NO COMMISSION HOME SALES INC. (Corporation# 3806961) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 5, 2000.
| Corporation ID | 3806961 |
| Business Number | 865123566 |
| Corporation Name | NO COMMISSION HOME SALES INC. |
| Registered Office Address |
40 Elma Street Toronto ON M8V 1X8 |
| Incorporation Date | 2000-09-05 |
| Dissolution Date | 2005-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHRISTINE ANNE CROSBIE | 40 ELMA STREET, TORONTO ON M8V 1X8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-05 | current | 40 Elma Street, Toronto, ON M8V 1X8 |
| Name | 2000-09-05 | current | NO COMMISSION HOME SALES INC. |
| Status | 2005-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-01-07 | 2005-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-09-05 | 2005-01-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-06-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2000-09-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laronde Group Inc. | 80 Marine Parade Dr. Unit 1609, Unit 1609, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-08-19 |
| 12180421 Canada Inc. | 408-80 Marine Parade Dr, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-07-07 |
| Vrais HГ©ros Foundation | 76 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-06-02 |
| Platontech Solution Inc. | #430 - 80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-03-19 |
| Ignite Life Mastery Inc. | 414-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-25 |
| Haute Homes Design Inc. | 80 Marine Parade Drive #606, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-14 |
| Sleepy Bunny Sports and Entertainment, Inc. | 213-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-05-01 |
| Harrison Staffing Inc. | 1002-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2019-01-02 |
| 11168533 Canada Inc. | 805-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-29 |
| 11131389 Canada Inc. | 80 Marine Parade Drive Unit 1901, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHRISTINE ANNE CROSBIE | 40 ELMA STREET, TORONTO ON M8V 1X8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M8V 1X8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Commission On Accreditation for Denturism | #30a - 2325 Preston Avenue, Saskatoon, SK S7J 2G2 | 2018-01-05 |
| International Commission of Egyptian Youth Abroad | 69 Baywood Road, Unit # 2, Toronto, ON M9V 3Y8 | 2019-06-07 |
| LabcÉap Laboratoire De La Commission D'Étude Des Aires Protégées | 2260a Rue Ontario Est, Montréal, QC H2K 1V8 | 2018-06-27 |
| International Commission of The United Nations Friends | 724 Hepburn Road, Milton, ON L9T 0M3 | 2017-02-06 |
| Commission for Complaints for Telecom-television Services Inc. | 275 Slater St., Suite 300, Ottawa, ON K1P 5H9 | 2007-07-10 |
| Mental Health Commission of Canada | 350 Albert Street, 12th Floor, Ottawa, ON K1R 1A4 | 2007-03-26 |
| La Commission Canadienne 1979-annee Internationale De L'enfant | 99 Bank St., Ottawa, ON K1P 6C1 | 1979-02-15 |
| The Students Commission of Canada | 23 Isabella Street, Toronto, ON M4Y 1M7 | 1992-07-30 |
| International Commission for Rights of Ethnic Minorities and Aboriginal People (canada) | 7098 Rue Chambord, Montreal, QC H2E 1W4 | 1989-11-29 |
| Commission Internationale Des Grands Barrages - MontrÉal 2003 | 75 Boul. RenÉ-lÉvesque Ouest, 4e Étage, Montreal, QC H2Z 1A4 | 2001-08-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on NO COMMISSION HOME SALES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.