COPTRONIX INTERNATIONAL INC. (Corporation# 3806910) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 6, 2000.
| Corporation ID | 3806910 |
| Business Number | 865094569 |
| Corporation Name | COPTRONIX INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
601 De Bogota Vimont, Laval QC H7K 3P1 |
| Incorporation Date | 2000-09-06 |
| Dissolution Date | 2005-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 21 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DEMETRIO( DANY) SAURO | 601 DE BOGOTA, VIMONT, LAVAL QC H7K 3P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-06 | current | 601 De Bogota, Vimont, Laval, QC H7K 3P1 |
| Name | 2000-09-06 | current | COPTRONIX INTERNATIONAL INC. |
| Status | 2005-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-01-07 | 2005-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-09-06 | 2005-01-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-06-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2000-09-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 601 DE BOGOTA |
| City | VIMONT, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7K 3P1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Blue Room Studio Inc. | 637 De Bogota Street, Laval, QC H7K 3P1 | 1994-03-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Aventures Pugs Inc. | 157 Rue Nantel, Laval, QC H7K 0A2 | 2020-11-04 |
| 9621563 Canada Inc. | 2124 Rue De Castellane, Laval, QC H7K 0A3 | 2016-08-19 |
| Les Fibres Mondiales Bijoux Inc. | 3240 Rue De Lincoln, Laval, QC H7K 0A5 | 2020-11-02 |
| 3768244 Canada Inc. | 462 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 2000-05-31 |
| Nadon Marketing Inc. | 539 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 1990-05-18 |
| 10024112 Canada Inc. | 462 Rue De Chaville, Laval, QC H7K 0A5 | 2016-12-15 |
| Bhnb Holdings Inc. | 3279, Rue D'ankara, Laval, QC H7K 0A6 | 2020-03-03 |
| Pandemonium Interactive Inc. | 3250 Rue D'ankara, Laval, QC H7K 0A6 | 2017-03-20 |
| Digiworks Consulting Inc. | 4867 Rue De Lyon, Laval, QC H7K 0A7 | 2018-09-17 |
| 9851399 Canada Inc. | 4861 Rue De Lyon, Laval, QC H7K 0A7 | 2016-08-02 |
| Find all corporations in postal code H7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DEMETRIO( DANY) SAURO | 601 DE BOGOTA, VIMONT, LAVAL QC H7K 3P1, Canada |
| City | VIMONT, LAVAL |
| Post Code | H7K 3P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
| Icahm (international Committee On Archaeological Heritage Management) International Secretariat | 303 Notre Dame E, 5e Etage, Montreal, QC H2Y 3Y8 | 1994-01-19 |
| Canmore International (aide MÉdicale Canadienne I Nternationale) | 9 Rockledge Court, Montreal, QC H3H 1A5 | 1992-01-20 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Airwave International Ltd | 12005 Cargo 3, Suite 218-l Montreal International Airp, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-11-09 |
| Prestige International Freight Forwarder 2000 Inc. | 6500 Silver Dart Drive - Po Box 6009, Toronto International Airport, Mississauga, ON L5P 1B2 | 2000-10-19 |
| La Corporation Du Pont International De La Voie Maritime, Ltee | 200 Akwesasne International Road, Akwesasne, ON K6H 5R7 | 1962-11-13 |
| P.g.l. (international) Ltd. | 4150 Ste-catherine Ouest, Suite 610, Westmount, QC H3Z 2Y5 | 1971-07-13 |
| Student Jobs International Inc. | 5947 Rue De Normandville, Montreal, QC H2S 2B5 | 2012-10-08 |
| Canadian International Council | 6 Hoskin Avenue, Toronto, ON M5S 1H8 | 1950-05-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on COPTRONIX INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.