COMTEST COMMUNICATIONS PRODUCTS LTD. (Corporation# 380644) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 2, 1972.
| Corporation ID | 380644 |
| Business Number | 866279235 |
| Corporation Name | COMTEST COMMUNICATIONS PRODUCTS LTD. |
| Registered Office Address |
1745 Courtwood Crescent Ottawa ON K2C 3J2 |
| Incorporation Date | 1972-06-02 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VICTOR R. BRAND | 2133 LENESTER AVENUE, OTTAWA ON K2A 4A9, Canada |
| RITA M. BRAND | 2133 LENESTER AVENUE, OTTAWA ON K2A 4A9, Canada |
| NEIL G. BRAND | 2133 LENESTER AVENUE, OTTAWA ON K2A 4A9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-09-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-09-06 | 1979-09-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1972-06-02 | 1979-09-06 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 1998-06-06 | current | 1745 Courtwood Crescent, Ottawa, ON K2C 3J2 |
| Address | 1972-06-02 | 1998-06-06 | 1745 Courtwood Crescent, Ottawa, ON K2C 3J2 |
| Name | 1972-06-02 | current | COMTEST COMMUNICATIONS PRODUCTS LTD. |
| Status | 2000-02-23 | 2000-02-10 | Active / Actif |
| Status | 2000-02-10 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2000-01-05 | 2000-02-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1984-03-22 | 2000-01-05 | Active / Actif |
| Status | 1983-06-03 | 1984-03-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1979-09-07 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1972-06-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-02-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1997-08-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-08-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Comtest Communications Products Ltd. | One Raymond Street, Ottawa, ON K1R 1A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Comtest Aircraft Inc. | 1745 Courtwood Crescent, Ottawa, ON K2C 3J2 | |
| Gralen (1993) Limited | 1745 Courtwood Crescent, Ottawa, ON K2C 3J2 | |
| Systemes De Communication Mobile Time Inc. | 1745 Courtwood Crescent, Ottawa, ON K2C 3J2 | 1983-09-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| National Capital Installation Inc. | 1735, Courtwood Crescent, Unit 6, Ottawa, ON K2C 3J2 | 2018-12-11 |
| Preposterous Cartoons Inc. | 1775 Courtwood Cres, Ottawa, ON K2C 3J2 | 2017-08-28 |
| Astrolabe Financial Group Inc. | Minitel Building, 1775 Courtwood Crescent, Ottawa, ON K2C 3J2 | 2011-11-14 |
| Pfk Consultants Canada Inc. | 1755 Courtwood Crescent, 3rd Floor, Ottawa, ON K2C 3J2 | 2001-02-06 |
| R. Reid Mclaughlin & Associates Ltd. | 1775 Courtwood Crescent, Ottawa, ON K2C 3J2 | 1979-06-07 |
| Cinevale Media Inc. | 1775 Courtwood Crescent, Ottawa, ON K2C 3J2 | 2004-01-21 |
| Vks Art Inc. | 1770 Woodward Drive, Suite 201, Ottawa, ON K2C 3J2 | 2004-01-08 |
| The National Aboriginal Career Symposium | 1755 Courtwood Crescent, 300, Ottawa, ON K2C 3J2 | 2002-10-11 |
| Likely Communication Strategies Ltd. | 1775 Courtwood Crescent, Ottawa, ON K2C 3J2 | 1987-10-23 |
| Name | Address |
|---|---|
| VICTOR R. BRAND | 2133 LENESTER AVENUE, OTTAWA ON K2A 4A9, Canada |
| RITA M. BRAND | 2133 LENESTER AVENUE, OTTAWA ON K2A 4A9, Canada |
| NEIL G. BRAND | 2133 LENESTER AVENUE, OTTAWA ON K2A 4A9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K2C 3J2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Comtest Aircraft Inc. | 1745 Courtwood Crescent, Ottawa, ON K2C 3J2 | |
| Comtest Instruments Limited | One Raymond Street, Ottawa, ON K1R 1A2 | 1981-06-17 |
| Comtest Circuits Inc. | 2133 Lenester Avenue, Ottawa, ON K2A 4A9 | 1977-05-24 |
| Stc Success, Technology, Communications Inc. | 85, Rue Fleury Ouest, Montreal, QC H3L 1T1 | 1982-12-24 |
| Communications Nationales G.c.n. Inc. | 3349 Place Griffith, St. Laurent, QC H4T 1W5 | 1980-12-09 |
| J.o.b. Imprimerie Et Communications Ltee | 151 Bay Street, Suite 1211, Ottawa, ON | 1979-03-13 |
| Telemedia Communications Inc. | 1411 Peel Street, Suite 310, Montreal, QC H3A 1S5 | |
| Know-how Communications Inc. | 2245 Rue Du Capitaine Bernier, Montreal, QC H3M 1W4 | 1983-01-10 |
| Les Communications Sensuelles Inc. | 100 Alexis Nihon Boulevard, Suite 260, St-laurent, QC | 1977-07-28 |
| Cinevedeak Communications Ltd. | 1600 Berri, Apt 202, Montreal, QC H2L 4E4 | 1980-11-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on COMTEST COMMUNICATIONS PRODUCTS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.