BARBARA KADANOFF HOLDINGS INC. (Corporation# 3625672) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 8, 1999.
| Corporation ID | 3625672 |
| Business Number | 869844779 |
| Corporation Name |
BARBARA KADANOFF HOLDINGS INC. GESTION BARBARA KADANOFF INC. |
| Registered Office Address |
5761 Leger Avenue Cote St. Luc QC H4W 2E8 |
| Incorporation Date | 1999-06-08 |
| Dissolution Date | 2004-12-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Barbara Kadanoff | 5761 Leger Avenue, Cote St - Luc QC H4W 2E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-06-08 | current | 5761 Leger Avenue, Cote St. Luc, QC H4W 2E8 |
| Name | 1999-06-08 | current | BARBARA KADANOFF HOLDINGS INC. |
| Name | 1999-06-08 | current | GESTION BARBARA KADANOFF INC. |
| Status | 2004-12-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1999-06-08 | 2004-12-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-12-10 | Dissolution | Section: 210 |
| 1999-06-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2003-07-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2003-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2002-03-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5761 Leger Avenue |
| City | Cote St. Luc |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 2E8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3939324 Canada Inc. | 5769 Avenue Leger, Cote St-luc, QC H4W 2E8 | 2002-05-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Barbara Kadanoff | 5761 Leger Avenue, Cote St - Luc QC H4W 2E8, Canada |
| City | Cote St. Luc |
| Post Code | H4W 2E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Consultants Norman Kadanoff Inc. | 5761 Leger St, Cote St-luc, QC H4W 2E8 | 1975-12-24 |
| Gestion Barbara Solomon LtÉe | 5845 Marc Chagall, #1007, Cote St Luc, QC H4W 3K4 | 1985-11-27 |
| La Compagnie De Gestion Barbara Teeple Ltee | 251 Laurier Ave. West, Suite 901, Ottawa, ON | 1980-03-26 |
| Gestions Barbara Segal Inc. | 8888 Pie Ix Boulevard, Montreal, QC H1Z 4J5 | 1994-02-07 |
| Les Investissements Barbara Kay Inc. | 367 Metcalfe Avenue, Westmount, QC H3Z 2J2 | 1986-10-17 |
| La Compagnie D'aspirateurs Barbara Limitee | 2495 Rue Edgar, Cornwall, ON | 1980-07-16 |
| Barbara Appliances Company Limited | 1025 Dolbeau, St-bruno-de-montarville, QC J3V 4J7 | 1981-05-11 |
| Galerie Barbara Silverberg Inc. | 4216 De Maisonneuve Boul West, Suite 302, Westmount, QC H3Z 1K4 | 1984-10-25 |
| Barbara Shore & Associates Inc. | 1155 Robert-bourassa Blvd., Suite 514, MontrГ©al, QC H3B 3A7 | |
| Barbara Shore & AssociÉs Inc. | 1155 Robert-bourassa Blvd., Suite 514, Montreal, QC H3B 3A7 | 1994-06-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on BARBARA KADANOFF HOLDINGS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.