CHAMBRE DE COMMERCE FRANÇAISE AU CANADA, SECTION DE QUÉBEC (Corporation# 3806847) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 7, 2000.
| Corporation ID | 3806847 |
| Business Number | 893214213 |
| Corporation Name | CHAMBRE DE COMMERCE FRANÇAISE AU CANADA, SECTION DE QUÉBEC |
| Registered Office Address |
1020, Rue Bouvier, Suite 400 QuГ©bec QC G2K 0K9 |
| Incorporation Date | 2000-09-07 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Emmanuelle Césaire | 3195, rue de Galais, Québec QC G1W 2Z7, Canada |
| ANDRÉ MARCEAU | 129, RUE DE CLICHY, QUÉBEC QC G1C 7E7, Canada |
| Christopher Smith | 1675, rue Sheppard, Québec QC G1S 1K5, Canada |
| Mathias Poret | 101-3125, rue Flaubert, Québec QC G2E 2J2, Canada |
| Amaury Gaussen | 1070, avenue des Sciences-de-la-Vie, Québec QC G1V 5C3, Canada |
| Sylvain Pierrard | 2985, rue de Gentilly, Québec QC G1W 1C5, Canada |
| Jonathan Decherf | 8760, Marie-de Bure, Québec QC G2K 0H2, Canada |
| Guillaume Blanchard | 1405, Avenue Bardy, Québec QC G1J 4R6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2000-09-07 | 2014-10-17 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2016-11-10 | current | 1020, Rue Bouvier, Suite 400, QuГ©bec, QC G2K 0K9 |
| Address | 2014-10-17 | 2016-11-10 | 300, Rue MÉtivier, QuÉbec, QC G1M 3Y9 |
| Address | 2007-03-31 | 2014-10-17 | 925 Grande-allee Ouest, Bureau 500, Quebec, QC G1S 1C1 |
| Address | 2000-09-07 | 2007-03-31 | 333 Grande-allee Est, Bureau 240, Quebec, QC G1R 2H8 |
| Name | 2014-10-17 | current | CHAMBRE DE COMMERCE FRANÇAISE AU CANADA, SECTION DE QUÉBEC |
| Name | 2000-09-07 | 2014-10-17 | CHAMBRE DE COMMERCE FRANÇAISE AU CANADA, SECTION DE QUÉBEC |
| Status | 2014-10-17 | current | Active / Actif |
| Status | 2000-09-07 | 2014-10-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-17 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2000-09-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-10-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2015 | 2015-06-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cimons Inc. | 1020, Rue Bouvier, Suite 400, QuГ©bec, QC G2K 0K9 | 2018-07-17 |
| 10376655 Canada Inc. | 400-1020 Rue Bouvier, QuГ©bec, QC G2K 0K9 | 2017-08-23 |
| Clickcool Ads Inc. | 1020 Bouvier Street, Suite 400, QuГ©bec, QC G2K 0K9 | 2017-04-19 |
| Performance Liquidation Inc. | 1020, Rue Bouvier, Bureau 400, QuÉbec, QC G2K 0K9 | 2017-01-31 |
| Gestion Aberdeen Inc. | 600-1020, Rue Bouvier, QuГ©bec, QC G2K 0K9 | 2015-11-09 |
| RÉseau AprÈs La Vie Inc. | 1020 Rue Bouvier Suite 400, Québec, QC G2K 0K9 | 2014-05-16 |
| Globecsys Inc. | 1020 Rue Bouvier, Suite 400, QuÉbec, QC G2K 0K9 | 2008-07-30 |
| Bella Real Estate Investment Corp. | 1020 Rue Bouvier, Suite 400, Quebec, QC G2K 0K9 | 2015-09-29 |
| 10579289 Canada Inc. | 1020 Rue Bouvier, Suite 400, Ville De QuГ©bec, QC G2K 0K9 | 2018-01-12 |
| Aisnedit Canada Inc. | 400-1020 Rue Bouvier, QuГ©bec, QC G2K 0K9 | 2018-09-19 |
| Find all corporations in postal code G2K 0K9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Emmanuelle Césaire | 3195, rue de Galais, Québec QC G1W 2Z7, Canada |
| ANDRÉ MARCEAU | 129, RUE DE CLICHY, QUÉBEC QC G1C 7E7, Canada |
| Christopher Smith | 1675, rue Sheppard, Québec QC G1S 1K5, Canada |
| Mathias Poret | 101-3125, rue Flaubert, Québec QC G2E 2J2, Canada |
| Amaury Gaussen | 1070, avenue des Sciences-de-la-Vie, Québec QC G1V 5C3, Canada |
| Sylvain Pierrard | 2985, rue de Gentilly, Québec QC G1W 1C5, Canada |
| Jonathan Decherf | 8760, Marie-de Bure, Québec QC G2K 0H2, Canada |
| Guillaume Blanchard | 1405, Avenue Bardy, Québec QC G1J 4R6, Canada |
| City | QuГ©bec |
| Post Code | G2K 0K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| French Chamber of Commerce In Canada - Ontario Section | 4600-333 Bay Street, Toronto, ON M5H 2S5 | 2009-10-13 |
| French Chamber of Commerce In Canada (toronto) | 20 Queen St. West, Suite 2006, P.o. Box 4, Toronto, ON M5H 3R3 | 2001-01-23 |
| French Chamber of Commerce In Canada (vancouver) | 205-409 Granville, Vancouver, BC V6C 1T2 | 2003-05-20 |
| Chambre De Commerce Haut-madawaska/chamber of Commerce | 2033 Rue Commerciale, Saint-franГ§ois, NB E7A 1B3 | 1974-03-08 |
| Chambre De Commerce Du Bas St-franГ§ois | Comte De Yamaska, C.p. 293, Pierreville, QC J0G 1J0 | 1978-09-13 |
| Chambre De Commerce Du Haut-saint-franГ§ois | 221 St-jean Ouest, East Angus, QC J0B 1R0 | 1945-08-29 |
| Chambre De Commerce Et D'industrie Du Haut-st-franГ§ois (secteur Sud) | 228b Principale Est, Cookshire, QC J0B 1M0 | 1971-03-17 |
| 8582114 Canada Inc. | 2 - 219, AmГ©rique FranГ§aise, Gatineau, QC J9J 0B7 | 2013-07-16 |
| 9306617 Canada Inc. | 3-219 Boulevard De L'amГ©rique FranГ§aise, Gatineau, QC J9J 0Y9 | 2015-05-25 |
| 11019708 Canada Inc. | 157 Boulevard De L'amГ©rique-franГ§aise, Apt B, Gatineau, QC J9J 1H1 | 2018-10-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on CHAMBRE DE COMMERCE FRANÇAISE AU CANADA, SECTION DE QUÉBEC.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.