THE ALLIANCE FOR CAPITALIZING ON CHANGE (Corporation# 3625290) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 4, 1999.
| Corporation ID | 3625290 |
| Business Number | 867675944 |
| Corporation Name | THE ALLIANCE FOR CAPITALIZING ON CHANGE |
| Registered Office Address |
29 Des Arcs Road Lac Des Arcs AB T1W 2W3 |
| Incorporation Date | 1999-06-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 6 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ARDEN BRUNMMELL | 112 LAKE FRASER PLACE SE, CALGARY AB T2J 3T4, Canada |
| Heather Mae Nelson | 29 Des Arcs Road, Lac des Arcs AB T1W 2W3, Canada |
| RUBEN NELSON | 29 DES ARCS ROAD, LAC DES ARCS AB T1W 2W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-07-04 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1999-06-04 | 2015-07-04 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2015-07-04 | current | 29 Des Arcs Road, Lac Des Arcs, AB T1W 2W3 |
| Address | 2000-03-31 | 2015-07-04 | 177 Martin Crossing Court Ne., Calgary, AB T3J 3P3 |
| Address | 1999-06-04 | 2000-03-31 | 639 5th Avenue S.w., 2nd Floor, Calgary, AB T2P 0M9 |
| Name | 1999-06-04 | current | THE ALLIANCE FOR CAPITALIZING ON CHANGE |
| Status | 2015-07-04 | current | Active / Actif |
| Status | 1999-06-04 | 2015-07-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-07-04 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1999-06-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-30 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-07-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-09-04 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-08-11 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 29 DES ARCS ROAD |
| City | LAC DES ARCS |
| Province | AB |
| Postal Code | T1W 2W3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Capitalizing On Change Foundation | 29 Des Arcs Road, Lac Des Arc, AB T1W 2W3 | 2000-05-17 |
| Foresight Canada | 29 Des Arcs Road, Lac Des Arcs, AB T1W 2W3 | 2006-10-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bow Valley Construction Cleaning Inc. | 10 Des Arcs Road, Lac Des Arcs, AB T1W 2W3 | 2008-08-29 |
| Transformation Research Network | 29 Des Arc Road, Lac Des Arcs, AB T1W 2W3 | 1982-01-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Rockies Experience Limited | 112-107 Armstrong Place, Canmore, AB T1W 0A5 | 2019-07-06 |
| Cylentium Research Ltd. | 214 - 75 Dyrgas Gate, Canmore, AB T1W 0A6 | 2019-10-01 |
| T. Brodeur Nautical Network Inc. | 205 - 801 Banchlands Trail, Canmore, AB T1W 0B6 | 2013-01-29 |
| Core Values Cider Company Ltd. | Unit 202, 820 Main Street, Canmore, AB T1W 0C1 | 2017-02-09 |
| Uncorked Experiences Ltd. | 202, 820 Main Street, Canmore, AB T1W 0C1 | 2016-06-29 |
| 4423402 Canada Inc. | 505 Spring Creek Drive, Suite 112, Canmore, AB T1W 0C5 | 2009-07-16 |
| C2c Creative Art Inc. | 110 Stewart Creek Landing, Unit 101, Canmore, AB T1W 0E1 | 2020-03-06 |
| The Clean Rush Ltd. | 2203 101b Stewart Creek Landing, Canmore, AB T1W 0E3 | 2016-06-24 |
| Kasate Holdings Inc. | Unit #5104, 101e Stewart Creek Landing, Canmore, AB T1W 0E3 | 2013-09-23 |
| Gestion Ritchie Baird Inc. | 201-803 Wilson Way, Canmore, AB T1W 0E8 | |
| Find all corporations in postal code T1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ARDEN BRUNMMELL | 112 LAKE FRASER PLACE SE, CALGARY AB T2J 3T4, Canada |
| Heather Mae Nelson | 29 Des Arcs Road, Lac des Arcs AB T1W 2W3, Canada |
| RUBEN NELSON | 29 DES ARCS ROAD, LAC DES ARCS AB T1W 2W3, Canada |
| City | LAC DES ARCS |
| Post Code | T1W 2W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Capitalizing On Change Foundation | 29 Des Arcs Road, Lac Des Arc, AB T1W 2W3 | 2000-05-17 |
| Halton Hills Alliance for Social Change | 10158 10th Line, Norval, ON L0P 1K0 | 2020-06-12 |
| Inter Change Bonuses Ltd. | 8646 Rue Chaumont, Ville D'anjou, QC H1K 1M5 | 1983-10-27 |
| Change of Scandinavia Canada Retail Inc. | 9961, St. Vital, Montreal, QC H1H 4S5 | 2006-06-21 |
| Change for Change Inc. | 322 Windermere, Beaconsfield, QC H9W 1V9 | 2007-08-24 |
| Change of Scandinavia Canada Inc. | 9961, St-vital, MontrÉal, QC H1H 4S5 | 2006-03-22 |
| Winds of Change Day Spa Ltd. | 102 - 4015 Carling Avenue, Ottawa, ON K2K 2A3 | |
| Cool Change Trucking Inc. | 9 Rue Melba, Chateauguay, QC J6J 6E9 | 2009-12-18 |
| Harbour Authority of Change Islands | 5 Main Street, Change Islands, NL A0G 1R0 | 2001-10-22 |
| Change-o-matic Du Canada Ltee | 1010 St. Catherine Street West, Suite 600, Montreal, QC H3B 1G8 | 1970-03-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE ALLIANCE FOR CAPITALIZING ON CHANGE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.