Julien BГ©langer CarriГЁre Architecture et Design Inc. (Corporation# 3625907) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 1999.
| Corporation ID | 3625907 |
| Business Number | 143020378 |
| Corporation Name | Julien BГ©langer CarriГЁre Architecture et Design Inc. |
| Registered Office Address |
400 Avenue Atlantic Bureau 905 Montreal QC H2V 1A5 |
| Incorporation Date | 1999-06-09 |
| Dissolution Date | 2014-10-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARC JULIEN | 24A AVENUE GOLF, POINTE-CLAIRE QC H9S 4N5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-10-05 | current | 400 Avenue Atlantic, Bureau 905, Montreal, QC H2V 1A5 |
| Address | 1999-06-09 | 2005-10-05 | 203 Avenue Laurier Ouest, Montreal, QC H2T 2N9 |
| Name | 2007-08-24 | current | Julien BГ©langer CarriГЁre Architecture et Design Inc. |
| Name | 1999-06-09 | 2007-08-24 | MARC JULIEN DESIGN INC. |
| Status | 2014-10-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1999-06-09 | 2014-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-20 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2007-08-24 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 2005-12-27 | Amendment / Modification | |
| 1999-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2011-04-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2009-04-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2009-04-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Maison Des Cultures Nomades | 400 Avenue Atlantic, Bureau 101, MontrÉal, QC H2V 1A5 | 2006-11-07 |
| Linformatux Inc. | 400 Avenue Atlantic, Local 500, Outremont, QC H2V 1A5 | 2002-07-24 |
| Terraformex Canada Inc. | 400 Avenue Atlantic, Bureau 600, Outremont, QC H2V 1A5 | 2008-07-11 |
| 7876815 Canada Inc. | 400 Avenue Atlantic, 601, MontrГ©al, QC H2V 1A5 | 2011-06-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jade Smart Systems Inc. | 400 Atlantic Ave, #100, Outremont, QC H2V 1A5 | 2015-01-29 |
| SystГ€mes P4bus Inc. | 100-400, Avenue Atlantic, Outremont, QC H2V 1A5 | 2014-01-30 |
| 7883501 Canada Inc. | 400 Ave. Atlantic, Suite 601, MontrГ©al, QC H2V 1A5 | 2011-06-03 |
| 7187815 Canada Inc. | 400, Avenue Atlantic, Bureau 900, Outremont, QC H2V 1A5 | 2009-06-09 |
| Alta Expedition Canada Inc. | 802-400, Avenue Atlantic, MontrГ©al, QC H2V 1A5 | 2008-01-25 |
| 6441530 Canada Inc. | 160 St-viateur, Suite 501, Montreal, QC H2V 1A5 | 2005-08-30 |
| 3881687 Canada Inc. | 400, Atlantic Avenue, Suite 600, Outremont, QC H2V 1A5 | 2001-04-03 |
| Algotex Inc. | 400 Atlantic Avenue, Suite 301, Montreal, QC H2V 1A5 | 2000-12-21 |
| 3509885 Canada Inc. | 104-400 Ave Atlantic, MontrГ©al, QC H2V 1A5 | 1998-07-07 |
| 2860490 Canada Inc. | 803-400, Av. Atlantic, MontrГ©al, QC H2V 1A5 | 1992-10-14 |
| Find all corporations in postal code H2V 1A5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARC JULIEN | 24A AVENUE GOLF, POINTE-CLAIRE QC H9S 4N5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2V 1A5 |
| Category | design |
| Category + City | design + MONTREAL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cuisines Multi-design Inc. | 705-c Boulevard De La CarriГЁre, Gatineau, QC J8Y 6W6 | 2017-05-04 |
| Loft 17 Architecture + Design Inc. | 17-170 Cathcart, Ottawa, ON K1N 5B9 | 2015-09-26 |
| Lemay Michaud Architecture Design Inc. | 111, Rue St-pierre, QuГ©bec, QC G1K 4A6 | 2006-12-15 |
| G Design Architecture Inc. | 1-136 Belmont Drive, London, ON N6J 3T4 | 2014-08-23 |
| Lemay Michaud Architecture Design QuÉbec Inc. | 111, Rue St-pierre, Québec, QC G1K 4A6 | 2011-12-27 |
| D+v Architecture & Design Inc. | 511, Rue Des Marguerites, Saint Amable, QC J0L 1N0 | 2013-05-10 |
| Cas Architecture & Design Inc. | 42 Petworth Cres., Scarborough, ON M1S 3M5 | 2010-03-03 |
| Conceptual Architecture & Design Inc. | 85 Bassett Ave, Richmond Hill, ON L4B 4H5 | 2012-05-27 |
| Harper Architecture & Design Inc. | 60 Mcleod Street, #607, Ottawa, ON K2P 2G1 | 2014-01-29 |
| Unique Architecture & Design Firm Inc. | 12 Bentworth Ave, Toronto, ON M6A 1P3 | 2013-07-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Julien BГ©langer CarriГЁre Architecture et Design Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.