal, QC H2Y 1V5 | 1991-12-18 |
| World Institute of Governance (wing) | 25 De Provence, Ile Perrot, QC J7V 8C7 | 2018-09-30 |
| Global Risk Institute In Financial Services | 55, University Ave., Suite 1801, Toronto, ON M5J 2H7 | 2011-01-01 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Healing Wings Foundation | 3300 Hwy 7 East, Markham, ON L3R 5N9 | 2020-08-27 |
| The Art for Healing Foundation | 90 Vinet Street, Unit 105, Montreal, QC H3J 2C9 | 2008-06-09 |
| Voleur De Ses Propres Ailes GuÉrison Holistique | 1445 Boulevard Pie Xi North, Val Belair, QC G3J 1H7 | 1994-06-08 |
| Moving Forward Together: A Campaign for Healing and Reconciliation | 109 Wright Street, Gatineau, QC J8X 2G7 | 2009-07-29 |
| Genealogical Institute - New World Inc. | 43 Southern Drive, Ottawa, ON K1S 0P5 | 1991-08-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on WORLD INSTITUTE FOR SELF HEALING CANADA, INC. (WISH) -.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.