ANALOG DESIGN AUTOMATION INC. (Corporation# 3807037) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3807037 |
| Corporation Name | ANALOG DESIGN AUTOMATION INC. |
| Registered Office Address |
233 Metcalfe Street Ottawa ON K2P 2C2 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MATTHEW RAGGETT | 21028 BANK MILL ROAD, SARATOGA CA 95070, United States |
| JOE VIDAL | 151 DAVIES ROAD, SASKATOON SK S7K 7M5, Canada |
| RICHARD BLACK | 38 OLD MILL DRIVE, TORONTO ON M6S 4J9, Canada |
| AMIT GUPTA | 101 CAPILANO COURT, SASKATOON SK S7K 4B9, Canada |
| JAMES RUTT | 18727 SILCOTT SPRINGS ROAD, PURCELLVILLE VA 20132, United States |
| JIM HUTCH | 422 COSTIGAN ROAD, SASKATOON SK S7N 3H9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-05 | current | 233 Metcalfe Street, Ottawa, ON K2P 2C2 |
| Name | 2000-09-05 | current | ANALOG DESIGN AUTOMATION INC. |
| Status | 2002-08-29 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2000-09-05 | 2002-08-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-10-04 | Amendment / Modification | |
| 2000-10-02 | Amendment / Modification | |
| 2000-09-05 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Saskatchewan |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2002 | 2001-05-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Topological Programming Inc. | 233 Metcalfe Street, Ottawa, ON K2P 2C2 | |
| 4076362 Canada Inc. | 233 Metcalfe Street, Ottawa, ON K2P 2C2 | 2002-05-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10687995 Canada Corp. | 114a Gloucesters Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-03-18 |
| Progenos Systems Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 665, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-01-08 |
| Lookbook Fashion Incorporated | 9-110 Glouscester Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2016-07-10 |
| 9111824 Canada Inc. | 100 Gloucester Street Suite 300, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2014-12-06 |
| 7148291 Canada Inc. | 33 of 110 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2009-03-30 |
| 6584471 Canada Corporation | 120 Royalton Private, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2006-06-14 |
| Atma Moksha Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1998-05-11 |
| Wallding International Inc. | 70 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1997-09-09 |
| Softaddicts Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 659, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2001-11-27 |
| 153531 Canada Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1986-12-12 |
| Find all corporations in postal code K2P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MATTHEW RAGGETT | 21028 BANK MILL ROAD, SARATOGA CA 95070, United States |
| JOE VIDAL | 151 DAVIES ROAD, SASKATOON SK S7K 7M5, Canada |
| RICHARD BLACK | 38 OLD MILL DRIVE, TORONTO ON M6S 4J9, Canada |
| AMIT GUPTA | 101 CAPILANO COURT, SASKATOON SK S7K 4B9, Canada |
| JAMES RUTT | 18727 SILCOTT SPRINGS ROAD, PURCELLVILLE VA 20132, United States |
| JIM HUTCH | 422 COSTIGAN ROAD, SASKATOON SK S7N 3H9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2P 2C2 |
| Category | design |
| Category + City | design + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Swift Design Automation Inc. | 2-879 Westport Cre, Mississauga, ON L5T 1E7 | 2014-08-19 |
| Apex Automation Design Inc. | 23 Garbut Cres, Collingwood, ON L9Y 0H5 | 2010-06-23 |
| Rhcy Automation Design Inc. | 1552 Beaverbrook Ave., London, ON N6H 5T6 | 2003-02-24 |
| Solido Design Automation Inc. | 501 - 121 Research Drive, Saskatoon, SK S7N 1K2 | 2004-09-29 |
| Calcutt Automation and Design Inc. | 57481 Tunnel Line, Vienna, ON N0J 1Z0 | 2019-08-15 |
| Omniz Design Automation Corporation | 8 Timbercrest Ridge, Nepean, ON K2R 1B4 | 2001-04-23 |
| Cadabra Design Automation Inc. | 180 Elgin St, Suite 1200, Ottawa, ON K2P 2K7 | |
| Automation ContrГґle S.j.g. Inc. | 210 Vercheres Avenue, Greenfield Park, QC J4V 2B4 | 1988-04-28 |
| Bta Biotechnologie Automation Inc. | 5268 Boul St-joseph, Lachine, QC H8T 1S2 | 1989-09-06 |
| La Societe D'automation Bst Inc. | 1 Place Du Commerce, 5th Floor, Nun's Island, Verdun, QC H3E 1A2 | 1985-04-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on ANALOG DESIGN AUTOMATION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.