MacArthur's Quality Flowers & Plants Inc. (Corporation# 3806979) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 5, 2000.
| Corporation ID | 3806979 |
| Business Number | 896322211 |
| Corporation Name | MacArthur's Quality Flowers & Plants Inc. |
| Registered Office Address |
232 Mclaughlin Drive Moncton NB E1A 4P7 |
| Incorporation Date | 2000-09-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHEN LEBANS | 55 BENNETT AVENUE, MONCTON NB E1E 4H3, Canada |
| PAUL LEBANS | 19 ORKNEY DRIVE, DARTMOUTH NS B2X 1K1, Canada |
| ALAIN LEVESQUE | 131 QUEEN MARY ROAD, MONCTON NB E1A 3P4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-05 | current | 232 Mclaughlin Drive, Moncton, NB E1A 4P7 |
| Name | 2000-09-05 | current | MacArthur's Quality Flowers & Plants Inc. |
| Name | 2000-09-05 | current | MacArthur's Quality Flowers ; Plants Inc. |
| Status | 2000-09-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-02-27 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2015-11-16 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2005-02-07 | Amendment / Modification | |
| 2001-01-10 | Amendment / Modification | Directors Changed. |
| 2000-09-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R & B Adventure Photography Inc. | 48 Gagnon Drive, Moncton, NB E1A 0A5 | 2017-05-16 |
| The Cst Fabrice Gevaudan Foundation | 100 Arsene Street, Dieppe, NB E1A 0A7 | 2020-04-13 |
| Sophie ThГ©riault (p.c.) Inc. | 120 Arsene, Dieppe, NB E1A 0A8 | 2020-08-24 |
| Innovate Innovation I3 Incorporated | 120 Arsene Street, Dieppe, NB E1A 0A8 | 2017-10-27 |
| Avatar Multi Cuisine Inc. | 382 Alfred-lГ©ger Street, Dieppe, NB E1A 0B2 | 2019-01-09 |
| 3t Consulting Group Inc. | 120 Rue Aboiteau, Dieppe, NB E1A 0C3 | 2020-08-11 |
| 7215827 Canada Ltd. | 80 Rue Jean-charles, Dieppe, NB E1A 0C3 | |
| 8611599 Canada Inc. | 82 Devarenne, Dieppe, NB E1A 0C8 | 2013-08-19 |
| Ice Accs Inc. | 70 Rue Wilfred, Dieppe, NB E1A 0E4 | 2015-07-24 |
| Floral-aeroservice Inc. | 45 Fabien St, Dieppe, NB E1A 0E9 | 2012-01-31 |
| Find all corporations in postal code E1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHEN LEBANS | 55 BENNETT AVENUE, MONCTON NB E1E 4H3, Canada |
| PAUL LEBANS | 19 ORKNEY DRIVE, DARTMOUTH NS B2X 1K1, Canada |
| ALAIN LEVESQUE | 131 QUEEN MARY ROAD, MONCTON NB E1A 3P4, Canada |
| City | MONCTON |
| Post Code | E1A 4P7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Transports Max Quality Inc. | 1013, Rue Principale, Saint-michel-de-napierville, QC J0L 2J0 | 2017-09-14 |
| P.a.r. Quality Belts Inc. | 3555 Rue Cremazie Est, Bureau 214, Montreal, QC H1Z 2J3 | 1994-04-28 |
| Disques Quality Limitee. | 380 Birchmount, Scarborough 704, ON M1K 1M7 | 1947-10-27 |
| Canadian Organic Quality Assurance and Quality Control Inc. | Suite 1 - 560 Baker Street, Nelson, BC V1L 4H9 | 2016-11-21 |
| Maison De Teinture De Quality F.a. Inc. | 5595 Papineau Avenue, Montreal, QC H2H 1W3 | 1987-11-12 |
| Maison De Cadeaux Quality-tech Inc. | 3860 Cote Vertu Road, Suite 211, St. Laurent, QC H4R 1V4 | 1992-08-20 |
| 116829 Canada Inc. | 380 Rue Macarthur, St Laurent, QC | 1982-08-19 |
| 8641625 Canada Inc. | 379 Macarthur Ave, Vanier, ON K1L 6N5 | 2013-09-20 |
| 3664759 Canada Inc. | 116 Macarthur Dr, Thornhill, ON L4J 8J6 | 1999-09-23 |
| 3223345 Canada Inc. | 342 Macarthur, St Laurent, QC H4T 1X8 | 1996-01-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on MacArthur's Quality Flowers & Plants Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.