GENERATION SYSTEMS YONASA INC. (Corporation# 3625753) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 1999.
| Corporation ID | 3625753 |
| Corporation Name | GENERATION SYSTEMS YONASA INC. |
| Registered Office Address |
4866 Cote Des Neiges Monreal QC H3V 1H1 |
| Incorporation Date | 1999-06-08 |
| Dissolution Date | 2003-12-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Samer Said Al Imam | 4866 Cote Des Neiges, Montreal QC H3V 1Y1, Canada |
| Naji Said Al Imam | 4866 Cote Des Neiges, Montreal QC H3V 1Y1, Canada |
| Said Yousef Al Imam | 4866 Cote Des Neiges, Montreal QC H3V 1Y1, Canada |
| Yousef Al Imam | 4866 Cote Des Neiges, Montreal QC H3V 1H1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-06-08 | current | 4866 Cote Des Neiges, Monreal, QC H3V 1H1 |
| Name | 1999-06-08 | current | GENERATION SYSTEMS YONASA INC. |
| Status | 2003-12-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-06-05 | 2003-12-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-08 | 2003-06-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-12-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4041950 Canada Inc. | 4866 Cote Des Neiges, Montreal, QC H3V 1H1 | 2002-05-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| MaÎtre Benkhalifa Cabinet Inc. | 4866, De La Cote Des Neiges, App 401, MontrÉal, QC H3V 1H1 | 2014-05-08 |
| Beyup Inc. | 4866, Chemin De La CГґte-des-neiges, App. 901, MontrГ©al, QC H3V 1H1 | 2012-09-30 |
| Orenoque Technologies Inc. | 4866 Chemin De La CГ”te Des Neiges, Apartment 1508, Montreal, QC H3V 1H1 | 2008-03-26 |
| Piad Marketing Inc. | 4866 Chemin De La Cote-des-neiges, Bureau 1503, Montreal, QC H3V 1H1 | 1999-07-27 |
| Beaute Morningstar Inc. | 1009-4866 Cote Des Neiges Rd, Montreal, QC H3V 1H1 | 1989-03-21 |
| Concept I.s. Ltee | 4866 Cote Des Neiges, Suite 906, Montreal, QC H3V 1H1 | 1987-08-12 |
| Soleil Musique Inc. | 4866 Chemin De La CГґte Des Neiges, Appartement 1510, MontrГ©al, QC H3V 1H1 | 2016-02-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aades Consulting Inc. | 4500 Chemin De La CГґte-des-neiges, Suite 407, MontrГ©al, QC H3V 0A1 | 2020-06-11 |
| 11111728 Canada Inc. | 508-4500 Chemin De La CГґte-des-neiges, MontrГ©al, QC H3V 0A1 | 2018-11-23 |
| Sharpsoft Inc. | 4500 Ch Cote-des-neiges, Suite 402, Montreal, QC H3V 0A1 | 2016-07-20 |
| Bindia Savaria Consulting Inc. | 4500 Chemin De La Cote-des-neiges, Suite 608, Montreal, QC H3V 0A1 | 2020-07-08 |
| 6874665 Canada Ltd. | 3335 Queen Mary, Montreal, QC H3V 1A1 | 2007-11-15 |
| Labeo Technologies Inc. | 442-3333 Ch Queen-mary, Montreal, QC H3V 1A2 | 2012-04-20 |
| 7546327 Canada Inc. | 3333, Chemin Queen-mary, Bureau 580, MontrГ©al, QC H3V 1A2 | 2010-05-07 |
| Environnement Stabilis Inc. | 3333 Boul Queen Mary, MontrÉal, QC H3V 1A2 | 2000-05-17 |
| Technologies Formmat Inc. | 3333 Queen-mary, Suite 580, Montreal, QC H3V 1A2 | 1999-11-09 |
| Stabilis Ingénierie Inc. | 3333 Queen Mary, Suite 580, MontrÉal, QC H3V 1A2 | 1997-05-01 |
| Find all corporations in postal code H3V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Samer Said Al Imam | 4866 Cote Des Neiges, Montreal QC H3V 1Y1, Canada |
| Naji Said Al Imam | 4866 Cote Des Neiges, Montreal QC H3V 1Y1, Canada |
| Said Yousef Al Imam | 4866 Cote Des Neiges, Montreal QC H3V 1Y1, Canada |
| Yousef Al Imam | 4866 Cote Des Neiges, Montreal QC H3V 1H1, Canada |
| City | Monreal |
| Post Code | H3V 1H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Optimen Generation Systems Inc. | 61 Russell Ave., Ottawa, ON K1N 7W9 | 2005-06-24 |
| Ieg Generation and Storage Power Systems Inc. | 1330 Concession 6 Rd West, Millgrove, ON L0R 1V0 | 2015-12-09 |
| Next Generation Spatial Systems Incorporated | 9001 Boul. L'acadie Suite 904, Montreal, QC H4N 3H5 | 2016-06-01 |
| Generation V Information Systems Corporation | 8 Roanoke Road, Suite 701, Don Mills, ON M3A 1E6 | 1981-06-18 |
| Pin Plus New Generation Health Products Inc. | 526 Lepine, Dorval, QC H9P 2S9 | 2000-12-19 |
| Ballard Generation Systems Inc. | Suite 1700, Park Place, 666 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2X8 | |
| Gestion Nouvelle Generation Inc. | 11755 Rodolphe-forget Boul., Montreal, QC H1E 7J8 | 1997-03-26 |
| Modes Seconde Generation Inc. | 333 Chabanel St. West, Suite 909, Montreal, QC H2N 2E7 | 1977-02-09 |
| Nu-generation Bio Enterprises Inc. | 3403 Rue Lacombe, Montreal, QC H3T 1L9 | 2001-02-09 |
| Jeune Generation Meubles Ltee | 4600 Thiemens Blvd., Montreal, QC H4R 2B2 | 1980-04-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on GENERATION SYSTEMS YONASA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.