3625354 CANADA INC. (Corporation# 3625354) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 7, 1999.
| Corporation ID | 3625354 |
| Business Number | 891558512 |
| Corporation Name | 3625354 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
23 East Gables Court Beaconsfield QC H9W 4G9 |
| Incorporation Date | 1999-06-07 |
| Dissolution Date | 2003-12-05 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Norma Marguerite Read | 23 East Gables Court, Beaconsfield QC H9W 4G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-12-10 | current | 23 East Gables Court, Beaconsfield, QC H9W 4G9 |
| Address | 2005-05-25 | current | 9100 Ray Lawson Blvd., Anjou, QC H1J 1K8 |
| Address | 2005-05-25 | 2020-12-10 | 9100 Ray Lawson Blvd., Anjou, QC H1J 1K8 |
| Address | 1999-06-07 | 2005-05-25 | 1000 Sherbrooke Street West, 27th Floor, Montreal, QC H3A 3G4 |
| Name | 2005-05-25 | current | 3625354 CANADA INC. |
| Name | 1999-06-07 | 2005-05-25 | 3625354 CANADA INC. |
| Status | 2005-05-25 | current | Active / Actif |
| Status | 2003-12-05 | 2005-05-25 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-06-05 | 2003-12-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-07 | 2003-06-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-06-18 | Amendment / Modification | |
| 2005-05-25 | Revival / Reconstitution | |
| 2003-12-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-06-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2015-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2012-02-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-02-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 23 East Gables Court |
| City | Beaconsfield |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 4G9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Richard Rubin Holdings Inc. | 5 East Gables Court, Beaconsfield, QC H9W 4G9 | 2010-06-14 |
| 4215605 Canada Inc. | 31, East Gables, Beaconsfield, QC H9W 4G9 | 2004-10-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Norma Marguerite Read | 23 East Gables Court, Beaconsfield QC H9W 4G9, Canada |
| City | Beaconsfield |
| Post Code | H9W 4G9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3625354 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.