"MyMacDealer Inc." (Corporation# 3625842) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 29, 1999.
| Corporation ID | 3625842 |
| Business Number | 871861142 |
| Corporation Name | "MyMacDealer Inc." |
| Registered Office Address |
2910 715 5 Avenue Sw Calgary AB T2P 2X6 |
| Incorporation Date | 1999-07-29 |
| Dissolution Date | 2015-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALAN SOPCZAK | 31 SOUTHLAND CRES S.W., CALGARY AB T2W 0K4, Canada |
| J CURTIS JOYNT | 388 SANDARAC DRIVE N W, APT 106, CALGARY AB T3K 4E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-07-29 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-02-02 | current | 2910 715 5 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 2X6 |
| Address | 1999-07-29 | 2001-02-02 | 1516 4th Street S.w., Calgary, AB T2R 0Y4 |
| Name | 1999-07-29 | current | "MyMacDealer Inc." |
| Status | 2015-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-31 | 2015-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2012-01-03 | 2014-12-31 | Active / Actif |
| Status | 2011-12-17 | 2012-01-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-07-29 | 2011-12-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-07-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-08-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Z-terra North Inc. | 715 5 Avenue Southwest, Calgary, AB T2P 2X6 | 2019-12-01 |
| Maxim Power (canada) Holding Company Inc. | 1210, 715 - 5th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 2X6 | 2008-03-04 |
| Valcura International Assessment Solutions Ltd. | 715- 5 Avenue S.w., 2800, Calgary, AB T2P 2X6 | 2000-11-03 |
| Antarcti.ca Systems Inc. | 2800,715- 5th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 2X6 | 1999-06-30 |
| 3563243 Canada Inc. | 715 5th Avenue S W, Suite 1900, Calgary, AB T2P 2X6 | 1999-06-17 |
| Amc Minerals Ltd. | 715 5 Avenue S W, Suite 2800, Calgary, AB T2P 2X6 | 1998-07-13 |
| The Chiniki Ranch Inc. | 715 5th Avenue S.w., Suite 2910, Calgary, AB T2P 2X6 | 1992-01-03 |
| 2703998 Canada Inc. | 715 - 5th Avenue S.w., 7th Floor, Calgary, AB T2P 2X6 | 1991-03-28 |
| C.e. Heath Canada Inc. | 715 5 Avenue S W, Suite 1900, Calgary, AB T2P 2X6 | 1990-09-10 |
| Prm Merchandise Distributors Corp. | Suite 1900, 715 - 5 Avenue S.w., Calgary, AB T2P 2X6 | 1981-03-13 |
| Find all corporations in postal code T2P 2X6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALAN SOPCZAK | 31 SOUTHLAND CRES S.W., CALGARY AB T2W 0K4, Canada |
| J CURTIS JOYNT | 388 SANDARAC DRIVE N W, APT 106, CALGARY AB T3K 4E3, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on "MyMacDealer Inc.".
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.