Harbour Authority of Brigus South (Corporation# 3626351) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 14, 1999.
| Corporation ID | 3626351 |
| Business Number | 894992320 |
| Corporation Name | Harbour Authority of Brigus South |
| Registered Office Address |
100 Main Road Brigus South - Cape Broyle NL A0A 1P0 |
| Incorporation Date | 1999-06-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DAVID SULLIVAN | 20 MAIN ROAD, BRIGUS SOUTH - CAPE BROYLE NL A0A 1P0, Canada |
| Daniel T Hayes | 16 Forge Hill, Brigus South, Cape Broyle NL A0A 1P0, Canada |
| Kathleen G Hayes | 16 Forge Hill Brigus South, Site 3 Box 27, Cape Broyle NL A0A 1P0, Canada |
| Glen Harvey | 20 Brigus Road Brigus South, Site 9 Box 87, Cape Broyle NL A0A 1P0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-16 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1999-06-14 | 2014-10-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-10-16 | current | 100 Main Road, Brigus South - Cape Broyle, NL A0A 1P0 |
| Address | 2003-03-31 | 2014-10-16 | P.o. Box 5667, St. John's, NL A1C 5X1 |
| Address | 1999-06-14 | 2003-03-31 | Po Box 5667, St.john's, NL A1C 5X1 |
| Name | 2014-10-16 | current | Harbour Authority of Brigus South |
| Name | 1999-06-14 | 2014-10-16 | HARBOUR AUTHORITY OF BRIGUS SOUTH |
| Status | 2014-10-16 | current | Active / Actif |
| Status | 1999-06-14 | 2014-10-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-16 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1999-06-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-12-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-10-10 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-11-08 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 100 MAIN ROAD |
| City | BRIGUS SOUTH - CAPE BROYLE |
| Province | NL |
| Postal Code | A0A 1P0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Harbour Authority of Aquaforte | 100 Main Road, Aquaforte, NL A0A 1A0 | 2000-11-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Harbour Authority of Cape Broyle | Lower Road, Cape Broyle Nl A0a1p0, Cape Broyle, NL A0A 1P0 | 2000-06-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Knight Sullivan Productions Inc. | 460 Main Rd, Tors Cove, NL A0A 0G6 | 2019-06-01 |
| Aitsec - Avalon Information Technology Security Inc. | 38 Dock Ridge Rd., Avondale, NL A0A 1B0 | 2016-01-13 |
| Bullseye Branding Inc. | 67 Island Cove Road, Bay Bulls, NL A0A 1C0 | 2020-07-01 |
| Harbour Authority of Bay Bulls | 1 Wharf Road, Bay Bulls, NL A0A 1C0 | 1991-07-22 |
| Harbour Authority of Bay De Verde | 3 Emberley's Point Road, Bay De Verde, NL A0A 1E0 | 1997-02-28 |
| Arendelle Spa Inc. | 48 Babcock Blvd Box 1141, Bay Roberts, NL A0A 1G0 | 2016-09-06 |
| 8866066 Canada Ltd. | 17-a Rocky Pond Road, Bay Roberts, NL A0A 1G0 | 2014-04-24 |
| Harbour Music & Dance Inc. | 1 Marina Pl, Bay Roberts, NL A0A 1G0 | 2013-06-04 |
| Dawsons Offshore Services Ltd. | 182 Neck Rd, Bay Roberts, NL A0A 1G0 | 2011-04-07 |
| Molycana Minerals Ltd. | 279 Conception Bay Highway, Bay Roberts, NL A0A 1G0 | 2007-11-08 |
| Find all corporations in postal code A0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DAVID SULLIVAN | 20 MAIN ROAD, BRIGUS SOUTH - CAPE BROYLE NL A0A 1P0, Canada |
| Daniel T Hayes | 16 Forge Hill, Brigus South, Cape Broyle NL A0A 1P0, Canada |
| Kathleen G Hayes | 16 Forge Hill Brigus South, Site 3 Box 27, Cape Broyle NL A0A 1P0, Canada |
| Glen Harvey | 20 Brigus Road Brigus South, Site 9 Box 87, Cape Broyle NL A0A 1P0, Canada |
| City | BRIGUS SOUTH - CAPE BROYLE |
| Post Code | A0A 1P0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Harbour Authority of Brigus | General Delivery, P.o. Box: 276, Brigus, NL A0A 1K0 | 2000-07-11 |
| Harbour Authority of Bay St. George South | 3 Main St., St. David's, NL A0N 1X0 | 1997-04-22 |
| Harbour Authority of St. John Bay | 5 Main Street, Castor River South, NL A0K 1W0 | 2000-07-11 |
| Harbour Authority of Portugal Cove South | 142 Harbour Road, Portugal Cove South, NL A0A 4B0 | 1999-09-10 |
| Harbour Authority of Shoal Cove West / Reef's Harbour | General Delivery, Reefs Harbour, NL A0K 4L0 | 2003-06-19 |
| Harbour Authority of Little Harbour, Richmond County | 197 Little Harbour Road, Lower L'ardoise, NS B0E 1W0 | 1996-11-12 |
| Harbour Authority of Carbonear | 169-171 Water Street, Harbour Authority Bld. On Public Wharf, Carbonear, NL A1Y 1B5 | 2002-06-06 |
| Harbour Authority of Hall's Harbour, N.s. | 3586 Highway 359, R.r. 3, Halls Harbour, NS B0P 1J0 | 1995-10-18 |
| Harbour Authority of Feltzen South | 1065 Feltzen South Road, Feltzen South, NS B0J 2X0 | 1997-02-05 |
| Harbour Authority of South Side | South Side P.o. Box: 69, Shelburne Co., NS B0W 1P0 | 1996-11-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on Harbour Authority of Brigus South.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.