FIRST NATIONS FAMILY PHYSICIAN AND HEALTH SERVICES (Corporation# 3806804) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 5, 2000.
| Corporation ID | 3806804 |
| Business Number | 864056361 |
| Corporation Name | FIRST NATIONS FAMILY PHYSICIAN AND HEALTH SERVICES |
| Registered Office Address |
Kiitchenumaykoosib Inninuwug Big Trout Lake ON P0V 2G0 |
| Incorporation Date | 2000-09-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Roy Fiddler | 10 Riverside Road, PO Box 140, Muskrat Dam ON P0V 3B0, Canada |
| Geoffrey McKay | 110 Agamatin Road, PO Box 329, Big Trout Lake ON P0V 1G0, Canada |
| Gabriel Moose | 64 Motel Road, Pikangikum ON P0V 2L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-14 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2000-09-05 | 2014-10-14 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-14 | current | Kiitchenumaykoosib Inninuwug, Big Trout Lake, ON P0V 2G0 |
| Address | 2014-10-03 | 2014-10-14 | Kitchenuhmay Koosib Inninuwug, Big Trout Lake, ON P0V 2G0 |
| Address | 2008-08-14 | 2014-10-03 | Kiitchenumaykoosib Inninuwug, Big Trout Lake, ON P0V 2G0 |
| Address | 2005-03-31 | 2008-08-14 | Kitchenuhmay Loosib Inninuurg, Big Trout Lake, ON P0V 2G0 |
| Address | 2000-09-05 | 2005-03-31 | 1040 West Georgia St, Suite 1500, Vancouver, BC V6E 4H8 |
| Name | 2014-10-14 | current | FIRST NATIONS FAMILY PHYSICIAN AND HEALTH SERVICES |
| Name | 2000-09-05 | 2014-10-14 | FIRST NATIONS FAMILY PHYSICIAN AND HEALTH SERVICES |
| Status | 2014-10-14 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-02-01 | 2014-10-14 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-02-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-09-05 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-14 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2008-07-15 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2000-09-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-09-05 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-08-30 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-08-11 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | KIITCHENUMAYKOOSIB INNINUWUG |
| City | BIG TROUT LAKE |
| Province | ON |
| Postal Code | P0V 2G0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| C&m Rail Services Inc. | 3 Brewis Avenue, Balmertown, ON P0V 1C0 | 2017-10-01 |
| Stellar Dragon Inc. | Box 222 - 443 Campbell Rd, Balmertown, ON P0V 1C0 | 2004-12-02 |
| Independent First Nations Alliance | 110 Hill Road, Kitchenuhmaykoosib Inninuwug Fir, ON P0V 1G0 | 2006-08-08 |
| 170629 Canada Inc. | 110 Aakamaatin Road, Big Trout Lake, ON P0V 1G0 | 1989-12-06 |
| Tasona Atawekamik (store) Inc. | Indian Reserve, Big Trout Lake, ON P0V 1G0 | |
| Pe-tay-ka-win Development Corporation | General Delivery, Big Trout Lake, ON P0V 1G0 | 1986-06-26 |
| Kayahna Area Tribal Council Inc. | Big Trout Lake, Dist. Kenora, ON P0V 1G0 | 1984-04-17 |
| Entheon Energy Inc. | 31 Elliot Street, Box 167, Cochenour, ON P0V 1L0 | 2016-02-22 |
| 6007015 Canada Inc. | 9 Mcmarmac Road, Cochenour, ON P0V 1L0 | 2002-07-24 |
| Indigenous Asset Management Services Inc. | 269 Aspen Avenue, Migisi Sahgaigan, ON P0V 1S0 | 2016-06-09 |
| Find all corporations in postal code P0V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Roy Fiddler | 10 Riverside Road, PO Box 140, Muskrat Dam ON P0V 3B0, Canada |
| Geoffrey McKay | 110 Agamatin Road, PO Box 329, Big Trout Lake ON P0V 1G0, Canada |
| Gabriel Moose | 64 Motel Road, Pikangikum ON P0V 2L0, Canada |
| City | BIG TROUT LAKE |
| Post Code | P0V 2G0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Family Physician Airways Group of Canada | 20 Crown Steel Dr. Unit 6, Markham, ON L3R 9X9 | 1994-05-09 |
| First Nations Health Managers Association | 300 March Road, Suite 202, Ottawa, ON K2K 2E2 | 2010-03-19 |
| Adu-donkor Family Health Care Services Inc. | 32 Eiffel Boulevard, Brampton, ON L6P 1W3 | 2018-03-12 |
| Service De Sauvetage PremiГЁres Nations Inc. | 2600 Rue Du Manoir #201, Vaudreuil-dorion, QC J7V 8T5 | 2020-12-08 |
| Md Physician Services Inc. | 1870 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1G 6R7 | 2009-06-03 |
| Md Physician Services Inc. | 1870 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1G 6R7 | |
| Md Physician Services Software Inc. | 320 Pinebush Road, Unit 2, Cambridge, ON N3C 2V3 | |
| Stc Health & Family Services Inc. | #200-335 Packham Avenue, Asimakaniseekan Askiy Indian Reserv #102, Saskatoon, SK S7N 4S1 | 1995-08-30 |
| First Nations Child and Family Caring Society of Canada | 401-309 Cooper Street, Ottawa, ON K2P 0G5 | 2002-05-17 |
| Nations Health Corp. | 1900, 520 - 3rd Avenue Sw, Calgary, AB T2P 0R3 | 2018-11-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on FIRST NATIONS FAMILY PHYSICIAN AND HEALTH SERVICES.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.