MoneyBeach Incorporated (Corporation# 3625281) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 4, 1999.
| Corporation ID | 3625281 |
| Business Number | 862491198 |
| Corporation Name | MoneyBeach Incorporated |
| Registered Office Address |
117 Constance Creek Drive Rr # 1 Dunrobin ON K0A 1T0 |
| Incorporation Date | 1999-06-04 |
| Dissolution Date | 2006-07-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VIPIN PRASAD | 7 VALLEY BROOK CIRCLE N.W., CALGARY AB T3B 5R2, Canada |
| MANOJ PRASAD | 62 PIPER CRESCENT, KANATA ON K2K 2S9, Canada |
| ANSHU PRASAD | 56 GRASSY PLAINS, KANATA ON K2M 2M6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-11-30 | current | 117 Constance Creek Drive, Rr # 1, Dunrobin, ON K0A 1T0 |
| Address | 1999-06-04 | 2004-11-30 | 62 Piper Crescent, Kanata, ON K2K 2S9 |
| Name | 1999-06-04 | current | MoneyBeach Incorporated |
| Status | 2006-07-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-02-09 | 2006-07-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-11-30 | 2006-02-09 | Active / Actif |
| Status | 2004-09-08 | 2004-11-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-04 | 2004-09-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-07-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-06-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-06-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7921543 Canada Inc. | 117 Constance Creek Drive, Rr# 1, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2011-07-19 |
| Le Ceiling Inc. | 117 Constance Creek Drive, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2012-03-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12392836 Canada Inc. | 104 Grasshopper Lane, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2020-10-04 |
| Rock Hill Repair Ltd. | 1315 Murphy Side Road, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2020-10-01 |
| Vex Thermal Investigation Inc. | 148 Wagon Drive, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2020-09-03 |
| Sixth Line Stables Inc. | 2509 Sixth Line Road, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2020-09-01 |
| Ottawa Dutch Store Inc. | 1077 Thomas A. Dolan Parkway, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2020-08-10 |
| 12146274 Canada Inc. | 3131 Greenland Road, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2020-06-22 |
| Avo Initiative Ltd. | 3534 Torwood Drive, Ottawa, ON K0A 1T0 | 2020-06-16 |
| 12121832 Canada Corporation | 108 Green Meadow Court, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2020-06-11 |
| Willex Jarvis Inc. | 199 Blackberry Way, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2020-05-21 |
| Bo'ness Management Consulting Inc. | 179 Thomas A Dolan Pky, Rr 1, Dunrobin, ON K0A 1T0 | 2020-01-20 |
| Find all corporations in postal code K0A 1T0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VIPIN PRASAD | 7 VALLEY BROOK CIRCLE N.W., CALGARY AB T3B 5R2, Canada |
| MANOJ PRASAD | 62 PIPER CRESCENT, KANATA ON K2K 2S9, Canada |
| ANSHU PRASAD | 56 GRASSY PLAINS, KANATA ON K2M 2M6, Canada |
| City | DUNROBIN |
| Post Code | K0A 1T0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| E-academy Incorporated | 987a Wellington Street, Suite 301, Ottawa, ON K1Y 2Y1 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
| Adi Labs Incorporated | 2211 Number 4 Road, Unit 109, Richmond, BC V6X 3X1 | |
| Prostatix Incorporated | 436 Alex Doner Drive, Newmarket, ON L3X 1C5 | 2004-04-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on MoneyBeach Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.