3806821 Canada Ltd. (Corporation# 3806821) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3806821 |
| Business Number | 896856333 |
| Corporation Name | 3806821 Canada Ltd. |
| Registered Office Address |
911 Yates Street Suite 202 Victoria BC V8W 2R9 |
| Dissolution Date | 2005-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GRAY KNIGHT | 203 KIMTA ROAD, APT 741, VICTORIA BC V9A 6T5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2000-09-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-09-01 | current | 911 Yates Street, Suite 202, Victoria, BC V8W 2R9 |
| Name | 2002-02-13 | current | 3806821 Canada Ltd. |
| Name | 2000-09-01 | 2002-02-13 | TOMMY BAHAMAS GRILL INC. |
| Status | 2005-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-01-07 | 2005-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-09-01 | 2005-01-07 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-06-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2002-02-13 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2000-09-01 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: British Columbia / Colombie-Britannique |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golf Tourism Alliance Inc. | 911 Yates Street, Suite 202, Victoria, BC V8W 2R9 | 1999-05-25 |
| Multi-disciplinary Practice Inc. | 911 Yates Street, Suite 202, Victoria, BC V8W 2R9 | 2000-10-26 |
| Melioro Solutions Inc. | 911 Yates Street, #202 P.o. Box 847, Victoria, BC V8W 2R9 | 2002-05-13 |
| Trichomes Consultant Ltd. | 911 Yates Street, 185, Victoria, BC V8V 4X3 | 2015-12-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Conseillers John H. Simons Inc. | 802-828 Rupert Terrace, Victoria, BC V8W 0A7 | 1995-01-09 |
| Hoodoo Games Ltd. | 902-707 Courtney St, Victoria, BC V8W 0A9 | 2018-10-22 |
| 10592501 Canada Inc. | 707 Courtney Street, Unit 905, Victoria, BC V8W 0A9 | 2018-01-22 |
| Boxasox Inc. | 605-707 Courtney St., Victoria, BC V8W 0A9 | 2014-07-21 |
| 8834130 Canada Ltd. | 707 Courtney St, Unit 404, Victoria, BC V8W 0A9 | 2014-03-26 |
| Meris Inc. | 301-1321 Blanshard Street, C/o Waller Law, Victoria, BC V8W 0B6 | 2016-11-16 |
| True North Equipment Finance Ltd. | #301-1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 | 2015-03-23 |
| Sephiroth Asr Inc. | 301 - 1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 | 2014-09-26 |
| Custom Care Connection Inc. | 1321 Blanshard Street, Suite #301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2012-06-25 |
| Hcp Social Infrastructure (canada) Ltd. | 1321 Blanshard Street, Suite 301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2006-12-01 |
| Find all corporations in postal code V8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GRAY KNIGHT | 203 KIMTA ROAD, APT 741, VICTORIA BC V9A 6T5, Canada |
| City | VICTORIA |
| Post Code | V8W 2R9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3806821 Canada Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.