THE PRODUCT FACTORY INC. (Corporation# 3624722) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 7, 1999.
| Corporation ID | 3624722 |
| Business Number | 893985812 |
| Corporation Name | THE PRODUCT FACTORY INC. |
| Registered Office Address |
192 Simpson St Sault Ste-marie ON P6A 3V6 |
| Incorporation Date | 1999-06-07 |
| Dissolution Date | 2003-12-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHRISTOPHER D CAMERON | 192 SIMPSON ST, SAULT STE MARIE ON P6A 3V6, Canada |
| IAN R PLUMLEY | 291 RIVER RD, SAULT STE MARIE ON P6A 5K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1999-06-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1999-06-07 | current | 192 Simpson St, Sault Ste-marie, ON P6A 3V6 |
| Name | 1999-06-07 | current | THE PRODUCT FACTORY INC. |
| Status | 2003-12-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-06-05 | 2003-12-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-06-07 | 2003-06-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-12-05 | Dissolution | Section: 212 |
| 1999-06-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 192 SIMPSON ST |
| City | SAULT STE-MARIE |
| Province | ON |
| Postal Code | P6A 3V6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cavanagh Health Services Corporation | 766 Bay St., Sault Ste Marie, ON P6A 0A1 | 1998-12-10 |
| Geo-shelter Corporation | 19 Bear Creek Avenue, Batchewana First Nation, ON P6A 0A5 | 2019-12-18 |
| Rlc Cosmetics Ltd. | 599 Moss Road, Sault Ste. Marie, ON P6A 0B5 | 2020-07-30 |
| Idsolid Canada Ltd. | 79 Knightshade Drive, Vaughan, ON P6A 0B5 | 2019-11-03 |
| Black Fox Fishing Inc. | 103 Metig St, Batchewana First Nation, ON P6A 0C4 | 2017-06-18 |
| Zodidate Inc. | 642 Albert Street West, Sault Ste. Marie, ON P6A 1C6 | 2020-03-25 |
| 10:04 Productions Inc. | 25 Wellington St West, #1, Sault Ste. Marie, ON P6A 1G9 | 2015-11-10 |
| Raridad Inc. | 32 Wellington Street West, Sault Ste. Marie, ON P6A 1H1 | 2019-12-03 |
| Arpo Studios Inc. | 32 Wellington Street West, Sault Ste. Marie, ON P6A 1H1 | 2020-01-29 |
| Darkstone Water Inc. | 180 Gore Street, Sault Ste. Marie, ON P6A 1M2 | 2014-09-30 |
| Find all corporations in postal code P6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHRISTOPHER D CAMERON | 192 SIMPSON ST, SAULT STE MARIE ON P6A 3V6, Canada |
| IAN R PLUMLEY | 291 RIVER RD, SAULT STE MARIE ON P6A 5K9, Canada |
| City | SAULT STE-MARIE |
| Post Code | P6A 3V6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hip Product Factory Wholesale and Distribution Inc. | 301 Dunsmuir Rd, Qualicum Beach, BC V9K 1Z9 | 2009-03-26 |
| Cree Village Non-profit Corporation of Moose Factory | 65 Hospital Drive, Moose Factory, ON P0L 1W0 | 1994-12-13 |
| Moose Factory Community Parks and Recreation Council | P.o. Box 460, Moose Factory, ON P0L 1W0 | 2002-09-27 |
| Multimedia Imagination-factory Inc. | 4098 St-catherine St West, Suite 402, Montreal, QC H3Z 1P2 | 1996-01-12 |
| The Meat Factory Limited | 2900 Manulife Place, 10180 - 101 Street, Edmonton, AB T5J 3V5 | |
| Phone Factory Reconnect Inc. | 655 Second Line West, Sault Ste. Marie, ON P6C 2K8 | |
| Corporation Virtual Factory Inc. | 58 Rue Saint-antoine, Sainte-genevieve, QC H9H 2P5 | 2003-05-02 |
| Productions Onion Factory Inc. | 3989 Laval Ave, Montreal, QC H2W 2H9 | 1997-07-03 |
| Pace Processing and Product Development Ltd. | 365 Bay Street, Suite 800, Toronto, ON M5H 2V1 | |
| Digital Content Factory Ltd. | 900 - 400 St. Mary Avenue, Winnipeg, MB R3C 4K5 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE PRODUCT FACTORY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.