MAMMA ASSANTE INC. (Corporation# 3806880) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 5, 2000.
| Corporation ID | 3806880 |
| Business Number | 896459617 |
| Corporation Name | MAMMA ASSANTE INC. |
| Registered Office Address |
5232 West Broadway Montreal QC H4V 2A2 |
| Incorporation Date | 2000-09-05 |
| Dissolution Date | 2014-07-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NORMAND BERRIMAN | 5232 WEST BROADWAY, MONTREAL QC H4V 2A2, Canada |
| RENATO PERPIGNANI | 8514 LOUIS HÉMOND, MONTRÉAL QC H2G 2K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-05 | current | 5232 West Broadway, Montreal, QC H4V 2A2 |
| Name | 2000-09-05 | current | MAMMA ASSANTE INC. |
| Status | 2014-07-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-02-13 | 2014-07-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-09-05 | 2014-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-07-13 | Dissolution | Section: 212 |
| 2000-09-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-09-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-09-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-09-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4300670 Canada Inc. | 5232 West Broadway, Montreal, QC H4V 2A2 | 2005-05-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11758896 Canada Inc. | 5156 Rue West Broadway, MontrГ©al, QC H4V 2A2 | 2019-11-26 |
| Dvd3 Distribution Inc. | 5128 W. Broadway, Montreal, QC H4V 2A2 | 2005-06-22 |
| Telstep Technologies Inc. | 5232 Broadway St West, Montreal, QC H4V 2A2 | 1999-12-24 |
| 149940 Canada Inc. | 5254 West Broadway, Montreal, QC H4V 2A2 | 1986-06-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3889084 Canada Inc. | 7005 Cote-saint-luc Rd. Cp55025 Belmore, Montreal, QC H4V 0A1 | 2001-04-24 |
| Bb People Helping People Foundation | 7171 CГґte Saint-luc Road, CГґte Saint-luc, QC H4V 0A5 | 2015-11-12 |
| 11620479 Canada Inc. | 6527, Baily Road, Montreal, QC H4V 1A1 | 2019-09-11 |
| We Love Frenchies Canada Inc. | 6509, Chemin Baily, CГґte-saint-luc, QC H4V 1A1 | 2019-04-05 |
| 10047864 Canada Inc. | 6525 Baily Road, Cote St-luc, QC H4V 1A1 | 2017-01-04 |
| 8936285 Canada Inc. | 6521 Baily Road., Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2014-06-26 |
| 8092591 Canada Inc. | 6543, Ch. Baily, Cote St Luc, QC H4V 1A1 | 2012-01-28 |
| 7702396 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2010-11-17 |
| 3830721 Canada Inc. | 6527 Baily Road, Cote St. Luc, QC H4V 1A1 | 2000-11-03 |
| 8249628 Canada Inc. | 6521 Baily Road, Cote St.luc, QC H4V 1A1 | 2012-07-12 |
| Find all corporations in postal code H4V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NORMAND BERRIMAN | 5232 WEST BROADWAY, MONTREAL QC H4V 2A2, Canada |
| RENATO PERPIGNANI | 8514 LOUIS HÉMOND, MONTRÉAL QC H2G 2K9, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H4V 2A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mamma.com Enterprises Inc. | 388 St Jacques St West, Suite 900, Montreal, QC H2Y 1S1 | 1996-09-09 |
| Mamma Emma Foods Inc. | 118 Hymus Boulevard, Pointe-claire, QC H9R 1E8 | 1996-02-21 |
| Assante Capital Management Ltd. | 2 Queen Street East, Twentieth Floor, Toronto, ON M5C 3G7 | 1980-03-20 |
| Joe Mamma Urban Cycles Inc. | 800- 300 Terry Fox Drive, Kanata, ON K2K 0E3 | 2004-02-13 |
| Mamma Gattuso Inc. | 65 Brittany, Apt 212, Ville Mont-royal, QC H3P 1A4 | 1979-10-09 |
| 9 Plus Bebe Mamma Inc. | 6300 Avenue Du Parc, Suite 432, Montreal, QC H2V 4H8 | 2010-01-18 |
| Restaurants Mamma Express Inc. | 2598 Ouest, St-philippe, Mascouche, QC J0N 1C0 | 1981-05-21 |
| Fleuriste Fontana Di Mamma Inc. | 6369 Boul. Robert, St-leonard, QC H1P 1N2 | 1989-01-05 |
| 6426701 Canada Inc. | 2810 Major Mackenzie Dr., Mamma's Pizza, Maple, ON L6A 1R8 | 2005-08-02 |
| Assante Industries Inc. | 752 Courtenay Ave, Ottawa, ON K2A 3C1 | 1989-02-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on MAMMA ASSANTE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.