ACHIEVE EDUCATIONAL SERVICES INC. (Corporation# 3624994) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 9, 1999.
| Corporation ID | 3624994 |
| Business Number | 862894995 |
| Corporation Name | ACHIEVE EDUCATIONAL SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
103 York Street Ottawa ON K1N 5T4 |
| Incorporation Date | 1999-06-09 |
| Dissolution Date | 2012-10-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RONALD TRITES | 5468 TORBOLTON RIDGE RD., WOODLAWN ON K0A 3M0, Canada |
| CHRISTINA FIEDOROWICZ | 5468 TORBOLTON RIDGE RD., WOODLAWN ON K0A 3M0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-06-09 | current | 103 York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 |
| Name | 1999-06-09 | current | ACHIEVE EDUCATIONAL SERVICES INC. |
| Status | 2012-10-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1999-06-09 | 2012-10-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-10-22 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1999-06-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2010-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2008-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4036468 Canada Inc. | 103 York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2002-04-11 |
| 8364982 Canada Corporation | 103 York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2012-12-03 |
| 8760241 Canada Corporation | 103 York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2014-01-17 |
| 62 Sparks Dining Inc. | 103 York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2014-10-29 |
| City of Om Yoga Festival Inc. | 103 York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2015-08-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Oh My Grill Inc. | 169 York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2019-08-30 |
| 10072419 Canada Inc. | 123 York St, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2017-01-23 |
| 8480800 Canada Inc. | 121 Rue York, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2013-04-05 |
| 7695977 Canada Corp. | 153 York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2010-11-08 |
| Spiritel Communications Ltd. | 103 York St., Ottawa, ON K1N 5T4 | 2006-12-13 |
| Kuzell & Associates Inc. | 105 York Street, Ottawa, Ontario, ON K1N 5T4 | 2004-12-09 |
| 6213855 Canada Limited | 119 York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2004-03-29 |
| Channel Management International Incorporated | 121 Rue York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2003-02-13 |
| Itworkcentral Corporation | 123 York St., Ottawa, ON K1N 5T4 | 2002-06-07 |
| Smilinglines Inc. | 107 York Street, Ottawa, ON K1N 5T4 | 2002-01-14 |
| Find all corporations in postal code K1N 5T4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RONALD TRITES | 5468 TORBOLTON RIDGE RD., WOODLAWN ON K0A 3M0, Canada |
| CHRISTINA FIEDOROWICZ | 5468 TORBOLTON RIDGE RD., WOODLAWN ON K0A 3M0, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1N 5T4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Groupe Achieve Inc. | 460 Brant Street, Suite 12, Burlington, ON L7R 4B6 | |
| Achieve Tech Services Inc. | 3747 Sheridan Place, Abbotsford, BC V2S 8K4 | 2019-04-18 |
| 2121 Educational Services Limited | 55 Duckworth Street, 2nd Floor, St. John's, NL A1B 4B8 | |
| Spf Educational Services Inc. | 1109 Place Basswood, Kingston, ON K7P 1K4 | 1994-12-16 |
| Les Services Educatifs Ncj Ltee | 4920 O. Boul. De Maisonneuve, Bureau 10, Westmount, QC H3Z 1N1 | 1980-06-23 |
| Les Services Educatifs Canadiens (ces) Limitee | 444 Argyle, Westmount, QC H3Y 2B4 | 1978-07-20 |
| Le Petit Arbre (produits Et Services Éducatifs) Inc. | 16a, De SÉville, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2V5 | 1995-08-02 |
| Services Educatifs Et Professionnels S.r.g. Ltee | 4800 Queen Mary Road, Montreal, QC H3W 1W9 | 1977-02-18 |
| Growing Families International Educational Services | 6280 Riopelle, Laval, QC H7H 1R9 | 1992-09-14 |
| Instructio Educational Services Inc. | 4935 Coronation Avenue, Montreal, QC H4V 2E1 | 2009-12-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on ACHIEVE EDUCATIONAL SERVICES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.