SOFTVOYAGE INC. (Corporation# 3625711) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3625711 |
| Business Number | 103314993 |
| Corporation Name | SOFTVOYAGE INC. |
| Registered Office Address |
201 Est, Rue Laurier Bureau 630 Montreal QC H2T 3E6 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOISE LEVY | 859 RUE DOLLARD, OUTREMONT QC H2V 3G8, Canada |
| STEVE RINGUET | 43 PROMENADE DES ILES, CONDO 1, LAVAL QC H7W 5J6, Canada |
| CHRISTIAN SCOTT | 2856 CHABOT, MONTREAL QC H2G 2S7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-05-15 | current | 201 Est, Rue Laurier, Bureau 630, Montreal, QC H2T 3E6 |
| Address | 1999-06-07 | 2003-05-15 | 5115 De Gaspe, Bureau 630, Montreal, QC H2T 3B7 |
| Name | 1999-06-07 | current | SOFTVOYAGE INC. |
| Status | 1999-06-07 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-08-15 | Amendment / Modification | |
| 2000-05-15 | Amendment / Modification | |
| 1999-06-07 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 2140390. Section: |
| 1999-06-07 | Amalgamation / Fusion |
Amalgamating Corporation: 3621758. Section: |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2018-11-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-07-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Softvoyage Inc. | 5115 De Gaspe, Bureau 630, Montreal, QC H2T 3B7 | 1999-05-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3588343 Canada Inc. | 201 Est, Rue Laurier, Bureau 630, Montreal, QC H2T 3E6 | 1999-05-12 |
| 3588351 Canada Inc. | 201 Est, Rue Laurier, Bureau 630, Montreal, QC H2T 3E6 | 1999-05-12 |
| E-softvoyage Inc. | 201 Est, Rue Laurier, Bureau 630, Montreal, QC H2T 3E6 | 2000-03-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8431426 Canada Inc. | 201, Avenue Laurier Est, Bureau 430, MontrГ©al, QC H2T 3E6 | 2013-02-07 |
| Domaine Des CÔtes D'ardoises (2010) Inc. | 201, Rue Laurier Est, Suite 630, MontrÉal, QC H2T 3E6 | 2010-11-29 |
| 7584784 Canada Inc. | 201 Laurier, Bureau 630, MontrГ©al, QC H2T 3E6 | 2010-06-23 |
| Scooterbag Inc. | 201 Avenue Laurier Est, Bureau 630, MontrÉal, QC H2T 3E6 | 2009-09-11 |
| Centre Dentaire Laurier Inc. | 201, Av. Laurier Est, Bureau 110, MontrГ©al, QC H2T 3E6 | 2008-12-04 |
| Vacgo Inc. | 201 Rue Laurier Est, Bureau 630, Montreal, QC H2T 3E6 | 2006-02-02 |
| Plateau Mont-royal-plaza Laurier Inc. | 201 Ave Laurier Est, Bureau 420, Montreal, QC H2T 3E6 | 1999-11-15 |
| La Promenade De La Montagne Ltee | 201 Laurier Est, #420, Montreal, QC H2T 3E6 | 1985-04-19 |
| 106818 Canada Inc. | 201 Laurier Est, Suite 420, Montreal, QC H2T 3E6 | 1981-08-21 |
| 6383076 Canada Inc. | 201, Rue Laurier Est, Bureau 630, MontrÉal, QC H2T 3E6 | 2005-04-26 |
| Find all corporations in postal code H2T 3E6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MOISE LEVY | 859 RUE DOLLARD, OUTREMONT QC H2V 3G8, Canada |
| STEVE RINGUET | 43 PROMENADE DES ILES, CONDO 1, LAVAL QC H7W 5J6, Canada |
| CHRISTIAN SCOTT | 2856 CHABOT, MONTREAL QC H2G 2S7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2T 3E6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| E-softvoyage Inc. | 201 Est, Rue Laurier, Bureau 630, Montreal, QC H2T 3E6 | 2000-03-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on SOFTVOYAGE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.