Invest Roc Inc. (Corporation# 3625010) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 1999.
| Corporation ID | 3625010 |
| Business Number | 896722121 |
| Corporation Name |
Invest Roc Inc. Invest Rock Inc. |
| Registered Office Address |
975 Boul.champlain C.p.35 Station B Quebec QC G1K 7A1 |
| Incorporation Date | 1999-06-09 |
| Dissolution Date | 2005-09-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BERNARD LAPOINTE | 1493 RUE DES MARISTES, CHICOUTIMI QC G7H 4K5, Canada |
| JACQUES MICHAUD | 1327 CHEMIN DU FLEUVE, ST-ROMUALD QC G6W 6Z6, Canada |
| MARC LALANCETTE | <593 RUE HONORE, ST-HONORE QC G0V 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-11-24 | current | 975 Boul.champlain, C.p.35 Station B, Quebec, QC G1K 7A1 |
| Address | 1999-06-10 | 2000-11-24 | 3312 Boulevard Saint-francois, Jonquiere, QC G7X 7V9 |
| Address | 1999-06-09 | 1999-06-10 | 1493 Rue Des Maristes, Chicoutimi, QC G7H 4K5 |
| Name | 1999-07-12 | current | Invest Roc Inc. |
| Name | 1999-07-12 | current | Invest Rock Inc. |
| Name | 1999-06-09 | 1999-07-12 | Investroc Inc. |
| Status | 2005-09-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-04-05 | 2005-09-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-09 | 2005-04-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-09-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-07-12 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1999-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-09-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Foundation of Grosse-ГЋle and The Irish Memorial | 2 Rue D'auteuil, C.p. 10, Station B, Quebec, QC G1K 7A1 | 1997-03-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Productions Se Inc. | 15-200, Rue Lalemant, QuГ©bec, QC G1K 0C2 | 2015-10-08 |
| Association Al-jama'a | 280 Rue Du Prince-Г‰douard, Apt 506, QuГ©bec, QC G1K 0E9 | 2015-10-22 |
| Enjeux Du Droit | 701-380, Rue De La Couronne, QuГ©bec, QC G1K 0G5 | 2020-06-26 |
| 11570897 Canada Inc. | 203-26, Rue De La Pointe-aux-liГЁvres, QuГ©bec, QC G1K 0G6 | 2019-08-15 |
| Goretti Music Ltd. | 346 Rue Ste-agnГ€s, Apt #4, Quebec, QC G1K 1E9 | 2005-04-28 |
| Epicerie G.a. Ratte Inc. | 202 Rue Taschereau, QuÉbec, QC G1K 1G7 | 1980-04-18 |
| 11566725 Canada Inc. | 3-293 Rue Cardinal-taschereau, QuÉbec, QC G1K 1G8 | 2019-08-13 |
| 3608336 Canada Inc. | 76, St-vallier, Quebec, QC G1K 1J6 | 1999-06-15 |
| BiotГ© CosmГ©tiques Inc. | 135 Rue Saint-vallier W., QuГ©bec, QC G1K 1J9 | 2009-09-03 |
| 4312651 Canada Inc. | 216 Rue Saint-vallier Ouest, Suite 2, QuГ©bec, QC G1K 1K2 | 2005-09-28 |
| Find all corporations in postal code G1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BERNARD LAPOINTE | 1493 RUE DES MARISTES, CHICOUTIMI QC G7H 4K5, Canada |
| JACQUES MICHAUD | 1327 CHEMIN DU FLEUVE, ST-ROMUALD QC G6W 6Z6, Canada |
| MARC LALANCETTE | <593 RUE HONORE, ST-HONORE QC G0V 1L0, Canada |
| City | QUEBEC |
| Post Code | G1K 7A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ace Invest Property Management Inc. | 42, Rue Watterson, Baie-d'urfГ©, QC H9X 3C6 | 2010-06-17 |
| Gestion Vozi-invest Inc. | 2887 Louisbourg, Montreal, QC H3M 1N4 | 1983-01-12 |
| H. Black Invest Inc. | Maison Interinvest, 3655 Rue Redpath, Montreal, QC H3G 2W8 | |
| Afrique Invest Canada Corp. | 5201 Duke Street, Scotia Square, # 34096, Halifax, NS B3J 1N9 | 2014-07-10 |
| Invest-sport International Ltee | 5299 Boulevard Davis, Saint-hubert, QC J3Y 7Y8 | 2002-01-11 |
| Invest Opm Ltd. | 3-67 Westminster Ave., Toronto, ON M6R 1N3 | 2008-01-28 |
| Oko Invest Ltd. | 78 Timandra Crescent, Moncton, NB E1G 5Y4 | 2019-07-27 |
| Invest Usa | 2200-199 Bay Street, Toronto, ON M5L 1G4 | 2016-06-22 |
| Borec Invest Inc. | 821 Plante, Laval, QC H7E 3B9 | 1996-09-26 |
| Rii Invest Inc. | 96 Roger Street, Waterloo, ON N2J 1A5 | 2018-05-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on Invest Roc Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.