TRIPLE-W IMEX AND CONSULTING INC. (Corporation# 3626407) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 10, 1999.
| Corporation ID | 3626407 |
| Corporation Name |
TRIPLE-W IMEX AND CONSULTING INC. TRIPLE-W IMEX ET CONSULTATION INC. |
| Registered Office Address |
190 Val Chenaie Street Rosemere QC J7A 4B6 |
| Incorporation Date | 1999-06-10 |
| Dissolution Date | 2001-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Marina May - Har Wong | 190 Val Chenaie St, Rosemere QC J7A 4B6, Canada |
| William Chee - Woh Wong | 190 Val Chenaie Street, Rosemere QC J7A 4B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-06-10 | current | 190 Val Chenaie Street, Rosemere, QC J7A 4B6 |
| Name | 1999-06-10 | current | TRIPLE-W IMEX AND CONSULTING INC. |
| Name | 1999-06-10 | current | TRIPLE-W IMEX ET CONSULTATION INC. |
| Status | 2001-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2001-08-30 | 2001-10-19 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1999-06-10 | 2001-08-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2001-10-19 | Dissolution | Section: 210 |
| 2001-08-30 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1999-06-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mlca Conseils-consulting Inc. | 170, Rue Du Val-chГЄnaie, RosemГЁre, QC J7A 4B6 | 2019-06-01 |
| Gercotech Inc. | 176, Rue Du Val-chenaie, RosemГЁre, QC J7A 4B6 | 2005-11-24 |
| Suisse Bio Technologies Inc. | 182 Val Chenaie, RosemГ€re, QC J7A 4B6 | 2000-05-15 |
| Jacques Lisabelle Promotions Relations Publiques Inc. | 172 Rue Chenaie, Rosemere, QC J7A 4B6 | 1979-08-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6282342 Canada Inc. | 8 Rue Paul-bergeron, Blainville, QC J7A 0A1 | 2004-10-01 |
| 10084344 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2017-01-30 |
| 9768335 Canada Inc. | 15 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2016-05-30 |
| Ludicsteps Solutions Inc. | 4, Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2015-04-29 |
| 9015566 Canada Inc. | 4 Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2014-09-10 |
| Caj Asset Holding Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-10-04 |
| 7505396 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| 7505426 Canada Inc. | 35 Hector Maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2010-05-04 |
| Garderies Coffre À Jouets (arthur-sauvÉ) Inc. | 15, Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 2012-02-15 |
| 192372 Canada Inc. | 1 Rue Hector-maisonneuve, Blainville, QC J7A 0A2 | 1985-03-14 |
| Find all corporations in postal code J7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Marina May - Har Wong | 190 Val Chenaie St, Rosemere QC J7A 4B6, Canada |
| William Chee - Woh Wong | 190 Val Chenaie Street, Rosemere QC J7A 4B6, Canada |
| City | Rosemere |
| Post Code | J7A 4B6 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Rosemere |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Imex Bois Inc. | 1210 Sherbrooke St West, Suite 475, Montreal, QC H3A 1H6 | 1974-05-02 |
| Kev Foods Imex Inc. | 7980 Rue Sagard, MontrГ©al, QC H2E 2T3 | 2012-10-24 |
| Imex-moroni Ltee | 11795 Avenue Adolphe-caron, Montreal, QC H1E 6J8 | 1988-10-19 |
| Minh Duc Imex Co Ltd. | 6541 De Montmagny, Montreal, QC H4E 2V7 | 1990-09-06 |
| Aliments Imex Canada Inc. | 868 Thibaudeau, Ile Bizard, QC H9C 2V3 | 1994-11-23 |
| Imex Holdings Ltd. | 100 - 32160 South Fraser Way, Abbotsford, BC V2T 1W5 | |
| Triple-h Business Development Inc. | 315 Rue Richmond, Apt 420, Montreal, QC H3J 0B7 | 2017-04-04 |
| Gestion Triple Dot Inc. | 50 Benjamin-hudon Street, St-laurent, QC H4N 1H8 | 1998-05-22 |
| Courtiers Triple M LtГ©e | 43 Pearson Place, Kirkland, QC H9J 1R2 | 1994-05-18 |
| Les Investisseurs Triple Sh Inc. | 3901 Rue Jean-talon Ouest, Suite 201, Montreal, QC H3R 2G4 | 1989-09-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRIPLE-W IMEX AND CONSULTING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.