LA CONFEDERATION, COMPAGNIE D'ASSURANCE-VIE (Corporation# 362620) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 14, 1871.
| Corporation ID | 362620 |
| Business Number | 119514321 |
| Corporation Name |
LA CONFEDERATION, COMPAGNIE D'ASSURANCE-VIE CONFEDERATION LIFE INSURANCE COMPANY |
| Registered Office Address |
321 Bloor Street East Toronto ON M4W 1H1 |
| Incorporation Date | 1871-04-14 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| J.A. RHIND | 321 BLOOR ST EAST, TORONTO ON M4W 1H1, Canada |
| G.E. MARA | BOX 43 TORONTO DOMINION CENTRE, TORONTO ON M5K 1B7, Canada |
| J.P.R. WADSWORTH | BOX 211 COMMERCE COURT, TORONTO ON M5L 1E8, Canada |
| P.D. BURNS | 321 BLOOR ST EAST, TORONTO ON M4W 1H1, Canada |
| C.M. HARDING | 354 DAVENPORT ROAD SUITE 200A, TORONTO ON M5R 1K6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1871-04-14 | current |
More than 1 Act Applicable Plus d'une loi applicable |
| Act | 1871-04-13 | 1871-04-14 |
More than 1 Act Applicable Plus d'une loi applicable |
| Address | 1871-04-14 | current | 321 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 1H1 |
| Name | 1871-04-14 | current | LA CONFEDERATION, COMPAGNIE D'ASSURANCE-VIE |
| Name | 1871-04-14 | current | CONFEDERATION LIFE INSURANCE COMPANY |
| Status | 1987-09-25 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 1871-04-14 | 1987-09-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-09-25 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Insurance Companies Act / Loi sur les sociГ©tГ©s d'assurances |
| 1871-04-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Southam Press (ontario) Limited | 321 Bloor Street East, 8th Floor, Toronto, ON M4W 1H3 | |
| Southam Inc. | 321 Bloor Street East, 8th Floor, Toronto, ON M4W 1H3 | |
| Offset Print & Litho, Limited | 321 Bloor Street East, Suite 815, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| Imprimerie Southam Limitee | 321 Bloor Street East, Suite 815, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| Canadian Daily Newspaper Association | 321 Bloor Street East, Suite 214, Toronto, ON M4W 1E7 | 1925-02-16 |
| 103792 Association Canada Inc. | 321 Bloor Street East, Suite 901, Toronto, ON M4W 3K6 | 1981-02-19 |
| Confederation Treasury Services Limited | 321 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 1H1 | 1983-05-02 |
| 165273 Canada Limited | 321 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 1H1 | 1988-12-02 |
| Southam Inc. | 321 Bloor Street East, Suite 801, Toronto, ON M4W 1H3 | 1978-12-25 |
| Xanaro Technologies Inc. | 321 Bloor Street East, Suite 815, Toronto, ON M4W 1G9 | 1984-04-25 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Name | Address |
|---|---|
| J.A. RHIND | 321 BLOOR ST EAST, TORONTO ON M4W 1H1, Canada |
| G.E. MARA | BOX 43 TORONTO DOMINION CENTRE, TORONTO ON M5K 1B7, Canada |
| J.P.R. WADSWORTH | BOX 211 COMMERCE COURT, TORONTO ON M5L 1E8, Canada |
| P.D. BURNS | 321 BLOOR ST EAST, TORONTO ON M4W 1H1, Canada |
| C.M. HARDING | 354 DAVENPORT ROAD SUITE 200A, TORONTO ON M5R 1K6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4W 1H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'acadie, Compagnie D'assurance-vie | 439 University Ave, Toronto, ON M5W 1B6 | 1961-07-13 |
| La Souveraine, Compagnie D'assurance-vie | 300 5th Avenue Sw, Main Depot Po Box 210, Calgary, AB T2P 2H6 | |
| Income Life Du Canada, Compagnie D'assurance-vie | 75 James St, Toronto, ON M8W 1L9 | 1966-12-14 |
| Abbey Life Insurance Company of Canada- | Hamilton, ON K1A 0C9 | 1971-12-31 |
| Compagnie D'assurance-vie Laurier | 255 Davenport Rd, Toronto, ON M5R 1K2 | 1967-05-08 |
| Crown, Compagnie D'assurance-vie | 120 Bloor St East, Toronto, ON M4W 1B8 | 1900-06-14 |
| La Halifax, Compagnie D'assurance-vie | 1303 Yonge St, Toronto, ON M4T 1X2 | 1911-04-04 |
| Co-operators Compagnie D'assurance-vie | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1983-10-07 |
| La Compagnie D'assurance-vie Manufacturers | 200 Bloor St East, Toronto, ON M4W 1E4 | 1887-06-23 |
| Co-operators Compagnie D'assurance-vie | Priory Square, Guelph, ON N1H 6P8 | 1981-01-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on LA CONFEDERATION, COMPAGNIE D'ASSURANCE-VIE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.